Gürcistan’da et kaç para?

gürcistanda-et.jpeg

Geçenlerde bir İstanbul Gazetesinde Gürcistan’da etin kilosunun 5 lira olduğu, et kaçakçılarının eti vücutlarına sararak Türk tarafına geçirdiği ve bu yolla büyük paralar kazandıkları haberi yer aldı. Hemen her hafta olmasa bile ayda en az iki kez Batum’a giden CHP Trabzon eski il başkanlarından Cafer Hazaroğlu ile TS eski yöneticilerinden Nevzat Şakar, ‘Batum’da acaba 5 liraya et nerede satılıyor. Batum pazarında etin kilosu 15 lari, şehirde 17- 20 lari arasında. 1 lari, 1.5 TL. Dolayısıyla orada bir kilo etin fiyatı da 23 ile 30 lira arasında. Balık fiyatı da Trabzon’daki fiyatlara yakın’ dediler.

Komutan arıcılık kursunda!

komuan-aricilik-sağdaki.jpg

Trabzon Boztepe’deki Tugay komutanlığının ikinci ismi, Tugay Komutan vekili Of Fındıkoba’lı Kıdemli Albay Osman Akyıldız, emekli olduktan sonra arıcılık yapmaya niyetlenmiş. Başarılı bir asker olan Akyıldız’ın, bugünlerde Trabzon Tarım İl Müdürlüğünün açtığı arıcılık kursuna gittiğini duyduk. Devlette uzun yıllar çalışan bürokratların, askerlerin bir kısmı emekliliğini yaşarken bir bölümü de devlet veya özel sektörde üst düzey yönetici olurlar. Akyıldız Komutan ise, emeklilik sonrası arıcılık yaparak belki de bir ilke imza atacak. Akyıldız bu eylemi ile yalnız emeklilere değil, sokaklarda gezen milyonlarca gence de örnek oluyor. Komutanı tebrik ediyoruz.

Demiryolu sakızı!

demiryolu-002.jpg

Samsun- Sarp Demiryolu için önceki gün Ordu’da bölge kentlerinin Kent Konseyleri başkan veya yetkililerinin katıldığı bir toplantı yapılmış. Samsun’dan Tokat’a, Kastamonu’dan Bartın’a, Çorum’a, Zonguldak’tan Gümüşhane’ye, Rize’ye ve Trabzon’a kadar onca kent konseyi başkanı Samsun-Sarp demiryolunun mutlaka yapılması konusunda fikir beyan etmişler. İşsizliğin, üretimsizliğin tavan yaptığı, ihracatın ve ticaretin dibe vurduğu bir bölgede demiryolu veya havalimanı yapsan ne olur? Karadeniz Bölgesi’nin tüm illerindeki demiryolu söylemi, gerçekten sakız gibi!
 
STK’lar Maraş’ın nesini tartışıyorlar!

stk-lar-maraş.jpg

Trabzon’da Mühendis Odalarının Başkanlarının oluşturduğu STÖ’ler, Maraş Caddesindeki trafik sorununun çözümü için toplanmışlar. Ziraat ve Kimya Mühendisleri Odasından Mimarlar Odasına kadar, tüm odalar Maraş caddesi için görüş bildirmiş.
STÖ’lerin, Maraş Caddesi için bir araya gelmelerini eleştiren TESOB eski başkan yardımcılarından biri, ‘Ziraat ve Kimya Mühendisi veya bir başka mühendis, Maraş caddesindeki trafik sorununu değil de uzmanlık alanlarındaki konuları tartışsalar daha isabetli iş yaparlar’ dedi.
Maraş Caddesi veya Trabzon’un trafik sorununu, STÖ’lerden önce mesela KTÜ Ulaştırma Bölümünün hocaları, Trabzon’u bilen ve yaşayanlar tartışsa daha iyi sonuç alınır, diye düşünüyoruz.

Vergi taksit ayı!

vergi.jpg

Gazetemiz yazarı, yeminli mali müşavir Mustafa Güler, Maliye Bakanlığında üst düzey bürokrat olarak çalıştıktan sonra emekli olan bir isimdir. Güler Üstad’ın; vergi, sigorta ve mali konularla ilgili yazdığı yazıları, gazetede olduğu gibi sosyal medyada da binlerce kişi takip eder. Mustafa Güler, dünkü yazısında vatandaşları uyardı ve ‘Kasım ayında vergi ve SGK taksitlerini, veraset ve çevre temizlik vergilerini ödemeyi unutmayın’ dedi.

Bayraktar, Pazarkapı’yı neden gezdi?

bayraktar-pazarkapi-001.jpg

Çevre ve Şehircilik eski Bakanlarından Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da yaşar, ancak ayda bir iki kez de memleketi Trabzon’a gelir. Ortahisar ilçesinde veya Of’taki evinde kalır. Bayraktar, Trabzon’a her gelişinde kentteki dostları ile sohbet eder, bir arada olur. Erdoğan Bayraktar, önceki akşam Faroz’da bir restoranda yemek yedikten sonra, Pazarkapı mahallesinde kısa bir tur atar. Bayraktar’ın; Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kadınlar Pazarı ve çevresindeki projesi nedeniyle, yıkılacak olan Kadınlar Pazarına yeni yer belirlemek için bölgeyi gezdiği öğrenildi. Trabzon için Kadınlar Pazarı’nın bir nostaljiden öte üretici ve tüketici açısından da büyük bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Erdoğan Bayraktar, ‘Kadınlarımız köylerindeki bağında bahçesinde yetiştirdiği sebzeleri bu pazara getirip satıyor. Evine üç-beş kuruş katkı yapıyor. Şehirde oturanlar da sebze ve meyvesini ilk elden ve taze alıyor. Kadınlar Pazarı daha modern bir şekilde mutlaka bir yerde kurulmalı’ dedi.


***

AKP yönetici kliğinin kişisel çıkarları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar topluluğunun milli çıkarları değildir. AKP yönetici kliğine mensup ve siyasi iktidar olarak hareket etmekte olan şahısların Türkiye'nin milli çıkarlarını onlara anayasa, yasalar, evrensel hukuk ve evrensel ahlaki kurallara aykırı hareket etmek hakkı veren bir şekilde takdir etmeleri meşru değildir. Buna MİT Müsteşarı, Genel Kurmay Başkanı, Devlet başkanı, Başbakan, Bütün bakanlar ve hükümete güven oyu veren bütün millet vekilleri dahildir. Milletvekilleri Genel Başkanlarının vekilleri değil Milletin vekilleridir. Milletin çıkarlarının ne olduğu meşru platformlarda aleni olarak tartışılır ve meşru platformlarda meşru yöntemlerle alınmış SİYASİ kararlara bağlanır.
Eğer Reza Sarrab'ın davası sırasında bir Türk devlet bankasının ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bir bakanlığının evraklar üstünde sahtekarlık yaptığı ya da sahte evrak düzenlediği ortaya çıkarsa bu hiçbir ama hiçbir şekilde Türkiye'nin milli çıkarları için girişilmiş bir eylem gibi gösterilemez. Eğer bu yargılama sırasında bu sahte belgelerle ya da üstünde sahtekarlık yapılmış belgelerle İran’dan ithal edilmiş gaz karşılığında İran'a ihraç edilecek mallarda kullanılmak şartıyla bloke edilmiş paraların, hayali ihracat yapılarak serbest bırakılması sağlanmış ve Sarrab'a verilmiş ve Sarrab da bunun karşılığında Türkiye siyasi ve bürokratik sistemi içinde kamu görevlilerine komisyon yani rüşvet vermişse, ben bunu yiyen bir milletin ferdi olmaktan istifa etmek isterim. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar