"Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor"

"Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor"

AK PARTİ TRABZON İL BAŞKANI HAYDAR REVİ: Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor

 

Röportaj: Fatma Yavuz

İlçe kongrelerini geçtiğimiz hafta sonu Ortahisar ilçe kongresiyle tamamlayan AK Parti Trabzon İl Teşkilatı’nda yönetimler yarı yarıya değişti. 2019 seçimlerine daha dinamik kadrolarla hazırlanmayı hedeflediklerini belirten AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi. “18 ilçemizde 8 ilçe başkanımız değişti. Yönetimlerde de yarı yarıya değişim oldu. Önümüzde yoğun bir süreç var. Bu tempoya ayak uydurabilecek arkadaşlarımız teşkilatlarda görev aldı” dedi.

FETÖ konusunda ise, “AK Parti olarak hem genel merkezimizin nezdinde hem de buradaki imkanlarımız içerisinde bu işleri mümkün olduğu kadar teşkilatımızdan uzaklaştırdık, uzaklaştırmaya da devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz kongre sürecinde ilk sırada dikkat ettiğimiz konu da bu oldu” ifadelerini kullandı. Revi, yatırımlardan söz açılınca, “Bizim Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

***

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ile kongre sürecini, Trabzon’a yapılan ve yapılması planlanan yatırımların son durumunu konuştuk.

AK Parti Trabzon İl Teşkilatı olarak, ilçe kongrelerini tamamladınız. İl kongresinin tarihi belli mi?

Kongrelerimizi tamamladık. 12 ilçe kongremizi yaptıktan sonra Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla büyükşehirlerde kongreler bir süre durduruldu. Dolayısıyla biz de bir süre ara verdik ama daha sonra diğer 6 ilçemizde de kongrelerimizi yaparak süreci tamamladık. Hafta sonu Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun katılımıyla Ortahisar İlçe kongremizi gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız 18 ilçe kongresinin 16’sına katıldı. İlçe kongreleri yapılırken İl kongreleri de başladı, Rize ve Sivas kongreleri yapıldı. Ama büyükşehirlerin kongre takvimi henüz belirlenmedi. Bu arada Kadın ve Gençlik Kollarımızın kongreleri de yapılacak.  

HERKESİN TEK İŞİ OLACAK

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilatlara yönelik dile getirdiği ‘metal yorgunluğu’ söylemi var. Kongrelerde bu söylem uygulandı mı? Yani daha genç ve dinamik yöneticilere mi yer verildi?

Bizim 5 ilçemizde 3 dönem kuralı gereği başkanlarımız değişti. Bunun dışında Köprübaşı, Şalpazarı ve Yomra ilçe başkanlarımız değişti. Yani 18 ilçemizde 8 ilçe başkanımız değişti. Yönetimlerde de yarı yarıya değişim oldu. Cumhurbaşkanımız, Mayıs ayında genel başkanımız olduktan sonra metal yorgunluğu benzeri bir ifade kullandı. Ama Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmadan biz şunu anladık; önümüzde yoğun bir süreç var; 2019 Mart ayında yerel yönetim seçimleri, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler gelecek. Bu yüksek tempoya ayak uydurabilecek arkadaşlarımız teşkilatlarda görev talep etsin. Bizim de teşkilatlardaki değişikliklerimizi bu doğrultuda, arkadaşlarımızla istişare ederek gerçekleştiriyoruz. Değişikliklerin ana nedeni budur. Bunun dışında yine genel merkezimizin ‘herkesin tek işi olsun’ talimatı doğrultusunda kamuda, belediyelerde çalışan arkadaşlarımız vardı, onlara bir düzenleme getirdik, dolayısıyla bu uygulama da teşkilatlarda değişimi getirdi. Bunun ilk örneği Akçaabat İlçe Başkanımız oldu. Kendisi İlçe başkanı olmadan Belediye Meclis Üyesi seçilmişti. İlçe Başkanlığına yeniden seçilince Belediye Meclis Üyeliğini bıraktı.

Uygulamadaki amaç parti içerisinde verimliliği artırmak mı?

AK Partinin çok güzel bir organizasyon şeması ve disiplini var. Trabzon’da üye sayımız 114 bini aştı, dolayısıyla partimizin geniş bir yelpazesi var. Bu tür değişiklikler gayet normal, ben bu uygulamanın verimliliği de artıracağını düşünüyorum. Diğer taraftan Genel Başkan ve Cumhurbaşkanımız Hamamizade’deki konuşmasında, ‘bizde görevi bırakmak diye bir şey olmaz, bayrağı devrederiz’ demişti. Bizler de zaman zaman bazı görevlere talip olduk ama olmadı, bize ne söylendiyse onu yaptık. Bugün bu görev verildi yarın belki başka bir görev verilir. Bizler aldığımız görevleri layıkıyla yerine getirmekle sorumluyuz.

GÖRÜNEN O Kİ DEVAM EDECEĞİZ!

Bu değişiklikler İl’de de söz konusu mu?

Evet, İl’de de aynı çalışmaları yapacağız. Ben arkadaşlarıma hep şunu söyledim; bizler göreve devam etsek de etmesek de teşkilatlarımızı iyi bir durumda devretmemiz gerekiyor. Bu mantıkla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Kendiliğinden görevi bırakacak arkadaşlarımız olacak, performanstan dolayı ayrılan arkadaşlarımız olacak. Partimiz performans sistemini çok iyi işletiyor. Dolayısıyla geçen 3 yılda kim ne yapmış? Şeklinde performanslara da bakılıyor.

Peki siz kendiniz için ne düşünüyorsunuz?

Benimle ilgili de bir çok şey yazıldı basında. Partimizin hiyerarşisi içerisinde biz verilen görevi yapıyoruz. Parti içerisinde daha önce de bana verilen görevler oldu. Tekrar il başkanlığı görevi verilirse bütün tecrübelerimizi kullanarak devam ederiz. Görünen o ki, devam edeceğiz. Şimdi önümüzde il kongresi var, bununla ilgi hazırlıklarımıza devam ediyoruz.
 
AYNI SIKLETTE DEĞİLİZ

Yerelde siyasi tansiyon biraz düştü. Bunun nedeni partilerin kongre sürecinde olmaları mı? Bu konuda değerlendirmeniz nedir?

Öncelikle şunu söyleyeyim, biz kimseyle ağız dalaşı yapmayı seven bir parti değiliz. Trabzon teşkilatı olarak da böyle şeylerden uzak duruyoruz. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kongrelerini yürütüyor, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kongrelerini tamamladı.
Bu süreçte yerel gazeteleri her elinize aldığımızda CHP İl Başkanının ve CHP Milletvekilinin partimiz için söylemlerini gördük. Habire konuşuyorlar… Yaptıkları her kongrede mutlaka bize yönelik eleştirileri var. Beceriksizliklerini bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorlar. Ben ilk defa geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiğimiz Ortahisar Kongresinde CHP’nin bu söylemleri konusunda bir şeyler konuştum, tespitler yaptım. Onu da eleştiride ölçüyü kaçırdıkları için yaptım. Biz onlara cevap verme peşinde değiliz, aynı sıklette de değiliz. Sürekli konuştukları için biz de bir şey söylemek zorunda kaldık. Bizim kongre sürecimizi eleştirip partimizde demokrasi olmadığından, tek liste ile kongre yapıldığından bahsediyorlar. Trabzon’un genel durumu ile ilgili bir şeyler söylüyorlar, önümüzdeki seçimlerle ilgili söylemleri var; Ortahisar’a altı oku dikeceklerini söylüyorlar. Bunları daha önce de söylediler. Benim o zamanki ifadem şuydu; ‘CHP’nin çiçeği burnunda il başkanı sallıyor’ demiştim. Bir sürü şeyler salladı, sonrasında 16 Nisan’ı yaşadık, söylediklerinin üzerini örttü. Şimdi yeni şeyler sallıyor. Yaz boyu il başkan yardımcısı konuştu, sonrasında Ortahisar’a aday oldu bir başkası kazandı. Sonuçta sürekli konuşuyorlar.

İÇİ BOŞ KONUŞMALAR

Bizim seçim öncesi ortaya koyduğumuz programımız var, bunlarla ilgili söyledikleri başımızın üstünde. Trabzon için ne kadar çok birlikte hareket edersek o kadar faydalı. O konuda yapılan eleştirileri alıyoruz zaten. Bir araya geldiğimizde de bunları konuşuyoruz. Ama onun dışında kendi işlerini yapmak yerine sürekli AK Parti’ye saldırmaktan iş yapamıyorlar. Ortada bir iktidar partisi var, üretmek zorunda, üretirken de bazı eksiklikler olabilir. O konularda muhalefet partisinin de uyarması gerekiyor. AK Parti iktidarları döneminde Trabzon’da yatırıma 18,5 milyar para aktarılmış. Ortalama olarak 1 milyarın üzerinde bir rakamdan bahsediyoruz. Güzel şeyler yapıldı, eksik kalanlar da olabilir. Ama muhalefetin gözünde Trabzon’a hiçbir şey yapılmamış. Dolayısıyla içi boş konuşmaları ve eleştirileri dikkate almıyoruz.

GENİŞ İSTİŞARE YAPILDI

Tek liste konusunu şöyle izah edeyim; biz şu kişi başkan olacak diye ortaya çıkmıyoruz. 7 ilçede başkanlık konusunda adı geçen arkadaşları aldık il yönetimi olarak bir yoklama çalışması yaptık. Daha sonra genel merkez bir çalışma yaptı en sonunda bu arkadaşlarla Ankara’ya Genel Merkeze gittik. Bu arkadaşların mülakatları sabah 10’dan gece 22.00’a kadar sürdü. Bir takım istişareler yapıldı, tüm teşkilatın görüşü alınarak karar verildi. Bu kararla ilçe başkan adaylarımız belirlendi. Ama sadece Maçka’da 2 liste çıktı, ona da başımız üstüne dedik ve çift listeli bir seçim yapıldı.

BU ŞEHRİN PROJELERİ

Trabzon’da yatırımlar konusunda her şey yolunda mı? Genel olarak piyasada nakit sıkıntısından söz ediliyor. Bu yatırımların gidişatını etkiliyor mu?

Biz 1 Kasım’da halkımızın karşısına çıkarken büyük, orta ve ilçe bazındaki projelerimizi ortaya koyduk. Vatandaşımız yapılanları görüyor, takdir ediyor ama daha başka neler yapacağımızı da merak ediyor. Trabzon’da yapılan ve tamamlanan çok ciddi işler var. Şehrimizde ortaya koyduğumuz projeler konusunda ‘aslında bu bizim projemiz’ diye bir söylem de var. Sonuçta bu şehrin projeleri, şehrin yapılması gereken işleri… Şu anda Kanuni Bulvarı çalışmamız var, bu çok maliyetli bir proje. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu, ‘Kanunu Bulvarı parasıyla üç tane havalimanı yapılır’ demişti. Maliyet imalatla ilgili değil, kamulaştırmayla alakalı. Bu bir taraftan yapılırken bizim Güney Çevre Yolunu da başlatmamız gerekiyor. Şehir hızla büyüyor, araç sayısı artıyor. Bu da gelişmişlikle alakalı tabii... Kentsel dönüşümler devam ediyor. Çömlekçi, Zağnos, Tabakhane, Pelitli’deki çalışmalar devam ediyor. Bunların dışında belediyelerimizin ürettiği projeler var. Bizim esas üzerinde durduğumuz büyük projelerle ilgili Sayın Bakanımız detaylı bilgi verdi. Bunlardan çok konuşulan ve olmaz gibi gözüken demiryolu ile ilgili 2019 seçimleri öncesi projenin başlatılacağını söyledi. İstihdam açısından çok önemsediğimiz bir proje Arsin Yatırım Adası. Bunula ilgili altyapı hemen hemen tamamlandı. Şehir hastanesi ve 2. Devlet Üniversitesi ile ilgili mevzuat tamamlanmak üzere. Havaalanına ikinci pist konusu var. Ama ikinci pistin maliyeti çok yüksek, bunun yerine yeni bir havaalanı yapılması daha iyi olacağı düşüncesindeyiz. Mevcut havaalanın yan tarafında deniz dolgusuyla. Ama bu olmazsa ikinci pist elzem hale geldi. Çünkü mevcut pist hem ömrünü doldurdu hem de uzunluğu konusunda yetersiz.

ÖNCELİK GÜNEY ÇEVRE YOLU

Trabzon trafiğine her yıl 10 bin araç katılıyor, yaz aylarında bu ikiye-üçe katlanıyor. Dolayısıyla trafik sorununu çözmek için kavşak düzenlemeleri yapılıyor. Aslında yatırımlar artarak devam ediyor. Yatırım artınca ihtiyaç da artıyor. Yeni yollar, tüneller yapılıyor. Turizm alanları ve tabiat parkları ile ilgili çalışmalar var. Biz sadece Uzungöl ile kalmayalım istedik ve bildiğiniz gibi Hıdırnebi ve Tonya Kalınçam’da bir çalışma var. 6-7 tane tabiat parkı oluşturulacak. Bunları görmek gerekiyor. Burada tekrar vurgulamak istiyorum, bizim önceliğimiz Güney Çevre Yoludur. Trabzon’un yaz aylarında nüfus oranı artıyor ama ödenek tabela nüfusuna göre belirleniyor. Bu yüzden kaybımız oluyor. Bakanımız ve milletvekilimiz ödeneklerin artırılması konusunda çaba gösteriyor.

HEPSİNİ TAMAMLAYACAĞIZ

Uzungöl ve Ayder ile ilgili tek çare var o da yıkılıp yeniden yapılması, bu da TOKİ marifetiyle yapılacak. Uzungöl’ün önce bir hava alması gerekiyor. Bizde her yere arabayla gitme durumu var. Artık yürümeye alışmamız gerekiyor. Uzungöl’ün etrafında araçla gezilmemesi gerekiyor. Dünya’nın birçok yerine gittik, gideceğiniz yere belli mesafede araçtan iniyor ve yürüyorsunuz. Bizim de artık bu kültürü öğrenmemiz gerekiyor. Bu Şehri merkezinde de hayata geçmeli. Kimsenin endişesi olmasın, projelerimiz gelecek yıllarda kendini göstermeye başlayacak ve iktidarımız döneminde de tamamlanacaklar.

MÜDAHALEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

FETÖ konusunda Trabzon’da durum nedir? Konuyla ilgili size gelenler oluyor mu? Bir de kongre sürecinde bu konuya yaklaşımınız nasıl oldu?

Bu konuyla ilgili olarak il başkanlığımıza gelenler oluyor. Ama biz şunu anlatamıyoruz insanlara; sonuçta FETÖ ile ilgili tespit yapılıp iş mahkemeye intikal ettikten sonra kimsenin bir müdahalesi söz konusu olamaz. Ondan sonrası mahkemelerin işi. Devletimiz elindeki belge ve kanıtlarla bu insanları alıp adalete teslim ediyor. Sonrası adaletin işi. Zaten gözaltına alınan bir kişinin suçu kesinleşmeden şudur, budur, FETÖ’cüdür diyemeyiz. İhraçlarla, gözaltılarla ve tutuklamalarla ilgili İnsanlar yardım istiyor. Ama bizim burada yapabileceğimiz bir şey yok. Çok istisnai bir durum varsa ve müdahil olmamız gerekiyorsa o zaman oluyoruz. Burada biz sadece insanlara durumu anlatmaya çalışıyoruz, bir müdahalemiz söz konusu değil. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ve işler hukuk çerçevesinde yürüyor, bizim müdahale etme şansımız yok. Kim olursanız olun.
Partimiz konusunda bu durumla alakalı çok şeyler söylendi. Toplumun diğer kesimlerinde var da siyasi partilerde yok mu, AK Parti’de yok mu? Diye çok söylendi. AK Parti olarak hem genel merkezimizin nezdinde hem de buradaki imkanlarımız içerisinde bu işleri teşkilatımızdan uzaklaştırdık, uzaklaştırmaya da devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz kongre sürecinde ilk sırada dikkat ettiğimiz konu da bu.
 
SOYLU’YA TEŞEKKÜR

Son olarak, Sayın Bakan Süleyman Soylu her fırsatta Trabzon’a geliyor. Bu konuda da bir değerlendirme alabilir miyim?

Aslında Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanıyken çok daha fazla Trabzon’a geliyordu. İçişleri Bakanı olarak gündemi çok yoğun ve çok hızlı bir tempo içerisinde. Yurtiçi ve yurtdışı temasları yoğunlukta. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu, ‘çocuklarıma ve aileme gururla bırakacağım tek şey Trabzon Milletvekilliğimdir’ demiştir. Diğer milletvekillerimizin de görevleri var ve yoğunlar. Sonuçta bakan da olsa Trabzon’a gelmek durumunda çünkü kendisi Trabzon Milletvekili. Biz sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz, bu kadar yoğunluğunun arasında bizi ihmal etmiyor. Çıta yükseldi. Vatandaşımız bize çok büyük destek veriyor, bizim de buna karşılık çok çalışmamız gerekiyor.

009-028.jpg

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.