Gümrükçüoğlu’nun yeri sağlam!

Ülke genelinde AKP’li bazı belediye başkanlarının istifaya zorlanması, bir kaçının istifa etmesi, parti tabanında farklı yorumlara neden oluyor. Kimileri istifaları metal yorgunluğuna bağlıyor, kimileri farklı düşünüyor. Trabzon’da bir iki ilçe belediye başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanının da istifa edebilecekleri söylenmişti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, ‘Bizim her işimiz şeffaf, verilemeyecek hiçbir hesabımız yok. Partim ile uyum içerisinde Trabzon’a hizmet ediyorum. Bu tür söylentilerin amacı, beni değil partimizi yıpratmaya yöneliktir’ diyor.
 
Ali Sürmen’e teklif geldi mi?

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’e, yeni partiden il başkanlığı teklifi geldiğini duyduk. Sürmen, Koray Aydın ile görüştüğünü doğruladı ve ‘Beni Salih Cora da, Haluk Pekşen de arıyor. Koray benim mahalle arkadaşım. Aradı, sohbet ettik’ dedi.
Sürmen, Meral Akşener’in kuracağı partinin ANAP profilinde bir parti olmaması halinde sonuç alamayacağını belirterek, ‘Yeni parti, yeni bir MHP olursa, kendi aralarında yarışırlar’ dedi.

Katar’a davet etmediler!

Trabzonspor, Pazar günü Katar’da bir hazırlık maçı yapacak. Trabzonspor’un Katar organizasyonunu sponsor firma yapacak. Katar’a teknik heyet dışında gidecek olan yaklaşık 100 kişiyi ise Trabzonspor Başkanı ve yönetim kurulu belirledi.
Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ile Trabzonspor’un son kongresinde divan başkanlığı yapan Şükrü Kuleyin, Katar’a davet edilmediler.
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın, kulübün en önemli kurulu olan Divan Kurulu Başkanı ve üyelerine davet etmemesi, başkanın bu kurula karşı olduğu şeklinde yorumlandı.
Trabzonspor’un Katar kafilesinde, Trabzon’daki bazı sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileriyle, İstanbul’dan bazı işadamları, bazı AKP’liler ve gazeteciler yer aldı.

Hacıosmanoğlu aday olacakmış!

Trabzonspor eski başkanlarından İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, Aralık ayında yapılacak olan Mali Genel Kurul öncesinde çok sayıda üyenin aidatını yatırdığı söyleniyor. Hacıosmanoğlu’nun, olası bir olağanüstü kongrede aday olmayı planladığı belirtiliyor. İbrahim Hacıosmanoğlu, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Beşikdüzü’nde 200 istifa!

MHP; Trabzon yönetimi partiden istifa edenlerin sayısının iki elin parmak sayısı kadar olduğunu, partiye her gün yeni katılımlar olduğunu söylerken, yeni partinin önde gelen isimleri ise MHP’den ayrılanların sayısının binlerle ifade edildiğini ileri sürüyor. MHP Beşikdüzü teşkilatında 200 civarında üye istifa etmiş. Ancak, partiden istifa edenlerin bir bölümü istifa dilekçelerini ilçe seçim kuruluna henüz vermemiş.

Cahit Erdem, Ortahisar mı Beşikdüzü mü?

ASKF Başkanı, CHP Trabzon Belediye Meclis üyesi Cahit Erdem’e, yerel seçimde Ortahisar veya Beşikdüzü’nden belediye başkan adayı olması için kamuoyundan büyük baskı geldiği belirtildi. Beşikdüzülü olan Cahit Erdem’in, bu ilçeden belediye başkan adayı olması halinde seçimi banko kazanabileceği söyleniyor. Beşikdüzü’nde MHP’den ayrılan ve Akşener’in kuracağı partiyi destekleyeceklerini belirten önemli bir kesimin belediye başkanlığında Cahit Erdem’i destekleyecekleri bildirildi. Trabzon Belediyesi’nde uzun süre üst düzey yönetici olarak görev alan Cahit Erdem’in, yerel seçimde aday olup olmama konusunda henüz karar vermediği öğrenildi.
 
Gençlik Spor’da neler oluyor?

Gençlik ve Spor Trabzon il müdürü Birdal Öztürk ile ilgili bir mektup aldık. Muhtemelen müdürlük çalışanlarından biri tarafından kaleme alınan mektupta, Birdal Öztürk’ün yaptığı bazı işler eleştiriliyor. Gençlik ve Spor il müdürlükleri hemen her dönem farklı kesimlerin merceğinde olan bir kuruluştur. Bu kurumda görev yapanları eleştirenler de genelde spor camiasıdır. Öztürk ile ilgili eleştiriler şöyle;
‘Gençlik ve Spor kanun ve mevzuatlarına göre teşkilat mensubu antrenörlerin profesyonel kulüplerde ek sözleşme yaparak çalışması yasak. Bu mevzuatın uygulanmadığı görülüyor. Birdal Öztürk bu antrenörlerin maçlarını bizzat izliyor. Buna rağmen yakın çevresine, ‘Şikayet olursa işlem yaparım, onun dışında ben görmem’ dediği ileri sürülüyor. Genel Müdürlük, kendi mevzuatının ihlal edilmesi karşısında sessiz kalıyor.
Yurt içi Okul Sporları, Spor Genel Müdürlüğü Spor faaliyetleri tarafından yürütülüyor. Yurt içi yarışmaların değerlendirilmesi Muğla’da yapıldı. Buna karşılık Türkiye Okul Sporları da alternatif toplantıyı Trabzon’da Düzköy Gençlik kampında düzenledi. Buraya kadar sorun yok. Ancak Türkiye Okul Sporları Federasyonları katılımcıların uçak paralarını yolluk ve yevmilerini öderken Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün Düzköy Gençlik merkezinde ücret almadan konaklama yaptırmasına bir anlam verilemedi. İl Müdürlüğünün böyle bir yetkisi olup olmadığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak inceleme-soruşturma sonucunda açığa çıkacak.    
Okul Sporları Federasyonuna bağlı 30 il temsilcisi toplantıya katılmamış, sonucunda herhangi bir sonuç bildirgesi yayınlanmamış olması yapılan toplantının amacını da tartışılır hale getirmiştir. Daha öncede Ramazan ayında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kendi personeline iftar yemeği düzenlemiş ancak kendi bünyesinde çalışan taşeron işçileri iftar yemeğine kabul etmemişti’
***

Gençlik ve Spor il Müdürlüğünün, Düzköy’de yaptığı toplantıya katılanlardan ücret talep etmemesi normal. Toplantıya 30 il teşkilatının katılmaması Birdal Öztürk’ü bağlamaz. İftar yemeği işi soruşturmayı da gerektirmez. Taşeron işçileri davet etmemesini Birdal beyin unutkanlığına bağlayabiliriz. Yani çok da önemli değil! Kadrolu antrenörlerin, ek sözleşme yaparak kulüp takımlarını çalıştırmaları yeni bir olay değil. Yıllardır yapılıyor. Yapılmaması gerekir. Ekonomik şartlar o kurumda çalışan antrenörleri amatör kulüplerde çalışmaya zorluyor.
Gençlik Spor’da aslında eleştirilecek o kadar çok konu var ki! Maçlara gitmeden masa başında gözlemci temsilci vs. yazılması, Yüzme havuzlarının, Beşirli’deki spor sahalarının durumu, Gençlik ve Spor il müdürlüğünün okullarla işbirliği yapmaması vs. gibi.
Birdal Öztürk, eleştirilere kısa cevap verirse bu köşede yayınlarız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar