Yemin ettik Karadeniz’i temizledik!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Eren Bülbül’ün şehit olduğu gün bize çok ağır geldi. Ve biz bir yemin ettik, Karadeniz’i temizledik” dedi.

Gündem 24.09.2021, 10:29
Yemin ettik Karadeniz’i temizledik!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu’nun Ünye ilçesinde iş insanı Banu Akdeniz tarafından yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim Anaokulu’nun açılış törenine katıldı. Çocukların geleceğinin önemli olduğunu belirten Bakan Soylu, “Biz ne yapıyorsak çocuklarımızın, ülkemizin geleceği için yapıyoruz. Bu eğitim yuvalarında o pırıl pırıl güzel çocuklarımız yetişsin ve onlar sayesinde bu vatanda ay yıldızlı bayrağımız dün ve bugün olduğu gibi yarın da nazlı nazlı dalgalansın diye yapıyoruz. Bizim Eren’imiz de annesinin kuzusu böyle okullarda okudu. Vatan ve millet sevgisini ailesinden, öğretmenlerinden, camideki hocasından, arkadaşlarından ve büyüklerinden aldı. O sorumlulukla şehadete yürüdü, şehit oldu. Çocuklarımızın geleceği hepimiz için önemli. Biz çok şey çekmiş bir nesiliz. Darbeler gören bir nesiliz. Yüzde 8 binlik gecelik faizlerle bu ülkenin birikimlerinin bir gecede har vurulup harman savrulduğunu, birilerinin kasalarının aktığını gören bir nesiliz. Biz terörden günde onlarca ay yıldızlı tabutu taşıyıp içine acısını atan bir milletiz. Memleketimizi bölmek ve parçalamak isteyenlerin acımasız şekilde üzerimize saldırdığı bir nesiliz. Amerika’dan, Avrupa’dan şöyle parmak sallayıp bizi kendi içimizde büzmek isteyenlere şahit olduğumuz bir nesiliz. Biz karşı karşıya kaldığımız bazen doğal afetlerde ne yapacağımızı bilemediğimiz terörle mücadele ederken insansız hava araçları bozulunca onları tamire gönderdiğimizde geri gelmesini iki elimizi maalesef şakaklarımıza koyup endişe içerisinde bekleyen bir nesiliz. Biz gelecek nesillerimize böyle bir endişe bırakamayız. Onun için çok çalışıyor, gayret gösteriyor, ülkemizi zengin, büyük ve güçlü bir Türkiye yapmaya çalışıyoruz” dedi.

TERÖR NEYSE UYUŞTURUCU O!

Terör ve uyuşturucuyla mücadeleye de değinen ve rakamları paylaşan Bakan Soylu, “Bizim için terör neyse uyuşturucuyla mücadele de aynıdır. 2017’de 941 çocuk ve insanımız, uyuşturucuya bağlı direkt nedenlerden hayatını kaybetti. Verdiğimiz mücadeleyle geçen yıl toplam 314’e geldi yaklaşık 3 yıl içerisinde. Bu yıl da yüzde 26 ölümlerde düşüşle beraber gidiyoruz. O gün uyuşturucu satan, cezaevinde olan insan sayısı 5 bin civarındaydı. Bugün ise 92 bin kişi cezaevlerinde. Çocuklarımızın okul civarında uyuşturucuya musallat edilmesinden onları koruyabilecek bir anlayışı hep birlikte oluşturduk. Burası kimsenin istediği gibi uyuşturucu satacağı bir tarla değil. Buna müsaade etmeyiz. Afganistan’da, Amerika orayı 20 yıl işgal edecek, 30 bin dekardan 300 bin dekara neredeyse 10 kat uyuşturucu ekim alanları artacak sonra oradan dünyaya transfer edilecek, biz de seyredeceğiz. Seyretmiyoruz, seyretmeyeceğiz de” ifadelerini kullandı.
Bakan Soylu, “Hâlâ teyakkuzumuz, uyuşturucu mücadelesinde alarm halimiz devam etmektedir. Uyuşturucu operasyon sayımız, geçen yılın bu döneminde 104 bindi. Bu yılın başından itibaren bugüne kadar 148 bin 585 oldu. Yani yüzde 42 arttı. Ölümler azalıyor. Her hafta 4 bin ile 5 bin arasında gözaltı sayımız oluyor. Esrar yakalamalarımız 2019-2020 arasında yüzde 35, sentetik ecza yakalamalarımız 2 kat, kök kenevir yakalamalarımız yüzde 171 yani neredeyse iki kat, pandemiye rağmen 2019-2020 arasında operasyonlarımız yüzde 7 arttı. Bu yıl içinde artarak devam ediyor” dedi.

KARADENİZ’İ TEMİZLEDİK!

Terörün yanında terörizmle de mücadele verdiklerini aktaran Bakan Soylu, “Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi. Ve biz yemin ettik. O adamları bulacağız ve ‘Eren’i katlettikleri yerde ayaklarından ters bir şekilde ağaca asacağız’ diye yemin ettik. Sonra devletimizin, milletimizin şanına böyle bir şey yakışmaz dedik. Ama Allah şahidimiz Karadeniz’i bunlardan temizledik. Sözümüzü yerine getirdik. Hakkâri’de son 4 yılda 2020 hariç azalan terör olayları sayesinde çocuklarımız biraz kendine geldi geçen yıl 4, bu yıl 19 kişi tıp fakültesini kazandı. Terörle mücadele ediyoruz. Ama bunun yanı sıra biz terörizm ile de mücadele ediyoruz. Terör örgütünün arkasında kimin olduğunu hepimiz biliyoruz. Onların temel amaçlarının ne olduğunu biliyoruz. Bu ülkeyi kirletmek olduğunu, rakiplerinden geri bırakmak olduğunu biliyoruz. Doğu ve Güneydoğu’nun makus tarihini yenmişiz” diye konuştu.
Bakan Soylu, “Beton yolumuz var, asfalt yolumuz var, hastanelerimiz, sağlık ocaklarımız, okullarımız var. Kimseye fırsat vermiyoruz, bizden sonrakiler de kimseye fırsat vermeyecek. Güçlü bir ülke olacağız, zengin bir ülke olacağız ve sadece ülkemizin huzurunu sağlamayacağız. Bizim görevimiz sadece yaşadığımız sınırları huzurlu yapmak değildir, etrafımızda bulunan bütün coğrafyayı huzurlu yapmaktır. Biz büyük bir milletin evlatları olarak bu sözümüzü yerine getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
Bakan Soylu'nun konuşmasının ardından Şehit Eren Bülbül'ün annesi Ayşe Bülbül ile kurdeleyi keserek anaokulunun açılışını gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
7
açık