Sertifikaları boşuna mı aldık?

Sertifikaları boşuna mı aldık?

Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Murat Çavga, güvenli sertifika alan restoranlara kısıtlama getirilmesine tepki gösterdi.

Uygulanan kısıtlamalarda güvenli sertifika almış olan restoranların kapsam dışı tutulmaması-kapatılmasının ‘Güvenli Sertifika’ uygulamasını boşa çıkardığını ileri süren Murat Çavga, “Gerekli altyapı harcamalarını yaparak tüm hijyen koşullarını sağlayan güvenli turizm sertifikalı işletmelerin ve dolayısı ile güvenli turizm sertifikasının itibarına zarar verilmektedir. İlk uygulanmaya konulduğu günden itibaren övgü ile bahsettiğimiz ve sonuna kadar desteklediğimiz sertifika uygulamasının bu süreçte yara alması kabul edilebilir değildir. 2021 ve sonraki sezonlarda çok ihtiyacımız olacak olan sertifika programı, bu karar ile itibarını kaybetmektedir” dedi.

BİR MANASI KALMIYOR

Türkiye’de bugüne kadar; Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Restoran / Kafe Tesisleri 26, Belediye Belgeli Restoran / Kafe Tesisleri ve Diğer 220, Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Konaklama Tesisleri 1576 ve Belediye Belgeli Konaklama Tesisleri ile Diğer 471 olmak üzere toplamda 2 bin 293 işletmenin güvenli turizm sertifikası aldığının altını çizen Murat Çavga, “Harcanan paranın bir manası kalmamaktadır. Bakanlığın aldığı karar ile bu 2 bin 293 işletme akredite edilmiş özel sertifikasyon firmaları tarafından çok ağır denetimlere tabi tutulmuştur. Yaklaşık 4 ay boyunca bu işletmeleri denetleyip uygunluklarını sağladık. Bu 2 bin 293 işletmeye Hem denetim firmalarına para ödettik hem de denetimde gerekli altyapıları sağlamaları için para harcattık. Sonucunda belge vererek bu işletmelerin pandemi süresince güvenilir işletme olduğunu, alınan tedbirler ile bulaşıcılık riskinin bu işletmelerde minimize edildiğini, gönül rahatlığı ile bu işletmelerde yemek yenebileceğini-konaklanabileceğini yapılan reklamlar ile yerli ve yabancı turistlere anlattık. Ve en nihayetinde gelinen süreçte bu 2 bin 293 işletmeyi diğer işletmeler ile aynı kefeye koyduk ve buralarda da hastalığın bulaşabileceğini savunmuş olduk” diye konuştu.

İLGİNÇ BENZETME YAPTI!

“Bu işletmelere; Size ehliyet verdik ama siz araba süremezsiniz dedik” benzetmesinde bulunan Murat Çavga, “Halbuki personel hijyen eğitimlerinden, işletmeler içindeki masa mesafesine, mutfaklardaki ürünlerin üretim tarihinin günlük tutulmasından, depolardaki nem ölçerlere, çalışan personelin ateş ölçümünden mescitlerdeki tek kullanımlık seccadeye kadar her detayın düşünülüp uygulandığı bu işletmelerde bulaş riski yok denecek noktaya getirilmiştir. Alınan kısıtlama kararlarında Güvenli turizm sertifikası sahibi restoranlar ile güvenli turizm sertifikası sahip otel restoranlarının kapsam dışı tutulmaması, verilen sertifikanın işe yaramadığı düşüncesini vurgulayan bir karar olmuştur.  Bu algının itibarsızlaşması konaklama tesislerini de zor durumda bırakabilecek bir karar olur. Yani eğer sertifika alan bir restoran aldığı tedbirler ile misafirini koruyamıyor ise, düz mantıkla bakıldığında otel de koruyamaz mantığı ortaya çıkıyor. O zaman sertifika için yapılan yatırımlar, girilen denetimler ve harcanan paranın bir manası kalmamaktadır” ifadelerini kullandı.

BAKANLARI GÖREVE ÇAĞIRDI

Murat Çavga, “Hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir. Bizler bu bilinçte bir STK’yız. Bunun için bakanlığımızın aldığı sertifika kararına ilk günden beri sahip çıktık. Gerekli eğitimleri düzenledik ve işletmelerin sertifikaya ulaşmasını kolaylaştırdık. Bu süreçte de sertifika almaları için yönlendirdiğimiz işletmelerin haklarını korumak ile mükellefiz. Aslında bu konuda birinci derece sorumluluğu sertifika vermek için akredite olmuş firmalar hissetmiş olmalı. Ancak gelinen süreçte bu firmaların bir etkisini veya tepkisini görmedik. Hem bakanlık hem de bu firmalar unutmamalıdır ki bu kısıtlamalar bittiğinde güvenli turizm sertifikası için tekrardan bu işletmelerin kapıları çalınacaktır. Turizm bakanlığımızın bu projesi dünyaya örnek olacak bir projedir. An itibari ile 2 bin 293 işletmenin sahip çıktığı bu projeye sağlık bakanımız Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da sahip çıkması gerekmektedir. Sertifikasyon pandemi sürecinde misafirlere güven aşıladığı gibi işletmelerde de standardizasyonu beraberinde getirmiştir. Sertifikasyon uzun vadede ülkemizdeki hizmet kalitesine ve denetlenebilirliğe pozitif etki sağlayacaktır. Bu sürecin itibar kazanması için genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıncaya kadar sertifikalı işletmelerin faaliyetlerine devam etmesi yönünde bir karar alınması gerekmektedir” diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.