Bakan Soylu'dan Hız limiti açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yol ve araç kalitesinin artması nedeniyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirtti.

Gündem 24.06.2021, 16:42 24.06.2021, 16:42
Bakan Soylu'dan Hız limiti açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda hız limitlerinin esnetilebileceğini ve 20 kilometre daha artırılabilmesi için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Süleyman Soylu, "Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre... Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar” dedi.

Bakan Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı'na katıldı. Burada konuşan Bakan Soylu, Türkiye'de trafik kazası ve sonrası ölümlerin 2015 yılında 7 bin 530 iken bunun 2020'de 4 bin 866'ya gerilediğini belirtti.

Bu sayılara bakıldığında 2 bin 664 kişinin hayatta kaldığının görüldüğünü ifade eden Soylu, Türkiye'de nüfusun, sürücü ve araç sayısının artmasına rağmen trafik kazaları ve ölümlerin azaldığını dile getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu "2011-2020 arasında trafik kazalarındaki can kaybını yüzde 50 azaltma" hedefi koyduğundan bugüne, dünya nüfusunun yüzde 12 arttığını dile getiren Soylu, bu süreçte Türkiye'nin nüfusunun da yüzde 11,9 arttığını, buna ülkedeki 5 milyonu bulan yabancıların dahil olmadığını söyledi.

Yeni yollara sistem kurulacak

Araç sürücülerini ortalama hız alışkanlığı konusunda teşvik etmenin ölüm ve yaralanma oranlarını azaltacağını ifade eden Süleyman Soylu, trafik ekiplerinin ve jandarma trafik personelinin sadece ceza yazan memur olmadığını, aynı zamanda sürücüleri eğiten ve öğreten  pozisyon da olması gerektiğini söyledi.

Trafikte kazaların engellenmesi konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları aktaran Soylu, maket trafik araçlarının, oldukları yerlerde kaza yapmalarını yüzde 30  oranında azalttığına dikkati çekti.

Süleyman Soylu ortalama hız tespit sistemlerinin kurulu olduğu yollarda 2020 yılı için toplam kazalarda yüzde 25, can kayıplarında ise yüzde 33 azalma sağlandığını dile getirerek, halen yeni otoyollara sistemin kurulumunun devam ettiğini belirtti.

Yeni strateji belgesiyle denetim şeklinin de değiştiğini, plakaya yazılan cezayı azaltıp, yüz yüze denetimi artırma yoluna gittiklerini aktaran Soylu, son yılların trafikteki en önemli adımlarından birisinin de yaya öncelikli trafik akışının olduğunu vurguladı.

Limitler esnetilebilir

Acil çağrı merkezlerinin tek çatı altında toplanması konusunda uzun zamandır çalışma yapıldığını hatırlatan Soylu, "Bu proje nihayete ermiş durumdadır. Haziran sonu itibarıyla, bir tek ilimiz kalıyor, zannediyorum o da temmuzun ilk haftasına yetişir, tüm Türkiye'de tek çağrıya geçmiş olacağız." dedi.

Bu konuda, çok önemli, ödül alan yerli ve milli bir yazılım yaptıklarını belirten Soylu, bunun da trafik kazalarını engellemeye, kaza sonrası müdahaleye ciddi bir etkisinin olacağını söyledi.

Bakan Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti:

Otoyolların ve araç kalitelerinin artması nedeniyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirten Bakan Soylu, şunları aktardı: "Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre...

Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, yeni bir sistem daha geliştirdiklerini, plaka tanıma sistemine yerli ve milli bir yazılım daha eklediklerini, bununla hız koridorunun takibini yaptıklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)