Elmalı davasında anne ve üvey babanın serbest bırakılmasına tepki!

Antalya'da iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan çocukların anne ve üvey babasının adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki yağıyor.

Gündem 29.06.2021, 12:34 29.06.2021, 12:34
Elmalı davasında anne ve üvey babanın serbest bırakılmasına tepki!

Antalya'da cinsel istismara uğrayan iki kardeş için Twitter'de #ElmalıDavası etiketiyle 100 binlerce paylaşımda bulunulara  sanık anne ve üvey babanın serbest bırakılmasına tepki gösteriliyor. 

Geçen yıl haziran ayında savcılığa giden babaannenin ihbarıyla ortaya çıkan olayda; Babaanne, 6 ve 9 yaşlarındaki iki torununun cinsel istismara uğradığını iddiasıyla eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi olmuştu. 

İhbaer üzerine koruma altına alınan iki çocuk, üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine cinsel istismarda bulunduklarını anlattı. Çocukların cinsel istismara uğradığı adli tıp raporuyla kanıtlandı.
Küçük kız ve ağabeyi yapılan cinsel istismarı deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalışmış ve bu resimler de soruşturma dosyasına girmişti.

Soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklandı, diğer 2 şüpheli serbest bıraklılmıştı.Davanın üçüncü duruşmasında ise sanıklar suçlamaları kabul etmedi ve Merve A. ve Rahmi A. adli kontrolle serbest bırakıldı.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Antalya'da iki çocuğa cinsel istismarda bulunulmasına ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulundu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Antalya Elmalı'da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur:

06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz."

KULÜPLER KAYITSIZ KALMADI

Elmalı davasında çıkan skandal karara spor kulüpleri de kayıtsız kalmadı. Trabzonspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile birlikte birçok kulüp resmi sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla karara tepki gösterdi.

Yorumlar (0)