KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı

Türkiye'de 12 merkez arasında yer alan KTÜ İLAFAR, OECD İyi Laboratuvar Uygulamaları konusunda lider konumda yer aldı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı
KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı
Haber albümü için resme tıklayın

23 Ocak 2024 tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) “OECD Good Laboratory Practices (İyi Laboratuvar Uygulamaları-GLP) Uygunluk Belgesi” almaya hak kazanan Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR) personelinin katılımıyla Belge Takdim Töreni düzenlendi.

Beşeri, zirai ve veterinerlik alanında ilaç etkin madde formülasyonu geliştirmek, preklinik Ar-Ge çalışmaları ile yüksek teknolojili araştırmalar yapmak, bu alanlarda ulusal ve uluslararası tanınırlık kazanmak vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan denetimler sonucunda alınan “OECD Good Laboratory Practices (İyi Laboratuvar Uygulamaları-GLP) Uygunluk Belgesi” Üniversitemiz İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR) Yönetim Kurulu Üyeleri ve personeline, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı tarafından takdim edildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akif Cinel, Prof. Dr. Cemil Rakıcı ve Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş ile Genel Sekreter V. Prof. Dr. Bünyamin ER ve Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Ali Haydar Doğu’nun katıldığı törende; İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR) yönetim ekibi, Yönetim Kurulu Üyeleri ile merkez bünyesindeki akademik ve idari personelinin yanı sıra burada araştırmalarını sürdüren doktora ve yüksek lisans öğrencileri, TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B projeleri yürüten lisans öğrencileri, TÜBİTAK Star Programı bursiyer öğrencileri ile Ersamus Değişim Programı kapsamında stajlarını yapan yabancı uyruklu öğrenciler hazır bulundu.

İLAFAR Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen, törende yaptığı konuşmada; desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Rektör, Rektör Yardımcıları ve Genel Sekretere ayrı ayrı teşekkür ederek İLAFAR bünyesinde TÜBİTAK 1004, TÜBİTAK 1002, TÜBİTAK 2209, TAGEM, TÜSEB, kamu ve özel sektör ile kontratlı projeler yürütüldüğünü dile getirdi. Merkezin bir amacının da genç araştırmacılara destekte bulunmak olduğunu ve bu kapsamda başta Tıp, Eczacılık, Fen ve Mühendislik Fakültesi’nden birçok lisans ve lisansüstü öğrencisinin, İLAFAR’da kendileri ile birlikte araştırma ekosistemine dâhil olduğunu belirtti.

İLAFAR’a takdim edilen bu belge hem KTÜ’nün hem de İLAFAR’ın uluslararası tanınırlığına çok önemli bir katkıda bulunacak olup merkez bünyesinde yürütülen çalışmalar, KTÜ’nün, Araştırma Üniversitesi statüsüne yükselmesi sürecine önemli somut katkılar sağlayacaktır. İLAFAR akademik ve idari personelini tebrik eden Rektör Çuvalcı, başarılı çalışmalarının devamını diledi.

KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı

İyi Laboratuvar Uygulamaları (İLU); klinik çalışmalar dışındaki sağlık ve çevre güvenliği çalışmalarının planlanması, yapılması, izlenmesi, kaydedilmesi, arşivlenmesi ve rapor edilmesi şartları ve yönetim usulleri ile ilgili kalite sistemidir. İLU prensipleri; çalışmanın kalitesinin, güvenilirliğinin, bütünlüğünün; doğrulanabilir sonuçlarının raporlanmasını ve verilerin izlenebilirliğinin güvence altına alınmasını amaçlamaktadır.

OECD (Organisation for Economic Co-Operation and Development-Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) İLU İlkeleri; hükümetler tarafından gelecekteki bilimsel güvenlik çalışmalarının kalite ve veri güvenilirliğinin sağlanabilmesi için düzenleyici kontrol mekanizmaları olarak ihdas edilmiştir. Uluslararası uyumlaştırılmış İLU İlkeleri, OECD tarafından düzenlenmiş ve 1981 yılında yayınlanmıştır. Birçok ülkede, OECD İLU uygunluğu, bir düzenleyici kontrol mekanizması olarak kanunlarda yer almaktadır.

KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı

OECD İLU İlkeleri’nin odak noktası, çalışmaların özgün olmasıdır. Banlar, laboratuvarlar için şartları ortaya koyan kalite yönetim sistemleridir. İLU (İyi Laboratuvar Uygulamaları) OECD (Organisation for Economic Co-Operation and Development-Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ülkeleri arasında uyumlaştırıldığından, hükümetler diğer ülkelerden gelen verileri, geçerli ve kabul edilebilir nitelikte olacağına dair güvence ile kabul etmektedir.

Türkiye’de İLAFAR ile birlikte OECD İLU Uygunluk Belgesi olan 12 merkez bulunmaktadır. Bu merkezlerin 9’u, özel sektör; 1’i, T.C. Sağlık Bakanlığı ve 2’si devlet üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. İLU Uygunluk Belgelerinin kapsamlarına bakıldığında ise KTÜ-İLAFAR, “Toxicity Studies” uzmanlık alanı ile bu belgeyi alan “İlk Devlet Üniversitesi” oldu. 

 

KTÜ İLAFAR, Sağlık ve çevre güvenliği alanında kalite belgesi aldı

 

07 Mar 2024 - 12:06 - Eğitim

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.