Hukuk, sanal dünyaya sanal tutum sergilemez

Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği 'Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu'nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,"Hukuk, sanal dünyaya karşı sanal tutum sergilemez" dedi.

Gündem 08.11.2021, 16:42
Hukuk, sanal dünyaya  sanal tutum sergilemez

Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği 'Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu'nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bir peşin hükmün ya da yalan haberin internetteki yayılma hızı da dikkate alındığında kişinin toplum nezdinde kendini aklaması neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla lekelenmeme hakkı sadece savcılık işlemleriyle sınırlı bir hak değildir. Fiziki alemde suç olan her şey, sanal alemde de suçtur. Hukuk, sanal dünyaya karşı sanal tutum sergilemez" dedi.

Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği 'Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu'nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, masumiyet ve lekelenme derken aslında insan onuruna saygının konuşulacağını söyleyerek, siyaset ve Hukuk anlayışında devletin temelinde adalet, adaletin temelinde de insanın var olduğunu ifade etti.

'Unutulan zulüm tekrar eder'

Gül, siyaseti anlamlı kılanın 'insanı hak ve özgürlükleriyle yaşatmak' olduğunu vurgulayarak, "Nitekim, hukuk ve demokrasi tarihimiz, insanımızın hak ve özgürlüklerini koruma mücadelesinin de tarihidir. Elbette bu süreç çok çetin geçmiş, bugünkü kazanımlar kolay elde edilmemiştir. Merhum Aliya'nın meşhur bir sözü var, ‘unutulan soykırım tekrar eder’. Ben bu sözü ‘unutulan zulüm tekrar eder’ diye ülkemize uyarlamak istiyorum. Örneğin, hukukun milli iradeye zulüm aracına dönüştüğü 27 Mayıs'ı asla unutmayacağız. Yine, gencecik fidanlarımızın bir sağdan bir soldan darağacına götürüldüğü 12 Eylül’ü asla unutmayacağız. İnsanımızı inançlarından, kılık kıyafetinden dolayı bölen, ayrıştıran, en temel haklarını rehin alan 28 Şubat’ı da asla unutmayacağız ve hukuku gizli, kirli ajandasına alet ederek, iftira ve şantajlarla, itibar suikastlarıyla insanımızın onurunu lekeleyen hain terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz ihanetini asla unutmayacağız" diye konuştu.

'Fiziki alemde suç olan her şey sanal alemde de suçtur'

Milyonlarca insana anında ulaşılabilen dijital medya platformlarında lekelenmeme hakkını korumanın önem taşıdığını söyleyen Gül, "Bu konuda basın yayın kuruluşlarımız, sivil toplum, entelektüel camia güçlü bir farkındalık oluşturmalıdır. Bugün en hafif bir suç şüphesinde bile vatandaşın adliyeden çekinmesinin temelinde 'dile düşmek', 'peşinen suçlu ilan edilmek' gibi korkuları bulunmaktadır. Bir peşin hükmün ya da yalan haberin internetteki yayılma hızı da dikkate alındığında kişinin toplum nezdinde kendini aklaması neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla lekelenmeme hakkı sadece savcılık işlemleriyle sınırlı bir hak değildir. Elbette internet önemli bir Haber ve iletişim zeminidir ama hukuktan ve insanın evrensel haklarından muaf değildir. Şunu da unutmamak gerekir ki, fiziki alemde suç olan her şey sanal alemde de suçtur. Hukuk, sanal dünyaya karşı sanal tutum sergilemez" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu