İsmail Kansız

İsmail Kansız

GÜZEL SANATLAR  GALERİSİ YERİNDE KALMALI

devlet-guzel-2-001.jpg

Devletin binalarının hepsi aslında hazinenin malıdır.

İhtiyaca göre hizmet verdikleri alan değişir.

Eski Hükümet Konağı Trabzon'un en özgün yapısıdır. Milli Mimarlık örneklerindendir. Bu yapılardan Anadolu'nun birçok il ve ilçesinde bulunur. Bulundukları şehirlerin en prestijli yapılarındandırlar.

Ama ne hikmetse Trabzon’daki Hükümet Konağı 1987’de boşaltılıp tamamen kaderine terk ediliyor. Bu terk edilmişlik Kültür Bakanlığı'nın köklü bir restorasyonu ile sona eriyor.1991 yılında Kültür Merkezi fonksiyonu verilerek bünyesinde bakanlığın da birimlerini toplayarak hizmet vermeye başlıyor. 

Harabe halden kurtarılıp bütün güzelliği ile hizmet vermeye başlayınca binanın taliplileri de çoğalıyor.

Aman efendim o kadar büyük binayı Kültür Müdürlüğü ne yapacakmış diyen, binaya talip olmaya başladı. İş öyle bir noktaya geldi ki nerdeyse meslek odaları bile binadan yer talep etmeye başlar oldular.

Ama kimse farkında değildi bu binada, 

Amatör tiyatro, TSM, THM koroları, folklor eğitimi ile birlikte geleneksel el sanatları, resim kursları bedelsiz sürdürülüyordu. Bu kurslardan mezun olanların içinde bugün iyi birer sanatçı olarak mesleklerini icra edenler var.

Daha sonraları mahkemenin taşınma süreci yaşandı. İcra dairelerinin 2005 yılında binanın üst katında "ek hizmet binası" olarak faaliyetlerini sürdürmeye başlamasıyla bu tarihi yapının sihri de albenisi de havası da bozuldu. Bina deforme edildi. Kültür ve Turizm Müdürlüğü küçüldü. Müdürünü bile oturtacak yer bulamadı.

Bu arada  Trabzon Sanat Camiası "binamıza dokunmayın" söylemi ile oluşan bu durumu medeni bir şekilde protesto ettiler. Bunun neticesinde Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nin kapanması engellendi. Ayrıca SANATEVİ  oluşumu altında sanat derneklerinin etkinliklerinin sürdürebileceği Zeytinlik Mahallesindeki Eski Vali Konağı'nın tahsisi sanatçılara yapıldı.

Yani binanın bir katı gitti ama hem güzel Sanatlar Galerisi faaliyetlerine devam edecek hem de sanatçılar yeni bir mekana kavuşmuş olacaktılar. Bu kazanımda içlerinde başkanlığını Adnan Taç'ın yaptığı Sanatevi ve onun gibi kültür ve sanata gönül verip, destekleyen STK’ların da çabası önemliydi.

Ama hepsinden önemlisi sn bakan Faruk Özak'ın kültür adına önemsediği ve her fırsatta Trabzon'un kültürel anlamda zenginliğini dile getirdiği anlayışı gereği verdiği destekti.

Daha  önceleri de  bazı valilerimiz binanın üst katında kendilerine  çalışma ofisi yaptılar. Misafirlerini burada ağırladılar. O dönemlerde henüz icra daireleri binaya taşınmamıştı.  

Güzel Sanatlar Galerindeki sergilere sn valiler hem binayı gezdiriyor hem de Trabzon Resim sanatının canlı örneklerini taşıyan eserleri izlettiriyordu. Bu da Trabzon adına iyi bir prestij sağlıyordu.

Ve galeride hiçbir bir ilde olmayan süreklilik düzeni içinde 50. yılına doğru giden "GELENEKSEL TRABZONLU RESSAMLAR SERGİSİ" açılıyordu.

devlet-guzel-1.jpg

Yılda 50 den fazla serginin açıldığı 50.000 kişiye yalın sanatseverin geldiği bu salon artık sanata hizmet veremeyecek.

Gelelim günümüze. Valilik 1987’de terk ettiği binaya geri dönüyor. 

Yani bina yeniden büroların bulunduğu resmi bir kurum haline dönüşüyor.

Haliyle ne sanat galerisi yerinde kalacak, ne kurslar ne de hafta geçmeden açılan ve yüzlerce insanın izlediği sergileri düzenlenebilecek.

Sanata gönül veren sıradan vatandaştan tutun da sanat insanlarına kadar bence kentin isteği simge haline gelmiş mekanların korunmasıdır. Ve bu mekanlara saygı gösterilmesidir.

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Eski Hükümet Konağı ve Ortahisar'la bütünleşmiştir.

Valilik Ortahisar'da binaya gelsin.

Onarılsın prestij bir bina olarak işlev kazansın.

Ama Unutmayalım ki  ki SANAT GALERİSİ  bu tarihi binaya sergi ve sanatçıları ile yıllarca değer kattı. Ulusal ve Uluslararası alanda Trabzon'un tanıtımına önemli kazanımlar sağladı.

GÜZEL SANATLAR GALERİSİ 

YERİNDE KALSIN...

TRABZON'A TAM DONANIMLI TİYATRO BİNASI YAPILSIN.

KÜLTÜREL İHTİYAÇLARI TAM ANLAMIYLA KARŞILAYACAK ÇAĞDAŞ DONANIMLI BİR DE KÜLTÜR MERKEZİ BU KENT İÇİN GEREKLİDİR.

BU KÜLTÜR KURUMLARI YAPILANA KADAR SANAT GALERİSI MEVCUT YERİNDE HİZMET VERMEYE DEVAM ETMELİ...

SANIRIM SAYIN VALİMİZ BU KONUYU BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜR.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.