Uzmanlardan normalleşme sonrası delta varyantı uyarısı

Bugünden itibaren başlayan kademeli normalleşmenin üçüncü etabıyla birlikte 15 aydır uygulamada olan pek çok sınırlama kaldırılmış oldu. Uzmanlar sınırların kalkmasından sonra delta varyantına karşı uyardı.

Gündem 01.07.2021, 10:30 01.07.2021, 10:37
Uzmanlardan normalleşme sonrası delta varyantı uyarısı

Salgınla mücadele kapsamında tüm Türkiye'de uygulanmakta olan kısıtlamalar bu gün itibariyle İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge doğrultusunda kaldırıldı. Yasaklar nerdeyse bütünüyle kalktı fakat uzmanlar da uyardı.

normallesme.jpg

Uzmanlar, delta varyantına dikkat çekti, maske ve mesafede kuralını Hatırlattı. İşte uzmanların bugün başlayacak normalleşme dönemi uyarıları; Yasakların kalkmasıyla beraber kişisel tedbirlerin unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. İftihar Köksal şunları dile getirdi:

''Tüm dünyada Delta varyantı alarmı varken, eksiksiz olarak özgürleştiğimizi söyleyemeyiz. Bu pandemide, özellikle aşılanmak ve iki doz aşının bir an evvel yapılması Delta varyantı dahil, korunmada en önemli unsuru oluşturuyor. Ancak açık ortamda bile olsa iki kişi veya daha kalabalık olunan durumlarda iki metre mesafe muhakkak korunmalı.

Aşı olunsa da maske ve mesafeden asla taviz verilmemeli. Aşı olan bazı kişilerin ertesi günden başlayarak maske ve mesafe kuralına uyum sağlamakta zorluk çektiklerini görüyoruz. Bu doğru değil. Tam bağışıklık, iki doz aşıyı yaptıktan fakat iki hafta sonra oluşur. İkinci aşıların 4 haftaya indirilmesi koruyucu antikor oluşturmasını hızlandıracaktır.

normallesme-1-temmuz.jpg

Yeterli antikor düzeyi olmuş olsa bile, varyantların aşıdan kaçabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Tüm dünyada vaka sayıları çok azalmadıkça asla özgür olamayız. Maske ve mesafeye 2022'ye kadar vazgeçmememiz gerekir.'' Delta varyantına karşı en büyük silahın aşı olduğunu dile getiren ve aşının varyantlar üstünde hala etkili olduğunu dikkati çeken Prof. Dr. İsmail Balık ise ekledi: ''Neredeyse tüm yasaklar kalkıyor ama şu an için bütün dünya Delta varyantı sebebiyle alarm durumuna geçti. Bir çok ülke bu sebeple tekrar kapanma önlemleri almaya başladı. Çünkü Delta varyantı halen dolaşımda olan İngiliz varyantına göre % 60 daha kolay bulaşıyor. Çocuk ve gençlerin hücrelerine daha kolay yapışıyor.

normallesme-1-temmuz-kararlari.jpg

Aşılama oranı yüksek olan İsrail, İngiltere, Portekiz gib ülkelerde bile özellikle aşısız olan genç yaş grubunda Deltanın hızlı şekilde yayıldığını ve bir dalgaya sebep olduğunu görüyoruz. Eğer tedbirsiz davranmaya devam edersek, en geç sonbaharda bizde de bu varyanta bağlı bir dalga görme riski oluşacak. Bu sebeple elimizde iki önemli silah olan maske ve mesafenin değerini bilelim.

Aşılama hızının son sürat devam ettirilmesi ve özellikle çift doz aşı oranımızın hızlı şekilde arttırılması gerekmektedir. Bunun için vatandaşların, özelikle de genç popülasyonun bir an evvel aşılarını yaptırmaları şart. Yapılan araştırmalar Sinovac, BioNTech ve Sputnik aşılarının çift dozunun Deltaya karşı koruma etkinliğini devam ettirdiği yönünde. Yani aşılar hala etkili, aşı kararsızları aşılarını hemen olsun. İki doz aşılanmanın oranı % 70'i aşana kadar da muhakkak bireysel tedbirlere uymalıyız.

koronavirus-uyari-normallesme.jpg

Hükümet ne kadar önlemleri kaldırsa da salgın bitmiş değil.'' Varyantların bulaşma hızının bir hayli yüksek olduğunu dile getiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz da iki önemli kural olan maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini aktardı: ''Delta varyantının hızlı bulaşma özelliği düşünüldüğünde uykularım kaçıyor. Halkımız önlemleri bırakırsa 4. Dalga ağustos-eylül aylarında olacak diye korkuyorum. Aralık 2020'den itibaren önce Hindistan'da sonra İngiltere'de yayılmaya başlayan Delta varyantının en önemli olan özelliği, şimdiye kadar görülen varyantlar içinde en hızlı bulaşma özelliğini taşıyor olması.

Bu sebeple 5-12 yaşlarındaki çocuklar ve 18-24 yaşlarındaki gençlerde 5 kat daha fazla enfeksiyon saptandı. Birçok Avrupa ülkesinden sonra bizim ülkemizde de saptanan bu varyantın yayılmasının engellenmesi çok önemli. Hastalığa karşı aşı ile en etkili koruma 2. Dozdan iki hafta sonra başlıyor, bu sebeple ilk dozdan sonra maske ve mesafe gibi kişisel korunma yöntemlerinden kesinlikle taviz verilmemeli.

normallesme-haber.jpg

Aşı yalnızca kendi sağlığımız için değil, hemde pandemi ile savaş için toplumsal bir sorumluluğumuzdur.'' Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün kısıtlamanın kaldırılmasıyla ilgili değerlendirmesi ise şu biçimde:Hepimizin normalleşmeye ihtiyacı var. Süreç çok uzadı ve bunaldık. Ne var ki Delta varyantıyla ilgili dünyadaki gelişmeler endişe verici. Daha kısa sürece ve daha kolay bulaşıp hızla yayıldığı bildirilen bu varyant giderek daha çok ülkede görülmeye başladı ve bir çok ülkede diğer virüslerin yerini alıyor.

Delta varyantının yaygın rastlandığı ülkelerde vaka sayıları bir kez daha ve hızlı bir biçimde katlanarak artmaya başladı. Bu ülkeler normalleşmeyle ilgili atacakları adımları durdurma ya da geriye dönüş yönünde kararlar almaya başladılar.

Bazı ülkeler bu ülkelerle sınırlarını kapatıyor, uçuşları yasaklıyor. Bu riski görmemezlik edemeyiz. Özellikle tatil, bayram ve turizm sezonu ile beraber insan hareketliliğindeki artış, ülkemizde de görülmeye başlanan Delta virüsü ile bir dördüncü dalga olasılığını akla getiriyor. Hiçbirimiz bunu istemeyiz. Tekrar kısıtlamaların, yasakların geri gelmesini kimse istemez.

pandemi-sonrasi-normallesme.jpg

1 Temmuz'dan itibaren artık yasaklar, kısıtlamalar yok. Bu sebeple dördüncü dalgadan ve Delta varyantından kendimizi korumak bizlere düşüyor. Öncelikle, hemen her işi bırakıp daha fazla beklemeden aşımızı olmalıyız. İkinci dozumuzu da zamanı gelince hemen yaptırmalıyız. Sağlık çalışanları, 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış kişilere 3. Doz (hatırlatma dozu) yapılmalı.

Kalabalıklardan ve kapalı alanlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. İnsanlarla mesafemizi korumalıyız. Kapalı alanlarda, diğer kişilerle iki metrelik mesafemizi koruyamayacağımız açık alanlarda maskelerimizi takmalıyız. Bu önerilere uyduğumuz takdirde ve aşılamayı da aynı hızla yapabilirsek, kötü senaryonun gerçekleşmeyeceğini umuyorum."

Yorumlar (0)