TUSAŞ'ın millileştirme hamlesi, Türkiye'ye büyük kazanç sağlayacak

Komponentlerin millileştirme çalışmalarının ardından yaklaşık yarım milyar dolarlık bir kazanç sağlanacak.

Gündem 13.07.2021, 12:16 13.07.2021, 12:16
TUSAŞ'ın millileştirme hamlesi, Türkiye'ye büyük kazanç sağlayacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), sürdürdüğü çalışmalarla gelecek yıllarda milyonlarca doların Türkiye'de kalmasını sağlayacak.

500 MİLYON DOLAR DEĞERİNDEKİ İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

TUSAŞ, 250 civarında yerli ve milli firmayla sürdürdüğü 600'ün üzerinde hava aracı komponentinin yerlileştirme çalışmalarını tamamlandığında toplam 500 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmiş olacak.

helikopter.jpg

MİLLİLEŞTİRME FAALİYETLERİ

Yapısal bileşenlerin yanı sıra hava platformunun kritik parçalarını kendi mühendisleri tarafından geliştirmeye devam eden TUSAŞ, diğer taraftan ham maddeden ihtiyaç duyulan parçanın üretimine kadar birçok aşamada yerli yardımcı sanayinin gelişimini destekliyor.

Bu kapsamda, alt sistem, ekipman, malzeme alanında çalışmalar yürüten TUSAŞ, GÖKBEY, HÜRJET, HÜRKUŞ, Milli Muharip Uçak, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, ANKA, AKSUNGUR, T129 ATAK ve T70 Genel Maksat Helikopteri gibi özgün ve milli projelerde, hidrolik sistemlerinden güç sistemlerine, yangın söndürme sistemlerden yakıt tankına, iniş takımlarından iklimlendirme sistemlerine, aydınlatma ünitelerine kadar geniş yelpazede yerlileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Yorumlar (0)