Gümrükçüoğlu’nun ziyareti!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, önceki gün akşam saatlerinde Kuzey Ekspres’te idi. Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Başkan ipin ucun kaçırdı’ başlıklı yazımız üzerine bir açıklama yapmıştı. Başkan açıklamasında bazı konulara yuvarlak ta olsa cevap verdi ancak; yazı, genelde bize hakaret içeriyordu. Bizde başkanın açıklamasını noktasına-virgülüne dokunmadan yayımladık.

img_0361.jpg
Başkan her zaman olduğu gibi, Lokma Tatlı’dan aldırdığı tatlı ile geldi. Başkanın yanında Günebakış Gazetesi eski muhabirlerinde Büyükşehir Belediyesi basın yayın daire başkanı Ahmet Yoloğlu, fotoğrafçısı da yine Günebakış Gazetesi eski dizgicilerinden Mehmet Salih Gümrükçüoğlu vardı. Başkan’a yakın isimler Günebakış Gazetesi eski çalışanlarından oluşmasına rağmen, Gümrükçüoğlu Günebakış Gazetesi ortağı ve başyazarı Ali Öztürk’e tepki gösteriyor. Ali Öztürk, daha düne kadar Gümrükçüoğlu’nu cansiperane savunuyordu ve aralarından su sızmıyordu!
Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Gümrükçüoğlu’nu yıllar öncesinden tanır… Başkan da gazeteye gelir gelmez, Hasan Kurt ile olan arkadaşlığını anlattı.
Gümrükçüoğlu, KTÜ’de okuduğu yıllarda MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in Trabzon’u ziyaret ettiğinde Türkeş’in en yakınındaki isimlerden biri idi.
Başkan ile Kurt’un sohbetine gazetemiz yayın yönetmeni Altuğ Atalay da katıldı.
Başkan, gazeteye gelirken yanında Kuzey Ekspres Gazetesini de getirdi…
Gazetede yazılanları cevaplandırmaya çalışan Başkan Gümrükçüoğlu’na zaman zaman da farklı sorular yönettik.
Başkan, belediyede tasarrufa önem verdiklerini vurguladı ve savurganlık iddialarının doğru olmadığını söyledi. Belediyede yasal mevzuat doğrultusunda kiralık araç bulunduğunu belirten başkan, ‘Bu araçları aylık kasko değerinin yüzde ikisi karşılığında kiralıyoruz. Belediyenin şu anda kaç kiralık aracı var bilmiyorum’ dedi.
Ahmet Yoloğlu, araya girdi ve 80 civarında kiralık araç olduğunu söyledi.
Belediye’de yasaya aykırı hiçbir işin yapılmadığını öne süren Başkan, büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki yetki kargaşasını dile getirdi. Vatandaşın, ilçe belediyelerinin yapacağı işleri büyükşehirden beklediğini söyledi. Büyükşehir Belediyesinin öyle söylendiği gibi büyük bir geliri olmadığını vurgulayan başkan, ilde toplanan verginin çok cüzi bir kısmı ile İller Bankasından gelen paranın yüzde 60’ını kullandıklarına işaret etti.
Çömlekçi’de, Gülcemal’de epey mesafe aldıklarını söyleyen başkan, ekonomik ve başka nedenlerle projelerin istenildiği gibi yürümediğini belirtti.
***
Başkan Gümrükçüoğlu, imar konusunda hayli dertli! ‘Ben vicdanen rahatım. Yasaları uygulamakla mükellefim’ diyen Başkan, yürütmede sorumluluğun net olarak belirlenmemesinden yakındı. Başkan, ‘Birden çok kuruma yetki verilmiş. Bu da kargaşaya neden oluyor. Yıkım kararı alıyorsun, uygulamada zamanında sonuç alamıyorsun’ diyor.
Kendisine yönelik eleştirilerin farklı nedenleri olduğuna işaret eden Gümrükçüoğlu, ‘Birileri salt muhalefet etmek için atıp tutuyor, birileri de beni yıpratmaya yönelik bir yerlerde konuşuyor. Ben, belediyenin üç kuruşunu heba etmemeye çalışıyorum. İstanbul’a gidip gelişimde bile uçak bilet parasını kendi cebimden ödüyorum. Hiç kimse çıkıp ta başkan, şu veya bu kişiye rant sağladı iddiasında bulunamıyor. ‘Beşer şaşar’ diye bir tabir vardır. Bizde zaman zaman yanlış yapabiliriz ama hiçbir zaman yanlışta ısrarcı olmayız, olmadık. Büyükşehir yasası açık ve net. Bizden yayla veya mahalle olan köy yollarının yapımını bekliyor. Biz, ancak yasada belirtilen yolların yapımını yapmakla mükellefiz. Ama buna rağmen ilçelere önemli oranda katkıda bulunuyoruz’ dedi.

***

Başkan şehir içi trafik düzenlemesinde, STÖ’lerin de görüşünü alacaklarını belirterek, ‘Bizim ekibimiz bir taslak proje hazırladı. En iyisini bulmak için istişarede bulunuyoruz. STÖ’lerin görüşünü de alacağız’ dedi.
Başkan, trafik sorunu ile ilgili bizden de görüş istedi.
Hasan Kurt, ‘Sayın Başkan, trafik sorununun çözümü ile ilgili ‘Başkan’a ücretsiz danışmanlık’ başlığı ile bir yazı yazdım. O yazıda trafik sorununun çözümünün reçetesi var. Maraş caddesindeki trafik keşmekeşliğini sonlandırmak için, Gazipaşa Caddesinden mutlaka giriş verdirmelisiniz. Maraş caddesi kesinlikle doğudan batıya tek şerit olmalı. Dolmuş minibüsler, Maraş Caddesine girmeyecek. Cumhuriyet caddesinden Postane yönüne dönecek. Bu konuda görüşümüzü detaylı olarak açıkladık. Ayrıca, uzman görüşü de aldık’ dedi.

***

Başkan Boztepe’de yapılmakta olan otele yönelik eleştirilerin haksız olduğunu, Boztepe’de önceki belediye başkanları döneminde de otel projesi olduğunu, kendilerinin yaptığı işin, arazi tahsisi değil de satışı olduğunu söyledi.
Hasan Kurt, Başkan Gümrükçüoğlu’na Boztepe’de turistik otel yapılması olayının 1973 yılına dayandığını belirterek, ‘Başkan, çevrende Trabzon’u bilmeyenler, tanımayanlar olunca, sen de zaman zaman boşluğa düşüyorsun. Atay Aktuğ döneminde, Boztepe’de Kızlar Manastırı’nın üzerinde turistik otel temeli atmıştık. Ergun Gürsoy, şimdiki Zorlu Grand Otelin hisselerinin çoğunu alınca bu işten vazgeçti. Asım Aykan döneminde orada otel yapılması için epey uğraş verildi. Boztepe’de otel, 6-7 kat olana kadar 3-4 kat olsa bu kadar eleştiri olmazdı’ dedikten sonra, ‘Başkan Boztepe’de turistik otel yapılma fikri, Suat Oyman beyin 1973 yılı seçim beyannamesinde vardı. Suat beyin, o beyannamesi bende var. Gazetede yayınlayacağım’ dedi.

suat-oyman-(1).jpg
İşte Kurt’un arşivindeki, 1973 yılının 9 Aralık tarihinde yapılan Trabzon Belediye Başkanlığı seçimi öncesi, belediye başkan adayı Suat Oyman’ın ‘Suat Oyman Diyor ki…’ başlıklı 20 sayfalık seçim bildirgesinin kapağı ve Başkan adayı Suat Oyman’ın taahhüt ettiği 17 maddelik yapacakları listesinin, 10. Maddesindeki Boztepe turistik otel inşaatına başlanacaktır, vaadi…

 

suat-oyman-(2).jpg

Suat Oyman, İstanbul’da doğdu. 1938 yılında Trabzon’a memur olarak atandı. Sonra serbest avukatlık yaptı. 1963 ile 1973 yılları arasında belediye başkanlığı yaptı. 3. Dönemde seçimi kaybetti ve Sefer Özgür başkan seçildi.

***

Başkan ile farklı konularda uzun uzadıya sohbet ettik. Başkan, muhalefet partilerinden ve kendi partisinden gelen tüm eleştirilere rağmen direniyor.
Yorum sizin…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar