Türkiye-Azerbaycan uyduda da beraber!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı ile Azerbaycan Uzay Ajansı arasında anlaşmalar yapılacağını belirtti.

Gündem 27.05.2022, 17:00
Türkiye-Azerbaycan uyduda da beraber!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan ile çeşitli konularda anlaşmalar yapacaklarını belirterek, "Türkiye Uzay Ajansı ile Azerbaycan Uzay Ajansı arasında özellikle uydu alanında beraber hareket etmemizi sağlayacak bir anlaşmayı da imza edeceğiz" dedi.

BÖLGESEL GÜÇ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan'ın büyük bir coşku ve heyecanla başladığını söyledi. İki ülkenin, "bir millet iki devlet" anlayışıyla daha ileri noktalara geleceğini belirten Varank, "Biz burada iki ülkenin gençlerini, teknoloji geliştiricilerini ve şirketlerini bir araya getirerek ülkelerimizi kalkındıracağız hem de bölgesel anlamda çok farklı güç konumuna geleceğiz” diye konuştu.

3 YENİ ANLAŞMA

Varank, Azerbaycan ile Türkiye'nin ekonomik anlamda çok derin bağları ve karşılıklı yatırımları bulunan iki ülke olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Bu ziyaretimiz kapsamında farklı anlaşmaları imza edeceğiz. Bunlardan birisi, KOBİ'lerin kabiliyetlerini karşılıklı olarak geliştireceğimiz bir anlaşma. Türkiye Uzay Ajansı ile Azerbaycan Uzay Ajansı arasında özellikle uydu alanında beraber hareket etmemizi sağlayacak bir anlaşmayı da imza edeceğiz.”

Yorumlar (0)