Ali Osman Aktaş

Ali Osman Aktaş

GÜNÜMÜZÜN VEBASI; AGNOTOLOJİ

Bilgisizlik bilimi deniliyor kısaca agnotolojiye. Daha çok da cehaleti yaymak, bilgisiz, cahil kitleler oluşturabilmek ya da şirket, kurum ile kuruluşların siyasi, ticari menfaat elde edebilmek amacıyla kasıtlı olarak kafa karışıklığı yaratacak, bilgiler üretmesidir, agnotoloji
Agnotolojide temel amaç karşı tarafın doğru bilgi almasını önlemektir. Öncelikle toplum içerisinde ne kadar hassas, dengesiz ve kırılabilir ölçekte değer ve gelenekler ile tabuları varsa o yönde eğilim gösterilir. Ve toplum o yönde maniple edilerek sevk edilmek istenilen amaca doğru sürükletilir. Bu da toplumun bir sürü gibi güdülmesi gerekir politikasının olduğu gereği varsayılarak bunun için de görsel, işitsel ve yazınsal bütün teknolojik kaynaklarının kullanımı bu amaçta seferber edilir.
Daha çok bu yöntemi yani bilgisizliğin ve yanlış bilgilerin doğruymuş gibi gösterilerek toplumu cahilleştirme yöntemini, gıda lobisi, genetiği değiştirilmiş her tür organizmaların ya da inorganizmaların savunucuları, emperyalizm ve siyasal İslam ile liberaller kullanmaktadır.
Bugün iletişim çağında uzay teknolojisinin alet ve ulaşım sistemlerinin en son modellerinin var olması bilim ve diğer bütün alanlarda gerçekliğe en çabuk ve en kolay biçimde ulaşılabilir olduğunu ne yazık ki göstermez. Teknolojinin son sürüm ya da gelişmiş donanımlarına sahip olmakla birlikte o bilgiye ve ulaşılabilir bilgi kalıntılarını elde etmenin gerçekliğini de her zaman veremez.
Bilgiye erişilebilir olmak her daim gerçeğe ve doğru bilgilere ulaşılmış olduğu anlamına gelemeyeceğini de bilmek zorundayız. Küreselleşen dünyada cehaleti yayarak, taraflı bir algı oluşturmak emperyalizmin bugün kullandığı en etkili silahtır.
Çünkü onlara böyle, anlayamayan, idrak edemeyen ve yanlış her tür bilgiyi doğruymuş gibi görecek ve gerekirse en ateşli biçimde savunacak kitleler lazımdır ve bu kitleler de bir kere bu şekilde zehirlendi mi bir daha da gerçekliğin ne olduğuna asla bilemeyecek ve ne denilse, söylense de inanmayacaktır.  
Bilgisizlik ve cehalet, çoğu kez toplumlara “dengeli tartışma programları” adı altında televizyonlara çıkıp da saatlerce konuşup da hiçbir şey söylemeyen, her şeyi ben bilirim, bu konuda en iyi üstad benim tarzında ne olduklarını bile tam olarak anlayamadığın insanlar tarafından yayılır. 
Bir nevi virüs gibi iflah edilemez bir enfeksiyondur bilgisizlik. Bir kere tutuldun mu kapıldın mı bu enfeksiyona artık gerçekliğin hiçbir paradigması ve panzehiri onlar için önemli değildir. 
Bilinen bütün ciddi meseleler ve sorunlar üzerinde ne kadar o konuyla ilgisiz ve bilgisiz kişiler varsa günlerce televizyonların güdümlü program kanallarında saatlerce konuşturularak insanların zaten ekonomik ve kültürel anlamda yaşadıkları erozyondan travma geçirmiş beyinlerine kendi akıl almaz safsatalarını yerleştirerek iyice bir bilinçsiz ve kendileri bile anlayamayan akıldane insanlar oluşturulmasına önayak olurlar. 
Günün yirmi dört saatinde en saçma sapan insanların saatlerce televizyon programı yapıyoruz diyerek aslında ne dediklerini bile tam olarak kendilerinin dahi anlayamadığı konularda tek becerebildikleri gerçeklik ise iyice aptallaştırılmış ve cahilleştirilmiş bir kitle oluşturulmasıdır.
Bugün dünyanın düz olduğuna inanabilen kitleler, dünyanın hala öküzün boynuzları üzerinde tepside olduğunu düşünebilen üniversite mezunu insanlar varken koskoca profesörlerin ve alim dediğimiz insanların insanlık genomları üzerine saçma sapan yorumları varken, aya köprü kurulabileceğini düşünebilen insanlar ve dünyanın çekim kanunun yasayla iptal edilebileceğine dahi sanabilen eğitimli, üniversite mezunu gençler varken bugün vebanın ne kadar hızlı ve güçlü bir şekilde yayılabildiğini dehşetle görebilmekteyiz.
Çünkü iletişim, üretim ve tüketim kaynaklarının hepsini elinde tutan global kapitalizmin önderleri toplumları kendi amaç ve menfaatlerine yönlendirebilmek için de işte bu iletişim araçlarının bütün versiyonlarını ve varyasyonlarını kullanabilmektedir, kullanacaktır da.
Enfeksiyona kapılıp zehirlenmek de senin elinde, panzehirini hep kendinde tutabilmek de senin elinde. Karar senin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.