GÜZEL İNSAN HAYRİ HOCAM

Güzel insan uçtu yıldızların arasına Hayri Tekelioğlu. Mahalle, çocukluk, gençlik ve spor adamı olarak arkadaşım idi. Biz Hacıkasım’da onlar Yeni Cuma’da ikamet ederlerdi. Babası Arif amca Yenicuma’da yaklaşık 30 yıl muhtarlık yapmıştı. Anneleri Seher teyzemiz sağdır. Allah uzun ömürler nasip etsin. Tekelioğlu ailesi 5 kardeşler. 1 kız olmak üzere Sadi, Suat, Hayri ve Yavuz. Suat Hocamı’ızı da geçen yıl kaybetmiştik.

Hayri Tekelioğlu, Trabzonspor Genç ve amatör takımlarından sonra Trabzon’un güçlü ekiplerinden İdmangücün’de futbol hayatını devam ettirmişti. Futbolu baraktan sonra antrenörlüğe soyundu ve başarılı dolu günler yaşadı.

Hayri Tekelioğlu ile çok anılarımız var.

İşte biri.

‘’1987 yılı olsa gerek. Güneş Gazetesi’nin Trabzon bürosunda muhabiriz. Şefimiz Mehmet Tan. Ben, Miraç Özağcı ve Turgay Başyıldız görev yapıyoruz. Bu üçlü Tekelioğlu ile en yakın arkadaş ve dostturlar. Hayri Hocam 3.ligde mücadele veren Faroz’un takımı Yalıspor’da teknik adamdır.. Yönetimde bazıları Hayrı Hoca’cı bazıları ise karşıdır. Biz hocamızı desteklerken ancak ara sıra çok enteresan haberler yapıyoruz. Hocam bu haberlerin sadece Trabzon’da neşredildiğini sanardı. Hâlbuki bizim yazdığımız spor haberleri ta Sinop ve Ağrı arasındaki şehirler arasında yer alırdı.

Bir gün ne yazalım hocayla ilgili dedik Miraç ile.

‘’ Bana kravat takmasını Yalıspor öğretti’ diye..

Teleksin başına geçtim ve haberi çok güzel süsledim. Servis ettim. Gazetede çıktı. Hayri hocam haberin gazetede yer aldığı gün kafileyle deplasmana maça gidiyordu. Yolda otobüs durunca bir Güneş Gazetesi almış. Haberi görünce kıpkırmızı olmuş. Hemen gazeteyi çantasına saklamış.’’

Maç oynandı bitti. Hayri Hoca deplasmandan döndü ama ses seda yoktu. Günlerden Salı olmalı. Büro şefimiz Mehmet Tan, benimle Miraç’a büroda seslenerek, ‘ Uşaklar sizin başka işiniz yok mu? Ne istiyorsunuz Hayri Hoca’dan’’ demez mi? İkimiz de bıyık altından başladık gülmeye. Bu nereden çıktı derken işi hemen öğrendik. Meğersem Hayri Hocamız, Güneş gazetesini saklamış. Güneş Gazetesi (O dönemin) spor müdürü Şansal Büyüka’yı arayarak Miraç ile beni şikâyet etmiş. Şansal bey de Mehmet Tan’ı aramış durumu anlatmış. Bu olaydan sonra hoca hakkında yayını bıraktık. Ama arkadaşlığımız yine devam ediyordu. Hayrı Hocayla bir gün sohbet ederken, ‘’ Uşaklar ben zannediyordum ki sizin haberleriniz sadece Trabzon’da çıkıyor. Çarşamba’da gazeteyi aldım ve o haberinizi gördüm. Ve Trabzon’a gelene kadar sakladım.’’

Sevgili Hocam, biz sana hakkımızı helal ettik. Ruhun şad olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.