Gürcistan’a ihracatta bölgenin payı düşük!

Gürcistan’a ihracatta bölgenin payı düşük!

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yılın ilk 6 ayında Gürcistan'a yapılan ihracatın yüzde 18 arttığını ancak bölge illerinin ihracattaki payının yüzde 10’da kaldığını söyledi.

Doğu Karadeniz'den ocak-haziran döneminde Gürcistan'a yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 51 milyon 426 bin 266 dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Gürcistan'a ihracatın 25 milyon 856 bin 24 dolarlık kısmının Artvin'den gerçekleştirildiğini, bu ili 11 milyon 795 bin 166 dolarla Rize, 11 milyon 136 bin 264 dolarlık ihracatla Trabzon'un izlediğini bildirdi.

BÖLGENİN PAYI DÜŞÜK

Yüzde 18 artış yaşanmasının sevindirici olduğunu, ancak Gürcistan’a Türkiye genelinden yapılan ihracat içinde bölge ihracatının yüzde 10 gibi düşük düzeyde olmasının ise düşündürücü olduğunu belirten Gürdoğan, “Gürcistan'a ihracatta bölge payımızın en az yüzde 50'ler düzeyine çıkarılması gerekmektedir. Bu konuda iş adamlarımızla çalışıp projeler üretmeye ve elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, pandemi sürecinde birçok ülke için küresel tedarik merkezi olduğunu belirten Gürdoğan, komşu ülkelerin çok uzak ülkelerden tedarik ettikleri ürünleri çok kısa sürede Doğu Karadeniz'den temin etme imkanları bulunduğunu vurguladı.

MURATLI AÇILMALI

Sarp Sınır Kapısı'ndaki yoğunluğa dikkati çeken Gürdoğan, Muratlı Sınır Kapısı'nın açılması için girişimde bulunacaklarını bildirdi.

Gürdoğan, pandemi nedeniyle Gürcistan'a girişlerde uygulanan kısıtlamalara karşı ihracatçıların virüs taşımadıklarını gösterir test sonuçlarıyla serbestçe bu ülkeye girebilmeleri yönündeki çabalarını da sürdüreceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.