Mustafa Kemal Topçu

Mustafa Kemal Topçu

GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNİN İNSAN HAYATINA ETKİSİ

Günümüzde teknoloji hayatimizin pek çok alan da bize hem yardımcı hem de sorunlarımıza çözüm sunabilecek seviyeye gelmiştir. Bununla beraber hayatimizin bir parçası olan bazı cihazlar örnek telefon bilgisayar gibi araçlar hem amacı doğrultusunda hem de amaç dışı kamuoyu oluşturmasını önemli bir etken oldular. Zamanla insanlar telefonun hayatlarına girmesine adapte olup onunla birlikte gelen ve hızla çoğalan bir sosyal yapının parçası oldular. Öyle ki bu yapı insanların yeni bir bakış açısı kazandırmış hızlı kolay bir şekilde bilginin aktarılmasını sağlanmış insanlar kitleler ya da bireysel şekillerde bu sosyal medyada yer sahibi olmuşlardır. Bu yapı günümüzde de en gencin den yaşlısına şirket sahibinden öğrencisine kadar geniş bir kitleyi elin de barındıran kişilerin yaşamlarının bir parçası olup kendi arzuları doğrultusunda hareket ettikleri bir ortam olmuştur. Oluşturmuş oldukları bu ortam kişilere sosyal medya aracılığıyla şikayetlerini iletme eleştirme hayatlarından kesitler paylaşma gibi imkanlar sunarken aşırıya kaçan davranışlar, eleştiriler, paylaşımlar gibi durumlar bu ortamın yozlaşmanın kirlenmesine neden olmuştur.

İnsanlar zaman bulabildikçe bu ortamda zaman geçirmiş bilgiye ulaşmış ve doğru ellerde bu kolaylık doğru kullanıldığı gibi yanlış amaçlar ya da hukuk dışı ahlak dışı amaçlarda da kullanılması kaçınılmaz olmuştur.

Sonuç olarak günümüzdeki bu cihazlar aracılığıyla oluşturulan küresel bir nitelik taşıyan kamuoyunu etkileyen bu ortam insanların hayatını vazgeçilmez bir parçası olmuş insan hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu teknoloji çoğu kitlenin bağımlılık derecesine getirmiş ve günümüzde şöyle bir algı oluşmuştur her yaptığı şeyi paylaşmak sürekli fotoğraf çekilmek oyun bağımlısı olmak sosyal hayattan kendini uzaklaştırma içe kapanıklılık kullandığı cep telefonu yeterli olduğu halde daha iyisini almak (Maddi yönden kendine zarar verme) kullandığımız cep telefonlarının yaydığı radyoaktif dalgalar sağlığımızı da etkiliyor. Bu gibi durumlar korkarım teknolojinin bazı iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de var insanların bir an önce bu durumların farkına varması lazım gün geçtikte teknolojinin esiri oluyoruz insanlar kendilerini bazı aktivitelere adamalı spor yapmak, kitap okumak gibi aktiviteler yapmalı bir an önce kendine gelmeli.

Bunun dışında teknoloji bilimin kaçınılmaz bir parçası olmuş durumda, tıp alanında bile insanların tedavi süresi boyunca pek çok teknolojik aletlerden yararlanmaktadır. İrili ufaklı bu teknolojik aletler cihazlar sayesinde doktorlar hastaya teşhis koymak koyulan teşhis sürecinde tedavide kullanılması gereken aletler cihazlar teknolojinin bize bir diğer boyutunu göstermektedir. İletişim sosyal medya dışında teknoloji tıp alanında da hayatımızın önemli bir parçası olmuş cihazlar ve aletler sayesinde hastalıkların teşhis ve tedavisi kolaylaştırılmıştır.

Teknoloji her yerde evimizde de pek çok teknolojik alet var ve bu aletlerde hayatımızı kolaylaştırmaktadır. En basit örnek elektrikli süpürge ve çamaşır makinesi bunun gibi pek çok cihaz hayatımızı kolaylaştırmış pek çok iş yükü ve de zaman kaybını azaltmıştır. Kullandığımız bu aletler makineler cihazlar her biri faklı bir amaç için hizmet verirken biz yeni makineler üretmekte yeni iş alanlarında özelikle ağır sanayi gibi evimizden çok farklı bir konuda da makineler teknolojinin hayatımızda önemli araçlarının üretildiği fabrikalar da yer almaktadır.

mustafatopcu652@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.