Vahşice katledilen Pınar Gültekin'in davasında cani katile haksız tahrik indirimi!

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i (27) boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın (32), 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılandığı davada karar çıktı.

Gündem 20.06.2022, 16:08
Vahşice katledilen Pınar Gültekin'in davasında cani katile haksız tahrik indirimi!

Muğla'nın Menteşe İlçesi Karabağlar Yaylasındaki bağ evinde öldürülen Pınar Gültekin cinayeti davasının 13'üncü duruşmasında karar çıktı.

Haksız tahrik indirimi uygulandı!

Katil Cemal Metin Avcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla düşürüldü.Mahkemede, katil Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın beraatine karar verdi.

Rezan Epözdemir: Bu karar hukuki dayanaktan yoksundur

Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya verilen 'haksız tahrik' indirimine tepki gösteren Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir şunları söyledi:

"Diri diri yakıyor, gömüyor, bütün delilleri değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme itibar edip haksız tahrik indirimi uyguluyor.İki yıl bu dosya Amerika Birleşik Devletleri'ne yazılan müzakereyle sürüncemede kaldı. Maktüllerin özel hayatları yargılanmaya çalışıldı. Cinayet meşrulaştırılmaya çalışıldı. Reddi hakim talep ettik. Her seferinde reddi hakim taleplerimiz reddedildi. Adalet Bakanı'nın 'kadına şiddetle mücadele iradesi ortaya koyacağız' beyanı vardı. Bu dosyayı incelerse çok seviniriz. Cumhurbaşkanı 'sürecin takipçisi olacağız' demişti. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Yargıtay'a gideceğiz. Bu mesele burada kapanmadı. Diri diri yakılan bir kadına nasıl indirim uygulanıyor? Bu karar hukuki dayanaktan yoksundur. Bu kararlar yüzünden Türkiye'de profesyonel kadın katili müessesesi oluştu. 5 sanığa beraat 1 sanığa haksız tahrik indirimi verildiği bir ortamda kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini önleyemeyiz." 

Yorumlar (0)