Gümrükçüoğlu’nun yayla evi!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, önceki gün sessiz sedasız Trabzon’a geldi. Orhan Gümrükçüoğlu’nun deniz kenarında, yaylada, Trabzon ve İstanbul’da çok sayıda konutu, arsası, mülkü var. 
gumrukcuoglu-005.jpgOrhan beyin yazlık-kışlık mülklerinin bir ikisi hariç hepsi boş. Gümrükçüoğlu, Trabzon’a gelir gelmez soluğu yaylada yaptırdığı korunaklı ve görkemli yayla evinde almış. İki gün burada kalan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a indiğinde doğruca Moloz’da dolgu alanında yapımı devam eden camiyi ziyaret etmiş. Cami’nin içinde dışında bir tur atan Gümrükçüoğlu, caminin tamamlanması için ekonomik destek vereceğini söylemiş.  Gümrükçüoğlu’nun Kurban Bayramı öncesi tekrar Trabzon’a geleceği ve bayramı Trabzon’da geçireceği öğrenildi.
Öte yandan Trabzon eski belediye başkanlarından Orhan Karakullukçu, hemen her yaz Gümüşhane’nin İstavri köyünde yaklaşık iki ay kalıyor.  

Caminin mülkü ve sahibi!
  cami-001.jpgMoloz’da dolgu alanında inşaatı süren büyük camiinin, imar mevzuatına aykırı yapıldığı iddia edildi. Trabzon Mühendisler Odasının bir üyesi, “Dolgu alanlarında özel izin dışında bu denli büyük bir yapı yapılamaz. Dolgu alanı, hazinenin mülkiyetinde olması gerekir. Hazine bu alanı cami derneğine mi tahsis etti yoksa Büyükşehir Belediyesine mi?” diye sordu.
Caminin kurulu olduğu arsanın tapusu hangi kurumun olursa olsun, cami müminlerin ibadet ettiği bir mekan. Caminin arsasının mülkünün sahibi, yüce yaradan. Burada sorgulanması gereken olay, caminin arsasının kullanım hakkı Diyanet’te mi, Büyükşehir’de mi yoksa cami derneğinde mi?
  Diyanet ve Büyükşehir’de olsa, itiraz eden pek olmaz. Ama arsa ve cami dernek adına yapılıyorsa, yani sahibi dernek ise, durum değişir. Bu konuda en ayrıntılı bilgiyi Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar ve eski Büyükşehir Belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu verir. 

Akyazı’da Millet Bahçesi yapılsın!
akyazi-003.jpg  Akyazı spor kompleksindeki stadın önünde Trabzonspor’un eski futbolcusu Cemil Usta için bir tören düzenlendi. Törene Trabzonspor asbaşkanı Mehmet Yiğit Alp, Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanları katıldı. Stadın güneydoğusundaki alana Cemil Usta’nın adı verildi ve bahçeye 6 ağaç dikildi.
  Akyazı stadının doğusunda Gençlik ve Spor il müdürlüğü binası ve çok sayıda futbol, basketbol vs. sahası bulunuyor. Bölge birkaç yıl önce ağaçlandırıldığı için ağaçlar henüz büyümedi. Alan, çıplak ve insansız bir bölge gibi.
  Akyazı spor kompleksinin, yaşam alanı haline getirilmesi için,  spor kompleksine en az üç adet Millet Bahçesi yapılması isteniyor. Akyazı spor kompleksinin yaşam alanı haline getirilmesi için Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri mutlaka burada bir düzenleme yapmalı. 

****************************************************************

  Dün yemekte bir dostumla, ticari nosyonu olan insanların küslük yapmaması gerektiğini konuşuyorduk.
O da anneannesinin bir sözünü anlattı.
“Fareler avını üfleyerek yermiş”
Nasıl yani diyince, bir anekdotla konuyu somutlayıp anlattı.
Oflu bir avukat, hemşehrisi yaşlı bir amcaya hacze gitmiş.
Amca haliyle sert, Karadenizli, kimse öncesinde cesaret edememiş hacze gitmeye.
Avukat hemşehrim diye girizgah yapmış bir iki Temel fıkrası anlatıp amcayı yumuşak yumuşak güldürürken haciz memurları evin içini boşaltıvermiş.
Evin boşaldığını gören amca dönüp avukata “Ulan avukat fare gibi ofliye ofliye yedun beni” demiş.
Duygusal zeka diye anlattığınız da zaten bu değil mi? (İlham Süheyl)

*********************************************************************

Balkondaki kuş yuvası
  balkondaki-2.jpgBalkondaki büyük bir saksıya maydanoz dikmiştik. 1 ay kadar önce bu saksıya güvercinler yumurtlayınca balkonu kullanıma kapatmıştık. Sadece geceleri yem ve su bırakmak için balkon kapısını açıyorduk. Yavrulardan birini Saksağan kapınca kalan yavru uçana kadar daha sık kontrol etmeye başladık. 
  Geçen hafta başında yavru uçmaya başladı. Bazen binanın çatısına uçuyor bazen balkon kapısı çıkışındaki doğalgaz borusunda tünüyordu. Yavru uçmaya başlayınca balkonu yıkamış, temizlemiştik. 
  Dün balkona çıkınca bir şey fark ettim. Balkon lambasının fanusunun yanından aşağı uzun bir ot uzanıyordu. Dikkatle baktığımda fanusun içinin otla dolu olduğunu gördüm. Balkona merdiveni koyup fanusu açtığımda içinin tamamen otlarla dolu olduğunu gördüm. 
 balkondaki-1-001.jpg Fanusu tavana bağlayan vidalardan biri yerinden çıkmış ve bir tarafı 2-3 cm kadar aşağı düşmüştü. Kuşlar işte bu boşluktan içerisini ağzına kadar kuru otlarla doldurmuştu. Fanusu söktüm ve içindeki otları da temizleyerek yerine taktım. 
Bu otları buraya taşıyan ve fanusa yuva yapan güvercinler olamazdı. Çünkü güvercinlerin fanusta açılan boşluktan içeriye girmesi mümkün değildi. 
Bu yuvayı yapan kuşların Serçeler olduğunu da bu sabah öğrendim. Serçeler balkonda balkon demirleri ile fanus arasında durmadan uçuyordu. (Şakir Aksu)


 

Önceki ve Sonraki Yazılar