Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı sorusu

Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda katledilmesine ilişkin süren davada mahkemeden yeni karar çıktı.

Gündem 23.11.2021, 13:33
Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı sorusu

2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha çıkamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesine ilişkin devam eden davada mahkeme Suudi Arabistan'da soruşturma veya kovuşturma yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar verdi.Mahkeme, kesinleşmiş karar var ise, sanıkların Türkiye'de mükerrer ceza almalarını engellemek için kendilerine gönderilmesini istedi.

26 firari sanığın CMK'dan atanan avukatları ile şikayetçi Hatice Cengiz ve avukatı Ali Ceylan'ın katıldığı İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada; talebi sorulan şikayetçi Hatice Cengiz, söyleyeceği bir şeyinin olmadığını belirtti. 

Cengiz'in avukatı Ali Ceylan ise eksiklerin giderilmesini istedi. Mahkeme heyeti tarafından Suudi Arabistan Krallığı'na yazı yazılarak Türkiye'de yargılanan sanıklar hakkında Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle alakalı bir soruşturma veya kovuşturma olup olmadığının sorulmasına karar verdi. 

Heyet, sanıklar hakkında kesinleşmiş karar var ise Türkiye'de mükerrer cezalandırılmalarını engellemek için karar örneğinin gönderilmesine de hükmetti. Yakalama emri bulunan 26 sanığın infazının beklenmesine karar veren mahkeme, 24 Şubat'a ertelendi. Hatice Cengiz, duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
parçalı bulutlu