Tüm yollara akıllı ulaşım sistemi

Bakan Karaismailoğlu, bütün karayollarını Akıllı Ulaşım Sistemi ile inşa ettiklerine dikkati çekerek, “Birçok farklı Akıllı Ulaşım Sistemi elemanları ile trafik güvenliği en üst seviyeye çıkarıldı. Kazaların minimum düzeye düşürülmesi sağlandı” dedi.

Gündem 06.11.2021, 16:04
Tüm yollara akıllı ulaşım sistemi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “AK Parti hükümetleri olarak 19 yılı alnımızın akıyla geride bıraktık. Bu verimli süreçte, yerli ve milli üretim üssüne dönüştürdüğümüz ülkemizin, bugün dünyanın üretim ve lojistik üssü haline geldiğine hep birlikte şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda küresel üretim ve tedarik zincirinde tüm dünyanın sorun yaşarken Türkiye’nin ardı ardına yeni yatırımlara sahne olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, “Yine tüm dünyada artan kentli nüfus özellikle istihdam ve altyapı alanında sorunlara neden olurken, Türkiye ekonomisi planlı altyapı yatırımları ile büyümeye devam ediyor. Bugün; Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 84 milyona yaklaşan nüfusumuzun yüzde 93’ünün il ve ilçe merkezlerinde yaşadığını görüyoruz. İl ve ilçe merkezlerindeki nüfus artışı doğal olarak yeni konut projeleri, ulaşım ve lojistik hizmetleri, etkin sağlık ve eğitim hizmetleri ve benzeri tüm konularda yeni ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Artan nüfusun hızla değişen ve dijitalleşme ekseninde yoğunlaşan talepleri, ileri teknolojileri içeren çözüm arayışlarını da zorunlu kılıyor. Bu noktada bugün hem ülkemizde hem de dünyada birçok şehrin dijital dönüşüm sürecinden geçerek ve bu hızlı değişime uyum sağlamaya çalıştığını görüyoruz. Artık yapay zeka, nesnelerin interneti ve 5G gibi gelişmekte olan teknolojilerin dahi insanlık için olmazsa olmaz altyapılar olduğuna tanık oluyoruz. Bizim de bu teknolojileri kullanarak Akıllı Ulaşım Sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekiyor. Kuzey Marmara Otoyolu Ana Kontrol Merkezi’nin bu açıdan hayata geçen en önemli projelerden biri olduğunu memnuniyetle ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Yolları gönülleri birleştirdik

Karaismailoğlu, “2003-2020 yılları arasında taşıt hareketliliği yüzde 170 düzeyinde artarken, 100 milyon taşıt-kilometre başına can kaybı yüzde 81 düzeyinde azaldı. Bu başarının arkasında bilimsel çalışmalar ışığında yapılan doğru yatırımlar vardır. Tüm projelerimizin, çalışmalarımızın, uygulamalarımızın omurgasını oluşturan ‘önce insan’ diyen politikalarımız vardır. Öte yandan akademik çalışmalar gösteriyor ki; insan hatalarının trafik kazalarının oluşmasındaki payı yüzde 90’ların üzerinde. Bu nedenle birinci amacımız insanların bu hataları yapmasını önlemektir. Trafik güvenliğinin artırılabilmesi için davranış değişikliklerine gitmemiz şart. Bu değişikliğin tüm toplumumuzda yaygınlaşmasını sağlamak zorundayız. Bunun hemen ardından, ikinci amacımız; hatalar olsa dahi insanların hayatını kaybetmesini engelleyebilecek önlemleri almaktır. İşte bu noktada yine iktidarımız döneminde çok mesafe kat ettik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yollarımızı yeniledik; böylece seyahatlerin güvenli, konforlu ve daha kısa sürede yapılmasını mümkün kıldık. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 100 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 402 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık. Köprü ve viyadük uzunluğumuzu 712 kilometreye çıkardık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu 631 kilometreye yükselttik” ifadelerini kullandı.

Bütün yollara akıllı ulaşım sistemleri 

Trafik güvenliğini artırmak için başvurulan en önemli tedbirlerden birinin de hiç şüphesiz Akıllı Ulaşım Sistemleri olduğuna dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu noktada, bilişim teknolojilerindeki gelişimlere paralel olarak Akıllı Ulaşım Sistemlerini de hizmete almaya başladık. Akıllı Ulaşım Sistemlerimizle; trafiğin yoğun olduğu ana akslardan başlamak üzere tüm ülke sathına yayılmış bir yapı oluşturmayı hedefledik. Hatırlayın lütfen, geçen yıl 16 Aralık tarihinde Ankara-Niğde Otoyolu’nu Türkiye’nin en akıllı yolu olarak halkımızın hizmetine sunduk; Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz, seyahat süresini kısaltan, karayolu ulaşımımızın stratejik bir parçasını tamamladık. Orada, bugün açılışını yaptığımız gibi bir ana kontrol merkezi vasıtasıyla 1,3 milyon metre fiber optik ağ ve yol boyunca yerleştirilen 500 adet trafik sensörü ile yol güvenliği en üst seviyede yönetiliyor. Artık bütün yollarımızı Akıllı Ulaşım Sistemleri ile inşa ediyor; tüm karayolu ağımızda Akıllı Ulaşım Sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu Ana Kontrol Merkezi tam da bu amaca hizmet eden çok güzel ve doğru bir örnek oldu.”

Emniyetli,çevreci akıllı ulaşım ağı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi kapsamında öncelikli olarak Trafik Kaza Veri Tabanı oluşturuyoruz. Toplanan ulaşım verilerini araştırma ve yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi için de kullanıyoruz. Birbirini takip eden sinyalize kavşaklarda durmadan sabit hızda geçişi sağlayan yeşil dalga uygulamalarını yaygınlaştıracağız. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi kapsamında ‘Trafikte Sıfır Can Kaybı Yaklaşımı’na uygun olarak hedefler belirliyoruz. Emniyetli, çevreci, teknolojik, yenilikçi ve yerli kaynaklardan yararlanan bir akıllı ulaşım ağı kuruyoruz. İnsanın rolünü azaltan ve yol boyunca araçlara yön, kaza önleme gibi konularda destek sunan akıllı yolları vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. En önemlisi ise akıllı yollarımız sayesinde vatandaşlarımızın hayatını kurtarıyoruz.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
5
parçalı bulutlu