Türk SİHA'larına rağbet bitmiyor

Türk ordusunun cephelerde efsaneler yaratan Türk SİHA'larına bir ülke daha talip oldu. Arnavutluk Parlamentosu, Türk SİHA'ları için 8 milyon 200 bin euro ek bütçe ayırdığını duyurdu.

Gündem 29.06.2021, 13:33 29.06.2021, 13:33
Türk SİHA'larına rağbet bitmiyor

Türk SİHA'larının global ünü giderek yayılıyor. Bir ülke daha ulusal güvenliğini artırmak için yüzünü Türkiye'ye döndü. 

Tercihini Türk SİHA'larından yana kullanan ülkeler arasına Arnavutluk da katıldı. TRT Haber'in aktardığına göre, ülkenin parlamentosu, Türk SİHA'larının temini için ayrılan 8 Milyon 200 bin euroluk ek bütçeyi onayladı.

bayraktar-siha-tsk.jpg

Söz konusu gelişme, Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi ve askeri yetkililerin Türkiye ziyareti sonrası gerçekleşti.  Çuçi, İstanbul'daki Bayraktar üretim tesisini ziyareti sonrası alımın sinyallerini vermiş, "Türk SİHA sistemlerinin, Arnavutluk'ta sivil ve askeri amaçla kullanılma olasılığını değerlendiriyoruz'' demişti.  Bütçede, Türkiye ile ortak yürütülecek altyapı yatırımlarına da yer verildi.

Tiran Büyük Çevre Yolu, su kanalizasyon sahası ve Ulusal Tiyatro'nun inşası yatırımlar arasında.

turk-sihalari.webp

Ukrayna'da SİHA'lara talip

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Nozdriya, Bayraktar TB2 SİHA'nın Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA satın almayı planladıklarını bildirmişti. 

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA satın almayı planladıklarını bildirdi.  Ukrayna medyasında yayınlanan habere göre, Nozdriya, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Uruskiy başkanlığındaki heyet ile yapmış olduğu Türkiye ziyaretinin kendisinde pozitif bir izlenim bıraktığını aktarmıştı.

bayraktar-siha.webp

Türkiye'den alınan İHA'ların farklı zamanlarda özellikle kış aylarında deneme sürecinin devam ettiğini vurgulamıştı. Nozdriya, bir sonraki siparişin bu test sonuçlarına bağlı olduğuna dikkati çekti. 

Nozrdriya, Baykar'ın yalnızca Ukrayna pazarına girmek değil, yatırım yapmak istediğini belirterek, Ukrayna'nın da deneme aşamasında olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı motorlarını tedarik ederek Türkiye'ye malzeme sağladığını hatırlatmıştı.  Ukrayna, Türkiye'den geçen yıl 6 adet Bayraktar TB2 İHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Yorumlar (0)