Gürcistan’dan  ihracatçılara  giriş kısıtlaması

Gürcistan’dan ihracatçılara giriş kısıtlaması

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2020 yılının 7 aylık döneminde 770 milyon 742 bin 503 USD tutarında ihracat gerçekleşti.

Gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında bir artış yaşandı. Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2020 yılı Ocak-Temmuz döneminde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; % 7 oranındaki artış ve 444 milyon 690 bin 128 USD tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, % 17 oranındaki artış ve 96 milyon 913 bin 774 USD tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze ürünleri ikinci sırayı, % 36 oranındaki artış ve 66 milyon 605 bin 498 USD tutarındaki ihracatla Su Ürünleri üçüncü sırayı aldı.

5ba362b50f254324480b0b54.gif

TRABZON BAŞI ÇEKTİ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Saffet Kalyoncu, “Bölge illerinden Trabzon  ihracatında 7 aylık dönemde % 7 oranında artış yanında diğer Bölge illerimizden Artvin  ihracatında ise pandemi döneminde hemen sınır komşusu Gürcistan’a yapılan ihracatın artışına bağlı olarak % 29 oranında yüksek artış yaşanmıştır. Rize ve Gümüşhane illeri ihracatında görülen düşüşlerin ana nedeni, bu illerden ağırlıklı olarak ihraç edilen metal maden ürünlerinin pandemi nedeniyle sevkiyatında yaşanan düşüşten kaynaklanmakta olup, ithalatçı ülkelerden başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere ihraç pazarlarında pandemi döneminde üretimin durması ihracata da olumsuz olarak etki yapmıştır. Bölgemizden 2020 Ocak-Temmuz döneminde 119 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Gürcistan ve Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Bu ülkelerden Almanya’ya yönelik ihracatımızda % 23, Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatımızda % 15 ve Gürcistan’a yönelik ihracatımızda ise %16 artış yaşanmıştır” dedi.

GÜRCİSTAN SORUN!

Küresel piyasaları olumsuz olarak etkileyen pandemi döneminin oluşturduğu talep daralmasına rağmen, Bölge ihracatımızın kısa süre içinde toparlanma göstererek artışa dahi geçmesinin ihracatçılarımızın büyük başarı ve gayretleri ile olduğunun altını çizen Saffet Kalyoncu, “Önümüzdeki aylarda bölge ihracatımızdaki artışın artarak devam edeceğini ümit etmekteyiz. Ancak özellikle ihracatçılarımıza yönelik giriş kısıtlamasının devam ettiği ülkelere yönelik bu kısıtlamaların mütekabiliyet kuralı gereği kaldırılmasını talep etmekteyiz. İhracatçılarımız yaklaşık 5 aydır Gürcistan’daki işyerlerine gidememekte, depo ve mağazalarının açılışını yapmak ve işlerini yönetmek için Gürcistan’a giriş yapamamaktadır. Gürcü makamlarının talep ettiği 14 gün süreli pandemi otellerinde karantinada kalınması karşılığında ülkelerine giriş izini verilmesi, iş insanlarının kabul edebileceği bir uygulama değildir. İş insanları için 1 saatin dahi büyük kıymeti vardır. Bunun yerine diğer ülkelerin yaptığı gibi, ülkeye gitmeden önce 72 saat içinde Üniversite veya Sağlık Bakanlığımızın akredite bir Hastanelerinde yaptırılacak Covid-19 testinin kabul edilmesidir. Bu konuda yetkililerden ivedilikle Gürcistan makamları ile iletişime geçmesini talep etmekteyiz. Ayrıca, ihracatçılarımızın motive edilmesi açısından halen uzun süredir beklemekte olan KDV iade alacaklarının ivedi olarak yapılması Devletimize hiçbir maliyeti olmayan bir teşvik mekanizması olarak ihracat artışımıza büyük katkı sağlayacaktır. Bu konularda ihracatçılarımız Bakanlarımızın müjdesini beklemektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.