Prof. Dr. Tuncay Neyişçi: 'Servi ağaçları dikilse felaket yaşanmazdı'

Türkiye'de orman yangınları devam ediyor.1986'dan beri yangınlara karşı alınabilecek önlemleri araştıran Prof. Dr. Tuncay Neyişçi'nin yıllar önce sunmuş olduğu rapor gündeme geldi.

Gündem 03.08.2021, 12:56 03.08.2021, 12:58
Prof. Dr. Tuncay Neyişçi: 'Servi ağaçları dikilse felaket yaşanmazdı'

1986 yılından beri defalarca TÜBİTAK’a 'yangına dirençli orman projesi' raporlarını hazırlayan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı ve yangın ekolojisi uzmanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, orman yangınlarına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Prof.Dr.Neyişçi, yıllar önce sunmuş oldukları raporun dikkate alınmadığını, eğer dikkate alınsaydı bu felaketlerin yaşanmayacağını öne sürdü.

yangin.jpg

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberinde görüşlerine yer verilen Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yıllarca orman yangınlarının önlenmesine yönelik laboratuvar çalışmaları yürüten Prof. Dr. Neyişçi'nin açıklamaları şu şekilde:

SERVİ AĞACI EN DAYANIKLI, EKONOMİK VE GELİR GETİREN AĞAÇ

1986’dan itibaren Akdeniz havzasındaki kolay yanan bitki türleri üzerine araştırmalara başladık. 50 bitki türünü laboratuvar koşullarında inceledikten sonra, en zor yanan 10 tür ile en kolay 10 türün listesini çıkarttık. Bu türler arasında servi ağacının yangına en dayanıklı, ekonomik ve gelir getiren ağaç olduğunu saptadık. Servi ağacı, Akdeniz havzasında yetişen ve rüzgar perdesi görevi ifa eden bir tür.

manavgat-yangin.jpg

TÜRKİYE'DE İLGİ GÖSTERİLMEDİ

Yangın riskinin en yüksek olduğu Manavgat ve Serik ormanlarına 150-200 metre aralıklarla bir, üç veya beş sıralı, yan yana servi ağacı dikmenin koruyucu etki yapacağını bilimsel çalışma olarak ortaya koyduk. O dönem bu araştırmamıza Türkiye’den ilgi gösterilmedi ancak yurtdışından özellikle İtalyanlar’dan davet aldık.

manavgat-orman-yangini.jpg

SERVİ AĞACININ ÖNEMİ AVRUPA’DA SES GETİRDİ.

Prof. Dr. Neyişçi, bilimsel araştırmalarının devam ettiği sırada 1994 yılında Çanakkale yangın felaketinin yaşandığını belirterek, “O dönem yangın bölgesine gittiğimizde yol kenarlarında dikili servilerin alevlerden ne kadar az etkilendiğini bizzat görmüş olduk. Daha sonra ‘Yangına Karşı Orman Kurma İlkeleri’ adlı kitabımızı yayınladık. Önerilerimiz İtalya’nın TÜBİTAK’ı sayılan CRN adlı kuruluşun dikkatini çekti. Bu kurumla Floransa’da ortak projeler yaptık ve servi ağacının önemi Avrupa’da ses getirdi. Avrupalı orman mühendisleri ve ilgili kurum yöneticileri kitabımızı okuyup bizden bilgi alıyorlardı. Ancak Türkiye’den kimse çalışmamıza bakmadı" şeklinde konuştu.

orman-yangini.jpg

MANAVGAT YANGINI HİÇ BU KADAR BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLMÜŞ OLACAKTI

"1995’ten sonra TÜBİTAK projesi olarak İtalyanlar ile birlikte Serik’te servi deneme sahası kurduk. Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine Aksu, Köprüçay vadilerinin, kuzeyden gelen kurutucu poyraza açık olduğunu, bu nedenle Serik ve Manavgat ormanlarının yüksek risk taşıdığını, bu bölgelerdeki ormanlara kuzeye dik gelecek şekilde 150-200 metre aralıklarla bir, üç veya beş sıralı birbirine bitişik serviler dikilmesi gerektiğini ilettik. 1999’da bu söylediklerimiz yapılmış olsa 2008’de 17 bin hektarlık alanın küle döndüğü Serik ile şimdiki Manavgat yangını hiç bu kadar büyümeden söndürülmüş olacaktı. Serviler dikilse perde gibi hem alevleri, hem de rüzgarı önlemiş olur. Orman yangınlarında uçak ve helikoptere bile kalmaz”

servi-agaclari.jpg

SERVİNİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ RÜZGARI ENGELLEMESİDİR

"Her 400 hektarlık kızıl çam yangınında Hiroşima’ya atılan atom bombasına eş değerde enerji açığa çıkar" diyen Neyişçi, "Böylesine bir enerji yani ateşin üzerine helikopter veya uçaktan su boşalttığınızda sonuç alamazsınız. Şayet bizim projelerimiz hayata geçirilseydi servilerin üzerine boşaltılacak sular sayesinde yangını önlemek mümkün olacak, sadece ilk çıkış noktasını çevreleyen şerit yanmış olacaktı. Servinin en büyük özelliği rüzgarı engellemesidir. Rüzgar olmadan yangının büyümesi söz konusu olmaz" ifadelerini kullandı.

 

 

Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52