Kanal İstanbul için ilk kazma... Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi Kanal İstanbul için tarihi gün geldi. Erdoğan'ın çılgın projesi için ilk kazma vuruluyor. Proje kapsamında Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atıldı.

Gündem 26.06.2021, 16:01 26.06.2021, 16:12
Kanal İstanbul için ilk kazma...  Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atıldı

Yıllardır konuşulan Kanal İstanbul için tarihi bir an yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " Çılgın Projem" dediği Kanal İstanbul için ilk kazma vuruluyor. Proje kapsamında Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan itibaren "rüyası" olduğunu belirttiği ve Başbakan iken 27 Nisan 2011'de "Çılgın Proje" olarak kamuoyuna duyurduğu, İstanbul'u içinden 2 deniz geçen bir şehire dönüştürecek Kanal İstanbul, ilk köprünün temelinin atılmasıyla fiilen hayata geçirilmeye başlanacak.

Tüm hemşehrilerime en kalbi duygularla sevgilerimi saygılarımız sunuyorum. Türkiye'nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Bugün ülkemizin gelişmesi için atılan adımlara bir yenisini daha ekliyoruz. Rahmetli Menderes, Rahmetli Özal, Rahmetli Erbakan, Demirel gibi sembol isimlerin ruhlarını bir kere daha şad ediyoruz. Kanal İstanbul projesinin ilk köprüsünün temelini atıyoruz.

Gençlere seslendi

İstanbul Boğazı'nda her sınıftan ve kapasiteden çok yoğun bir gemi trafiği yaşanıyor. Her büyük geminin boğazdan geçişi şehir için ciddi risk manasına geliyor. Z kuşağı gençlerimize sesleniyorum. Bakınız bütün bu olanlar bitenler 19 yıl, 20 senedir bu ülkede iktidarda olanlar bizler neleri gerçekleştirdik, hangi adımları attık. Bunları bilmeniz gerekmektedir.

kanal-istanbul.jpg

Bakan Karaismailoğlu'da konuştu

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Boğaz'ın çevresindeki halkımızın can ve mal güvenliğini sağlayacak. Kanal İstanbul seyir güvenliği bakımından Boğaz'dan 13 kat daha güvenilir olacak. Ülkemiz global ticaretten daha çok pay alacak. Kanal İstanbul, dünyayı Türkiye'ye bağlayacak. Yeni bir çağın kapısını açıyoruz" dedi.

Bölge için çok önemli bir proje

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise, "Bu proje Türkiye'nin yalnızca projesi değildir. Bu bölgenin projesidir. Dünyanın incisi İstanbul'u emniyete alacak önemli bir projedir. Dünya ticareti artmaya devam ediyor. Bölgemizde 25 trilyon dolarlık bir ticaret hacmmi var. Bu bölgede gelecek 5 yıl dahil 5 milyar tonluk yük artışı söz konusu.

kanal-istanbul-cumhurbaskani-erdogan.jpg

Boğazların boyutlarını büyütemeyeceğimize göre, içinde bulunduğu kaza riskini ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu proje her yönü ile çok önemli bir projedir. Neden bugünlere kaldı diye soruluyor. Böylesine bir projeyi enine boyuna bilim insanları tartıştılar. 9 binden sayfa rapor hazırlandı. Bu proje Montrö'ye de asla düşmüyor. Ülkemiz için, milletimiz için, İstanbulumuz için hayırlı olmasını diliyorum. " açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)