Kabine Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında, koronavirüs kısıtlamaları ve gündeme dair konuların konuşulacağı Kabine Toplantısı yapılıyor.

Gündem 21.06.2021, 17:02 21.06.2021, 21:53
Kabine Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Külliye'deki toplantı, saat 15.30'da başladı.

Toplantıda, koronavirüsle mücadele ve normalleşme başta olmak üzere ülke gündemindeki önemli konuların ele alınması bekleniyor.

kabine-toplantisi-cumhurbaskani-erdogan.jpeg

YERLİ AŞI ÇALIŞMASI

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın normalleşme ile ilgili bir sunum yapması öngörülürken, hız kazanan aşılama çalışmalarının masaya yatırılarak, bunun vaka sayılarına yansımalarının değerlendirileceği, ayrıca yerli aşı çalışmalarının da toplantının önemli başlıklarından olacağı tahmin ediliyor.

PAZAR GÜNÜ YASAĞI

Normalleşme için kısıtlama tedbirlerinin de görüşülmesi beklenen toplantıda, başta pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği, normalleşme ile ilgili yeni adımlar atılıp atılmayacağı konularının toplantının önemli gündem maddelerinden olması öngörülüyor.

Turizm sezonunun açılması, Rusya'dan Türkiye'ye uçuşların 22 Haziran itibarıyla yeniden başlayacak olması gibi konuların da gündeme geleceği tahmin edilen toplantıda, turizme yönelik koronavirüs tedbirlerinin masaya yatırılması bekleniyor.

ESNAFA DESTEK

Her alanda normalleşme ile ilgili adımların atılacağı toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sunum yapacak. Turizm sektörüne verilen KDV desteğinin uzatılması konusunun gündeme gelmesi öngörülüyor.

Salgın sonrasında çalışanlara ve iş yerlerine verilen desteklerin, toplantı gündeminde olacağı tahmin ediliyor.

GÜVENLİK VE DIŞ POLİTİKA TEDBİRLERİ

Toplantıda, güvenlik ve dış politikaya ilişkin konuların da görüşülmesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlara ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Diplomatik gelişmelerin de ele alınması beklenen toplantıda, NATO Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti ile Antalya'daki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu'nun yansımalarının değerlendirilmesi öngörülüyor.

kabine-toplantisinda-nato-zirvesi-ele-alinacak.jpg

Nato zirvesi de masaya yatırılacak

Toplantının en önemli gündem maddesini 22 Haziran sonrasında uygulanacak yeni kademeli normalleşme takvimi oluşturacak. İç ve dış gelişmelerin yanı sıra NATO Liderler Zirvesinin sonuçlarının değerlendirileceği toplantıda Erdoğan, yaptığı görüşmelerle ilgili Kabine'yi bilgilendirecek.

saglik-bakani-fahrettin-koca-kabine-toplantisi-sonrasi-konusacak.jpg

6 ana gündem maddesi var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda kapsamlı brifing vereceği toplantıda yeni kararların alınması bekleniyor. Masada değerlendirilmesi beklenen konular şöyle:

--Saatlerde esneme

--Pazar kısıtlaması

--Açık alanda maske kullanımı

--Turizmciye KDV müjdesi

--Eczanelerde aşıya izin verilmesi ve aşı çadırları

--AVM'lerin çalışma saatleri

Yorumlar (0)