Diyanet'ten organ bağışı fetvası

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, belli şartlar karşılandığında organ naklinin dinen caiz olduğunu söyledi.

Gündem 03.11.2021, 15:01
Diyanet'ten organ bağışı fetvası

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak maksadıyla çeşitli organizasyonlar düzenleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, yaptığı açıklamada, İslam'ın insan hayatı ve sağlığına çok önem verdiğini, bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat vermekle eş değer olduğunu vurguladı.

"Belirli şartlar sağlandığında caizdir"

Organ bağışıyla insanlara hayat verildiğini söyleyen Kılıç, "Din İşleri Yüksek Kurulumuz başta olmak üzere Müslüman ülkelerdeki pek çok fetva konseyi ve İslam alimleri, belirli şartlar dahilinde organ naklinin caiz olduğu yönünde görüş beyan etmişlerdir. Zira İslam'a göre insan hayatının korunması dinin vazgeçilmez değerlerindendir. İslam, sağlığın korunmasına büyük önem vermiş, hastalık durumunda da tedavi cihetine gidilmesini istemiştir. Organ nakli de günümüzde bir tedavi yöntemi olarak kabul edildiğinden, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verilmektedir." dedi.

"Başka çarenin olmadığının tespit edilmesi..."

Naklin caiz olabilmesi için bazı şartlar gerektiğini hatırlatan Kılıç, "Kurulumuz öncelikle, organ ve doku naklinin caiz olabilmesi için zaruret halinin bulunması gerektiğini ifade etmiştir. Bu doğrultuda, hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için uzmanlar tarafından organ naklinden başka çarenin olmadığının tespit edilmesi ve hastalığın bu yoldan tedavi edilebileceğine dair kanaatin oluşması gerekir" ifadelerini kullandı.

"Organı alınan kişi ölmüş olmalı"

Organı alınan kişinin ölmüş olması gerektiğini söyleyen Kılıç, "Eğer organ, canlı bir insandan alınacaksa bu organın, alınan kişide temel bir hayati fonksiyonu devre dışı bırakmaması, organ veya dokusu alınacak kişinin buna izin vermiş olması ya da yakınlarının rızasının sağlanması önem arz etmektedir. Ayrıca alınacak organ veya doku nakli karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması ve bunun devlet kontrolü altında yapılması, organ bağışının caiz olabilmesi için en önemli şartlardandır." diye konuştu.

Kaynak: En Son Haber

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu