Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi: Türksat 5A hizmet vermeye başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Türksat 5A uydusunun yarından itibaren 31 derece doğu yörüngesinde hizmet sunmaya başlayacağını duyurdu.

Gündem 27.06.2021, 13:18 27.06.2021, 13:18
Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi: Türksat 5A hizmet vermeye başlayacak

Türkiye, gökyüzünde dengeleri değiştirek bir adım daha atıyor. Türksat 5A yarın hizmet sunmaya başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarı ile tamamlandı" dedi.

turkiye-turksat-5-a.jpg

8 ocak 2021 tarihinde Türkiye saatiyle 05.15'de Amerika'nın Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden SapaceX tarafından başarı ile uzaya fırlatılan 5A Haberleşme Uydusu, yaklaşık dört ay süren yolculuğunun ardından yörüngesine yerleşmişti.

Yörüngeye yerleşmesinin ardından Türksat tarafından test çalışmaları süratle başlatılan Türksat 5A uydusu hizmete alım töreni ile Türkiye'ye hizmet sunmaya başlayacak. Türkiye'nin uzaydaki aktif dördüncü uydusu olacak olan Türksat 5A uydusu ile Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i içine alan geniş bir coğrafyada televizyon yayıncılığı ve veri haberleşme hizmeti sunma kabiliyetine de sahip olacak.

turkiye-uydu-bakan-karaismailoglu.jpg

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusunun 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşması için yapacağı yolculuk yaklaşık dört ay sürmüştü. 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusu, manevra ömrü ile Türkiye'nin 31 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarını 30 sene boyunca garanti altına alacak.

Türksat filosunun en kuvvetli uydusu olacak olan Türksat 5A, Türkiye'nin derin uzay çalışmalarına da katkı sunacak. Yapımı süren Türksat 5B uydusunda ise çalışmalar devam ediyor. Uydunun 2021 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılması planlanırken, Türkiye'nin yerli mühendislik ve yerli tasarımıyla yapılan ilk uydu projesi Türksat 6A ise 2022 yılında uzaya fırlatılacak.

turksat-5-a.jpg

Türksat 6A haberleşme uydusu, mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı bütünüyle yerli olan bir proje olma özelliği taşırken, 2022'de Türkiye uydu filosuyla Güney ABD, Kuzey ABD'nin doğusu, Avrupa, Asya ve Afrika'nın tamamı ile Avustralya'nın batısını da kapsama alanına katacak. Böylece dünya nüfusunun % 91'ine Türk uyduları aracılığı ile erişim olanağı sağlanacak.

Yorumlar (0)