‘Güzel mekân’  Ganita’ya hayat  veren dokunuş

‘Güzel mekân’ Ganita’ya hayat veren dokunuş

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘Halkı Denizle Buluşturma’ sloganıyla başlattığı Ganita-Faroz Projesi’nde, Ganita eski ruhuna kavuşuyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Ganita-Faroz Projesi ile Trabzonlular yeniden denizle buluşacak.  Trabzon’un sembollerinden olan Ganita sahili, 200 bin m² alanda projelendiriliyor. Ganita sahilinde, seyir terasları, bahçeler, çocuk oyun merkezleri ve balık tutma alanları gibi birçok etkinlik alanlarının yer alacağı bildirildi.

ganita-faroz-3.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve çalışmalara başlanan Ganita-Faroz sahilindeki betonlar sökülüyor.  Trabzon’un doğal yapısını korumuş en güzide yerlerinden biri olan Ganita, yeniden eski günlerine dönmesi için çalışmalara hız verildi. Projeye, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar sahil kısmının dolguya maruz kalacağı endişesiyle sosyal medya üzerinden ve basın açıklamalarıyla konuya dikkat çekmişlerdi.

murat-zorluoglu.jpg

YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

Epey emeklerle, epey gayretlerle bu güzellikler ortaya çıkıyor diyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Ganita ve Ganita'dan Faroz'a kadar olan bölgeyi ihale etmiştik. Orada düzenleme çalışmaları başladı. O bölgedeki tarihi kumsalı da ortaya çıkardık. Onu da öyle muhafaza ediyoruz. Böylece bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde yaşadığımız Ganita, yeniden en azından küçük bir örneği olarak yaşamaya devam edecek.

ganita-faroz-4.jpg Ekolojik köprüyle birlikte de esasında şehrin yaya olarak denize ulaşımını sağlamış olacağız. Bu alandan karşı tarafa birinci etapta Ganita'dan Faroz'a, ikinci etapta da Faroz'dan Beşirli'ye kadar sonrasında da Akçaabat'a kadar olan sahil alanını inşallah düzenleyeceğiz. Trabzon, bölgenin en cazip, en güzel ve kaliteli vakit geçirilen sahillerine sahip olacak. Bunun ilk etabını da inşallah önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız” dedi.

ganita-faroz.jpg

HALK ÇALIŞMADAN MEMNUN

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra sanatçıların ve öğrencilerin de uğrak yeri olan Ganita Parkı sahilinin, yeni bir yüzle eski günlerine dönmesi bekleniyor.

Ganita sahilinde yapılan çalışmaları yerinde izleyen vatandaşlar, çalışmalardan memnun olduklarını dile getirdiler.

ganita-faroz-5.jpg

Ganita’nın yerlisi olduğunu ifade eden 91 yaşındaki Muammer Yılmaz Bilaloğlu, “Burada yapılan çalışmayı çok güzel buluyorum. Ancak bazı eksikleri olacak gibi görünüyor. Burada atlama kulesi ve plaj vardı. Yüzme yarışları yapılırdı. Ancak güzel çalışmalar yapıyorlar burada, eski görüntüsünü kazanacağı için çok memnunum” ifadelerini kullandı. Ganita sahilinde bulunan betonlar kırılarak, deniz kenarında kumsal oluşturulduğu projenin iki yılda tamamlanacağı ve Türkiye’de örnek gösterilecek bir sahil projesi olacağı belirtildi.

ESKİ RUHUNA KAVUŞMAYA BAŞLADI

Çocukluğunun Ganita’da geçtiğini ve bölgenin eski güzelliğini bildiğini belirten Kenan Macit ise şunları söyledi: “Ben buralarda doğdum büyüdüm. Buraların eski güzelliğini de biliyorum. Şu an yapılan halini gördüm daha iyimser geldi bana. Buraya gelen, artık çoluk çocuğunu alıp denize girebilecek.

ganita-faroz-6.jpg

Kumsalda, çakılda oynayabilecek. Eski görünümüne kavuştu ve güzelliğini kazanmaya başladı. Ganita eski ruhuna kavuşmaya başladı. Daha da güzel olacak. Yeter ki başkan dediğini yapsın. Başkan söylediği sözün arkasında durur. Buranın bir çocuğu olarak burayı böyle görmek beni mutlu etti. Ne mutlu Ganitalılara!”

SEYİR TERASI VE SOSYAL ALANLAR

Projenin Ganita kısmında seyir terasları, güneşlenme alanları, tematik bahçeler, küçük meydanlar, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolu kesintisiz bir biçimde Faroz'un batısındaki mevcut hatlara bağlanacak. Ganita Faroz Arasındaki 200 bin m2’lik Alanda Proje Kapsamında,1 Adet Ganita Restoran (341 m2 kapalı alanı ve 258 m2 teras alanı), her biri 58 m2 olan 3 Adet Ganita Kafe. 1 Adet Ganita Kütüphane, 2 Adet Bebek Bakım ve WC, 7 Adet Fındık Büfe, 150 m² alanda 2 Adet Ahşap Seyir Terası, 2 Adet 40 m uzunluğunda deniz kenarı terası, 7 Adet 15m ile 30 m uzunluğunda denize uzanan iskeleler ve bir adet ‘Sonsuzluk Penceresi’ olacağı öğrenildi.

HABER:İNAN KALYONCU

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.