Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

Trabzonspor camiasının önemli isimleri bordo mavili takımda tepki gören Trabzonlu futbolcuların durumunu yorumladı

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Trabzonlu futbolculara tribünlerden gelen tepkiye, Trabzonlu spor adamları tepki gösterdi. TSYD Trabzon Şubesi'nin dergisine konuşan usta isimler son olarak Abdülkadir Ömür'ün de başına gelenleri değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler;

Necmi Perekli

‘Elin Oğlu’ Kahramanlaştırılıyor, ‘Evin oğlu’nun En Küçük Hatasında Saldırıya Geçiliyor!

Trabzon'da böyle futbolcular zor yetişiyor, 20-30 yılda belki de. Onları korumamız gerekirken biz tam tersi, ağır eleştiriyor, hakaret ediyor, adeta kovuyoruz. İnsan kendi canına, kendi sevdiğine bu kadar kötülük yapmamalı. Toplu yuhalamalar ile hiçbir futbolcu kazanılmaz, yok edilir.

‘Elin oğlu'na her türlü sevgi gösterilip kahramanlaştırılıyor, hatalarına ses çıkarılmıyor. Ama iş ‘evin oğlu'na gelince en küçük bir hatasında saldırıya geçiliyor. Biz diyoruz ki, ne elin oğluna, ne evin oğluna, herkese eşit, anlayışlı davranalım.

Unutmayalım, sporcuyu kazanmak zor, kaybetmek ise kolaydır. Hele bu isim Trabzonluysa, ona herkesten daha çok anlayış ve sevgi göstermemiz gerekir. Hocasının da bu tür oyuncuları koruma adına daha dikkatli olmaları da ayrı bir konudur.

Bu tür olaylar sadece o futbolcuyu değil, alt yapıdan gelen diğer gençleri de şimdiden etkilediğini unutmamak gerekir. Onlara sabır göstermeliyiz, yoksa kaybeden Trabzon ve Trabzonspor olur.

Tabii ki Trabzonlu futbolcular da, dışarıdan gelenlerden daha çok çalışmaları gerektiğini unutmamalılar. Pes etmek yerine daha hırslanıp ekstra çalışarak, tribünlere cevaplarını iyi futbolları ile vermelidir.

Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

***

Tepkinin Dozu Yüksekse, O Futbolcuya Zincir Vurmuş Olursunuz!

Ali Kemal Denizci

Futbol bu, iyi günün olur, kötü günün olur. Nasıl ki taraftar iyi günde seni alkışlıyorsa, kötü günde de eleştirebilir, tepki de gösterebilir. Bu futbolun içinde her zaman olan durumlar, dünyanın her yanında aynıdır. Ancak tepkinin dozu önemli, o doz yüksekse ve düzenli şekilde devam ederse, o futbolcuya zincir vurmuş olursunuz.

Ben Trabzonspor'da oynarken iki kişiyi çalımlar, üçüncü kişi kademeye girerse ne yaparım, onu nasıl geçerim diye düşünürdüm. Çünkü kendime güvenim vardı. Ama Fenerbahçe'ye gittiğimde orada bir girdap vardı açıkçası, kendi kendimi törpüledim sanki. Tribünden tepki gelince bir kişiyi bile geçemeyecek hale geldim. O psikolojiden kurtulmaya çalıştım, olaylara her zaman rahat bakan bir insan olarak başaramadım. O tepkiler benim gibi insana bile özgüvenini kaybettirdi.

Abdülkadir Ömür Trabzonspor tarihinin en yetenekli futbolcularından biri. Ama baskıyı kaldıramadıkça yeteneklerini köreltti sanki. Riske girmekten çekindi, 'basit oynayayım, hata yapmayayım' diyerek özel yeteneklerini kullanmamaya başladı. Tribünün bunu anlaması gerekirdi. İyi biliyoruz ki o taraftarların tek arzusu Trabzonspor'un kazanması. Ama yuhaladıkları zaman hem Trabzonspor, hem de futbolcu kaybediyor.

Özellikle Trabzonlu oyunculara düzenli şekilde yapılan tepkiler, sadece o oyuncuyu değil, sıra bekleyen diğer Trabzonlu oyuncuları ve altyapıdakileri de etkiler, geriye iter. Onlarca örnek var. Tepki ile hakareti karıştırdıkça, alt yapıdan futbolcu yetişmesi her zaman zorlaşacak.

Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

***

Kaybeden Sadece Trabzon Oluyor!

Sadi Tekelioğlu

Abdülkadir Ömür'e yapılan tepki ne ilk, ne de son olacak. Dönem dönem Hami Mandıralı gibi, sadece Trabzonspor değil, Türk futbol tarihine geçmiş biri isme bile büyük tepki gösterdi taraftarlarımız! Lemi Çelik'ten Yusuf Yazıcı'ya, Ogün, Tayfun'dan Mustafa Yumlu'ya, Hüseyin'den Büyük Hamdi'ye kadar çok sayıda Trabzonlu futbolcu sahada hak etme- dikleri tepkilerle karşılaştılar.

Ben futbolcularımızın performanslarını değerlendirmiyorum. Bir oyuncu çok kötü dönemler de geçirebilir. Taraftar tabii ki tepki gösterecek, bunda sorun yok. Ben de kızıyorum o durumda. Ama tepki, hem de en ağır şekilde sadece yerli oyuncumuza olunca burada sorun var demektir. Yabancının maç boyunca tek doğru hareketi yok, ama ses yok. Onlara müsamaha gösteriliyor! Trabzonlu oyuncu çabalıyor ama başarısız oluyor, hemen yuh çekiliyor. Sonra ondan verim almak imkânsızlaşıyor, çünkü özgüvenini kaybetmiştir artık. Ve kaybeden Trabzon oluyor.

Bu durumun sosyolojik bir açıklaması yok elbette. Zamanında futbolcudan para isteyenler oluyordu, bir süre alıp sonra alamayınca yuhalayanlar vardı! 'Onun çocuğu oldu, benim yakınım olmadı' diye kıskanmalar da olabilir. Futbolcunun aldığı para, giyim tarzı bazılarını olumsuz etkili- yor belki de! Bazı taraftarlar, 'ben son paramı verip bilet aldım, çocuğuma süt almadım, maça geldim' diye belki haklı bir gerçeği ortaya koyuyor. Ama hiçbir gerekçe onlara, yerli oyuncuya ağır hakaret etme hakkı vermiyor. Eleştiri ile hakareti birbirine karıştırmamız gerekir. Bu durum sadece futbolculara değil elbette. Trabzonlu teknik adamlar da aynı kaderi yaşıyor. Mesela Şenol Güneş'i kimse beğenmiyor burada! Trabzonlu teknik adamlar bir maç kötü gidince bir bakın neler söyleniyor, neler yazılıyor! Sonuçta niye olduğunu bilmiyorum ama; Trabzonlu, Trabzonluları sevmiyor!

Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

***

Trabzonspor’da Oynuyorum diye Benimle Konuşmayan Arkadaşım ile Abdülkadir’i Yuhalayan Aynı Kişiler!

Ali Yılmaz (Tabut Ali)

Tabii ki futbolcu öncelikle hatayı kendinde arayacak. Sonra da taraftar suçu kendinde bulacak. Yabancı oyunculara bayılıyoruz, kendi evladımızı ise ilk hatasında hor görüyoruz.

81/82 sezonu, 20 yaşındaydım. Amatör takımda oynayan yakın arkadaşım vardı, her maç sonrası yemeğe giderdik, her konuda yardım ederdim ona. O sezon Bursaspor maçında gol atmıştım. Yine yemeğe gittik, birden bana 'ben Suat hocanın yerinde olsam seni oynatmam' dedi. Başka bir arkadaşım ben Trabzonspor'da oynuyorum diye huyu değişti birden, benimle konuşmamaya başladı! 44 yıldır benimle konuşmayan arkadaşım ile A. Ömür'ü yuhalayan insanlar aynı kafadaki kişiler.

Trabzon'da maalesef 'benim çocuğum olmadı, seninki de olmasın' görüşü hakim. A. Ömür'e şu an yapılan her dönem Trabzonlu oyunculara yapılıyor ve bitmiyor. Bize de aynı tavırlar, aynı tepkiler geldi.

Dikkat edin, Trabzon'dan çıkıp başka takımlarda forma giyen Trabzonlu futbolcular hep daha iyi olmuştur. Abdülkadir, Yusuf, Hüseyin ve daha eski futbolcuların şanssızlığı demek ki Trabzonlu olması! Dışarıdan gelenler el üstünde tutulur hep! Yabancılar dünya kadar hata yapsa bizim taraftarımız alkışlıyor, bizim çocuğumuz neredeyse gol atsa küçümseniyor, en küçük hatada yuhalıyorlar.

Kendi evladımızı, kendimizden olanı alaşağı etmeye, yok etmeye, itibarsızlaştırmaya bayılıyoruz. Elimizdeki cevherleri bu kadar kolay kaybetmeyelim.

Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

***

Tepki Gören Futbolcu Bu Travmadan Kolay Kolay Çıkamaz!

Hamdi Zıvalıoğlu

Bütün mesleklerde öyledir, dünkü başarının ışığıyla bu- günü aydınlatamazsınız. Daha önce çok iyiydi diye bugün de futbolcuya katlanmak olmaz. Ama asla unutmamamız gerekir; diğer mesleklerden ayrı olarak en çok sporda dönem dönem formsuzluk yaşanabilir. Yapılması gereken o günlerde sporcuya destek olmak, sabır göstermektir.

Çok üst düzey futbolcularımız da bu duruma maruz kaldı, Hami Mandıralı, Fatih Tekke gibi. Bu durum ne yazık ki Trabzonlu futbolcuların kaderi gibi oldu. Ben de bu şekilde tepkiyle karşılaştım, Lemi, Mustafa Yumlu, Yusuf Yazıcı, A. Parmak, Hüseyin Türkmen, Serkan Asan ve daha birçok oyuncu. Şimdi de Abdülkadir Ömür.

Eskiden tepkilerin başka sebepleri vardı, sokakta dolaşan futbolcularımızı sıkıştıran, para isteyenler olurdu. O tip kişilerle başa çıkamayan futbolcular sonrasında sokaklarda dolaşamaz oldu, uzaklaştı. Akabinde tribünde o tür tepkilerle karşılaştı.

Son dönemlerdeki tepkilerin sebebi fut- bolcuların yaşam tarzı da olabilir, şöhretleri de olabilir. Veya yerli futbolcularımızdan çok şey bekleyenler, onu formsuz görünce ani tepki verebilir. Ama toplu halde futbolcuyu yuhalamanın, hem de bunu düzenli olarak her maçta yapmanın kimseye en küçük bir faydası bile olamaz. O futbolcu bu travmadan kolay kolay çıkamaz, özgüvenini kaybeden bir oyuncu atabileceği çalımdan, vurabileceği şuttan kaçınır. Sanki bir gurup, Trabzonlu futbolcuların en küçük bir hata yapmasını bekliyor, tribünde, sosyal medyada ağır tepkiler veriyor. Sonra o oyuncular buraya fayda sağlaması mümkün olmuyor, kopuyor.

Olması gereken şudur: Taraftarların, Trabzonlu gençlerin Trabzonspor'un tek kurtuluşu olduğunu unutmadan onlara çok fazla sabır göstermesi gerekir. Trabzonlu futbolcuların da tepkiler karşısında daha da hırslanıp, çok çalışması tek çözüm yoludur.

Abdülkadir Ömür olayını Trabzonsporlu isimler yorumladı: Trabzonlu Trabzonluları sevmiyor!

30 Oca 2024 - 10:05 - Trabzonspor

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.

07

Hasan - 55 yaşımdayım bana bile o yuhlama gelsin moralim bozulur. Abdülkadirsiz son üç maça bakalım hepsi boş geçmiş. Trabzonspor bu sarmaldan çok zarar gördü , göreceği de geride.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 10:47
06

Bekaroğlu - Bir çibanbaşı da uğurdan sıra onda işine geldiği şahane işine geldiği kaleye gelen şutları bırakıp gol yiyor

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 02 Şubat 11:28
05

Bekaroğlu - Elin oğlu dediğin yabancılar be gitmiyorum takımın bana ihtıyacı var diyor ise

Öz oğlumuz maça çıkarken üçretim artırın diyorsa siz karar verin öz oğulmu el oğlumu

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 02 Şubat 11:25
03

Vatan Yahut Silistre - Herkes haddini bilecek. Trabzon da kadınlarımız bile ofsayt kuralını tartışırken, sahada dolaşan futbolcu istemiyorlar. Bu Abdul kadir trabzonluyu kandırmıştır. Topu ayağına aldımı kaybedince kadar çalım atmaya çalışıyor ve topu kaybediyor,

sonratopu tekrar almak için bir mücadelesini dörmüyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 08:32
02

Vahit Fidan - Trabzon'da yuhalanan ilk topçu bu mu? Hiç birşey yetişdiği kulübü bu durumdayken ona sırt çevirmesine bahane olamaz. BAKA ya bakıp ders alması gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 22:03
01

Cevdet - Yuhalama cok ama cok yanlis ama Ugurcan a bir bakin , Taraftar sahip cikiyor alkisliyor ama son iki senedir yok , daha top tutamiyor veya adam burnunun önünde kafa vuruyor topa .

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 11:12
04

Ahmet Can - @Cevdet 01 nolu yoruma cevabı: Yürü git ya. Uğurcan şu an Türkiye nin en iyi kalecisi. Adam her topu mu kurtaracak. Ömür gitti sırada Uğurcan mı var.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 20:45