Estağfirullah Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfirullah Nedir, Ne Demektir?

Müslümanlar Estağfirullah kelimesini sıklıkla kullanmaktadır. Peki Estağfirullah ne demektir, ne anlama gelir? İşte merak edilen sorunun yanıtı

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Estağfirullah Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfirullah Nedir, Ne Demektir?
Estağfirullah Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfirullah Nedir, Ne Demektir?
Video için play'e tıklayın

Estağfirullah kelimesi, Müslümanların sıklıkla kullandığı bir kelimedir. Bir çok kişi bu kelimeyi kullansa da anlamını bilmemektedir. Dolayısıyla sıklıklar Estağfirullah ne demektir, ne anlama gelir? gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Bu konuda detayları derledik.

ESTAĞFİRULLAH NE DEMEKTİR?

Bir çok insan gün içerisinde konuşurken sıklıkla Estağfirullah kelimesini kullanmaktadır. Kullanımı daha çok alçakgönüllülüğü sergilemek anlamındadır. Arapça olan bu kelime Türk Dil Kurumu'na göre sözlük anlamı "yaptığı bir işten, iyi bir davranıştan dolayı kendisine teşekkür edilen bir kimsenin söylediği, teşekküre değmez, bir şey değil, rica ederim anlamında bir incelik ve alçak gönüllülük sözü" şeklindedir.

Estağfurullah kelimesi, tevazu, alçak gönüllülük ve nezaket gibi değerleri ifade etmek için kullanılan bir kelime olarak öne çıkıyor. Türkçe'de yaygın bir şekilde kullanılan bu Arapça kökenli kelime, kişinin bir iyilik veya yardım karşısında alçakgönüllülük göstererek 'rica etmeye gerek yok' veya 'değmez' anlamında kullanılan bir ifade haline gelmiştir. Hem dini bir anlam taşıyan bu kelime, hem de kişiler arasındaki kibarlık ve saygıyı yansıtan bir sözcüktür. Estağfurullah kelimesi, 'istiğfar' kelimesinden türetilmiştir, ki bu kelimenin anlamı ' Allah'tan günahların affedilmesini dilemek ve tövbe etmek' olarak ifade edilir. Bu nedenle, Türkçe anlamıyla günlük yaşamda sıkça kullanılan bir ifade haline gelmiştir.

Estağfirullah Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfirullah Nedir, Ne Demektir?

İSTİĞFAR NASIL EDİLİR?

Estağfirullah kelimesinin kökeni olan istiğfar Kur'an-ı Kerim'de övgüyle yer almaktadır. Tövbe istiğfarda bulunanlar kutsal kitapta övülmüştür.

İstiğfar Duasının okunuşu ve anlamı ise şu şekildedir;

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen bu tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

25 Mar 2024 - 12:33 - Nedir, Ne Anlama Gelir?

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.