Gümrükçüoğlu’nun tepkisi!

Trabzon Büyükşehir belediyesi Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Araklı ilçesi Taşönü mahallesinde katı atık tesisi kurulacak alanın tamamının heyelan bölgesi olmadığını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, ‘O bölge Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin mülküdür. Aşkale Çimento geçmişte oradan malzeme almış olabilir. O bölgenin çok az bir kısmında heyelan oldu. Ancak, bölgenin tamamına riskli demek doğru değil’ dedi.

Bölgede yoğun bir yerleşim olmadığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Çöp tesisini oraya kurma buraya kurma diyorlar. Bu işler kurma demekle olmuyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın çöpü, Viyana’nın en eski üniversitesinin kampüsündeki fabrikada değerlendiriliyor. Bizim yapacağımız atık tesis ne çevreye koku ne de kirlilik verecek’ diye konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu, Hamsiköy’deki taş ocağının çevreye zararı olması halinde izin vermeyeceğini kaydederek, ‘Çokları, bu tür konuları siyasi malzeme yapıyor. Taşocakları ile ilgili bakanlığın bir genelgesi var. O genelgede her şey açık ve net yazıyor. Genelgede yazılanları yerine getirenler izin alıyor. Müsaade edilen alanların turizme ve doğaya tahribat vermesi halinde bu tür ocaklara zaten izin vermiyoruz’ dedi.

Cadde ve Meydan isimlerinin değiştirilmesi!

cadde-ve-meydan.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi hafta içerisinde Atatürk Alanındaki Meydan parkının adını 15 Temmuz şehitler ve hürriyet parkı olarak değiştirdi.   Atatürk alanındaki parkın adı geçmişten gelen bir ad! Eskilerin bize anlattıklarına göre Atatürk Alanına o ad, oraya Atatürk’ün heykeli dikildikten sonra verildi. O bölgenin eski adı Gavur Meydanı idi. Gavur meydanı sonra Meydan oldu. Daha sonra da Atatürk alanı! Ancak halk arasındaki ismi olan Meydan parkı değişmedi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘meydan’ adının yerine 15 Temmuz şehitler ve hürriyet parkı yapması, ‘Meydan’ı, ‘meydan’lıktan çıkarmayacak. Atapark’tan Erdoğdu’ya giden yolun eski adı Soğuksu caddesidir. 12 Eylül’den sonra caddenin adı değişti ve caddeye bir generalin adı verildi. Bugün resmi yazışma dışında caddeye hemen herkes Soğuksu caddesi dedi. O nedenle, zoraki cadde sokak ve meydan adlarının değiştirilmesi sonuç vermez.

Tuvaletin girişine kamera neden konur?

Atatürk Alanındaki parkın kuzeyinde onarımı uzun süren tuvaletler geçenlerde hizmete açıldı. Artık parkta oturanlar tuvalette rahatlıkla ihtiyaçlarını giderebilecekler. Tuvaletler iyi gelir getiren yerlerdir. Parktaki tuvaleti belediye mi çalıştırıyor yoksa ihale mi edildi mi? Bilmiyoruz! Bildiğimiz tuvaletin girişine kamera yerleştirildiği ve bir ücretin 75 kuruş olduğudur. Tuvaletin girişine neden, niçin kamera yerleştirilir. Tuvalete girenler kamera ile mi gözetleniyor. Bir de 75 kuruşluk ücret… Tuvalet ücreti ya 50 kuruş olur ya da bir lira. Kuruş küsuratlı bir bedel! Para üstü almada ve vermede sıkıntı yaratıyormuş! Büyükşehir Belediyesi ve cami dernekleri bu tuvalet ücretini jetonlu yapsa daha iyi olmaz mı? Bastırırsın 1 lirayı girersin içeri!

tuvaletin.jpg

Kanuni Bulvarı’nın

ihalesi zorunlu idi!

 

Trabzon Ortahisar ilçesinde belediye eski başkanlarından Orhan Karukullukçu döneminde korniş yol olarak planlanan ve yıllar sonra güzergahı değiştirilerek Kanuni Bulvarının yapımı geçen yıl durmuştu. Yol, geçenlerde yeniden ihale edildi. CHP Trabzon il Başkan yardımcısı Celal Akaç, Kanuni Bulvarı’nın yeni bir yol almadığını belirterek, ‘Yapımcı firma ihale bedeli kadar iş yaptı. Para bitince yolun yapımı da durdu. Şimdi yapılan yolun yapımının tamamlanması ihalesidir. Bu konuda müjdelik bir iş de yok’ dedi.

Motor ve bisikletlere park yeri!

Trabzon Ortahisar ilçesinin Atatürk Alanı çevresindeki restoranların hemen hepsi motosikletlerle evlere ve işyerlerine servis yapıyor. Restoranların motosikletlerinin cadde ve sokaklara gelişigüzel park etmeleri tepkilere neden oluyor.

Avrupa’nın hemen her kentinde motosiklet ve bisiklet otoparkları vardır. Hatta bazı yerlerde yol kenarlarında uygun yerler bisiklet ve motosikletlere ayrılmıştır.

Atatürk Alanında da, motosiklet ve bisikletler için küçük otoparklar yapılabilir. Motosiklet ve bisiklet için yapılacak otoparklar ayrıca ücretli de olacak.

 

*********

Sosyal statüsü, eğitim düzeyi, hayat bilgisi, görgüsü ne olursa olsun her insanın heyecanlandığında ya da öfkelendiğinde parlayan ve onun karakterini ifşa eden eski Babil'deki öğrenciler gibi elinde bir kil tablet taşır. Bir toplumda bu türden kil tableti en parıltısız olması gerekenler ise devleti yöneten politikacı ve bürokratlardır. Ama gelin görün ki Türkiye'yi yönetenler Babil okulu talebeleri gibiler. O kil tabletler ellerinden hiç ama hiç düşürmüyorlar. Hemen her gün insanları ötekileştirip, sürekli şeytanlaştırıyorlar. Onların kil tabletleri hep parıldıyor; çünkü gerçekten ilkeller. (Metin Kondel)

 

***

Atatürk ile sorunu olan herkesin Türk Milletiyle ve insanlıkla sorunu vardır.

Türk Milliyetçileri her şeyden önce insandır ve insanlığa hizmetle yükümlüdür. (Temel Kahveci)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar