Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Saral: Bu coğrafya bize bakar!

Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Mustafa Saral, yerel seçimlere kısa bir süre kala çalışmalarıyla ilgili Kuzey Ekspres'e açıklamalarda bulundu.

Ayşe Nur Seymen
Ayşe Nur Seymen Tüm Haberleri
Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Saral: Bu coğrafya bize bakar!
Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Saral: Bu coğrafya bize bakar!
Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Mustafa Saral, Kuzey Ekspres’ten Ayşe Nur Seymen’in sorularını yanıtladı. Saral, saha çalışmalarında neler yaptıklarını anlatırken hazırladıkları projelerle ilgili bilgiler de verdi. Başkan Adayı Saral ayrıca gençlere ve kadınlara yönelik düşüncelerini de aktardı.

Of Belediye Başkan Adayı Mustafa Saral’ın açıklamaları şöyle;

MAHALLE MAHALLE GEZDİK

Uzun zaman önce sahaya çıkmıştık. 2019 yılında Of Saadet Partisi’nde bir yönetim değişikliği olmuştu. Genç arkadaşlarımızla ve başkanımızla bir ekip kurduk. Orada başladık saha çalışmalarımıza, her mahalleye gidip sorunları not aldık. 12 Kasım lansmanından sonra da mahalle mahalle gezdik. Allah nasip edip göreve geldikten sonra muhtarlarımız bize gelmek zorunda kalmayacak. Biz gidip sorunları bileceğiz. Sorunları yerinde görmemiz gerekiyor. Muhtar gelip belediyeden bir şey istedikten sonra arkasından bir denetim olmuyor. Bir aciliyet sırası belirlememiz gerekiyor.

MECLİSİ VATANDAŞA SORDUK

150 yıllık beldeyiz. İlk defa meclisimizi vatandaşa sorarak belirledik. 1400 esnafımızı gezdik, gönül isterdi bütün seçmene yayalım ancak ütopik olurdu. Esnaflarımızı gezdik ve ‘mecliste kimi görmek istersiniz’ diye sorduk. Bu temayülden çıkan sonuçlar ile de meclisimizi kurduk. Sahada meclis üyelerimizle gezerken birçok insanımızı tanıyabiliyorsunuz. Bizim meclisimiz insanlara hitap eden bir meclis olması lazım. Bunu kurduk. 1. Sıra meclis üyesi adayımız MHP ilçe başkanlığı yapmış biri oldu, 2. Sıra adayımız AK Parti kurucularından biri oldu. Kendi içimizden değil halkın içinden meclis üyelerimizi seçmiş olduk.

OF’TA AVM YAPACAĞIZ

Turizmden pay almama şansımız yok. Sümela, Ayder, Uzungöl üçgeninin göbek noktasındayız. Her yıl 2 buçuk milyon insan Of’un içinden gelip geçiyor. Mevcut AVM ve çarşılarda turistin buraları ziyaret ettiğini çok net biliyoruz. Sahildeki dolgu alanında kuracağımız AVM’de bu pastadan dilim alacağımızı ve kendi harcamalarımızı da bir cebimizden alıp diğer cebimize koyacağımızı çok net görebiliyoruz. Of’ta konfeksiyon hayatı bitmek üzere. Yeni nesle hitap eden konfeksiyon bitti. AVM’de kiralar bu haldeyken kendi yerimizi toprağımızı değerlendireceğiz. Diğer taraftan oluşturacağı istihdam ile birlikte 300-350 kişiye çıkacaktır.

TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALMALIYIZ

Sadece AVM yaptık gençlere istihdam sağladık değil. Genç girişimcilerimizin de yanında durmak lazım. Çünkü 18 ilçe içinden böyle bir konumdayken turizm pastasından daha büyük rakamlar alabiliriz. Konum itibari ile zor bir şey değil. Köylerimizin içinde şelalelerimiz, tarihi yapılarımız var, sahil şeridimiz var. Turizme hizmet etmek için ne gerekiyorsa Allah bu bölgeye vermiş. Trabzon’un Of ilçesi olarak bundan yararlanmak ve gençlere istihdam sağlamak çok zor değil. Farklı kurumlarla iş birliği yapıyoruz. Görüyoruz Of’ta bin civarı dul ve yetimi olan kesim var. Yaş ilerledikçe kadınlarımız iş bulmakta zorlanıyor. Ağır sanayi 50-60 yaşındaki kişiye de 14 yaşındaki kişiye de iş veremeyebilir. Ancak turizm bunlara iş sağlayabilmektedir. Doğanızı çevrenizi kirletmeden iş sağlar. Herkes bölgemizin ağır sanayi ve organize sanayi anlamında gelişmesi elbette ister. Bunun yan etkilerini görmek mümkün. Bu sanayi bölgelerinde trafik ve beraberinde getirdiği pek çok sorun oluyor. Doğayla iç içe olması hasebiyle turizm bu bölgeyi kalkındıracak en önemli organizasyonlarından biridir.

DOĞA VERDİĞİNİ GERİ ALIR

Of merkezde bir proje yapıldı 65 milyon TL para gömüldü. Bu parayı 60-70 yıllık binalara gömdüler. Her fırsatta söylüyorum bir betonun ömrü Bugünkü teknoloji ile 45-50 yıl. Allah yaşatmasın ama Maraş Depremi Erzincan’a vursun burada bizi yerle bir eder.  Şehrin planlamasında acil çıkışların bulunmadığı, şuan uygulanan bulvar projesinde dahi 10 tekerli itfaiye sokaklara giremiyor. 65 milyona çok daha faydalı işler yapılabilirdi. Dere yolu projesi yapıldı. Soğanlı geçidinden bu tarafa yağan yağmurlar Of’tan denize dökülür. Biz dere yatağımızı burada genişletmemiz gerekirken daralttık. Bu imarı gerçekleştirirken dere yataklarına yapı izni vermenin ne kadar tehlikeli olabileceğini yaşamamıza rağmen akıllanmıyoruz. Maalesef İmar rantına insanlarımızı kurban veriyoruz. Bölge çok uygun olmasa da dere yatağı konusunda her tarafta bir düzleme alan olsa da bunların kullanımını park ve bahçe olarak kullanılmasını elzem görüyoruz. Çünkü doğa verdiğini geri alır. Bilim ile savaş halinde bir yönetim var, bilim ile savaşamazsınız.

Büyük afetler genelde 100 yıllık döngü halinde olur. Deprem kuşağındayız biz 4. Bölgedeyiz ama Erzincan yakınımız. Deprem öldürmez bina öldürür lafını kesinlikle dikkate almamız lazım çünkü en canlı örneği Japonya'da. Çok daha şiddetli depremler olmasına rağmen duvardan çerçeve düşmüyor. Bizde neden böyle. Fay hattın üzerindeyiz hep dua ediyoruz ‘Allah yaşatmasın’ diyoruz ama bilim diyor ki ‘sen tektonik levhalar kenarında bir ülkesin ve bunu yaşayacaksın, buna göre önlemini al. Dolgu alanında ev yapma, dere yatağında ev yapma, fay hattına yakın yerde ev yapma.’ Biz dinlemiyoruz, ondan sonra çok büyük acılar yaşamak zorunda kalıyoruz.

Saadet Partisi Of Belediye Başkan Adayı Saral: Bu coğrafya bize bakar!

OTOPARK VE KALDIRIM SORUNU VAR

Göreve geldiğimizde ilk işimiz, kaldırımlar vatandaşların olacak.  Bunun çok büyük sıkıntısını çekiyoruz. Ailelerimiz kaldırımdan yürüyemiyor, yoldan yürümek zorunda kalıyor, çocuklarımız araç arasından çıkmak zorunda kalıyor. Kahvehaneler caddelere taşmış, kahvehanelerin içinden geçmek zorunda kalıyorlar. En büyük sıkıntılarımızdan biri bu.

Sınıflandırmamız gerekirse en büyük sorun özellikle yaz aylarında otopark. Ciddi bir yoğunluk var şehrin merkezinde. Eski otogarı yıktılar o zaman da söyledik ‘bunun altına bir kat daha otopark koyun’ diye. Gerek maliyet açısından gerek de hem dere yatağı hem de deniz yatağı birleşim noktası olması hasebiyle gerçekleştiremediler.  Hatta o zaman bize “Su çıkıyor” dediler. Biz de dedik ki “ Hollanda dediğimiz ülke yerine göre 3 yerine göre 9 metre suyun altında. Hangi sudan bahsediyorsunuz,  hangi çağdan bahsediyorsunuz, kimi kandırıyorsunuz.” Hatta buraya  ‘fore kazık sistemi kurun’ diye de söyledik, dinletemedik.  Şu an yapılan başka bir TOKİ projesinde iki katlı binalara 480 tane fore kazık koydular. Oraya koyulan fore kazıkları bu tarafa koysaydılar Of'un trafik sorununa ciddi manada çözüm bulacaktılar. Ancak onu da körelttiler.

TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME PROJEMİZ

Yıkılan eski devlet hastanemizin orada bir projemiz var.  Of'un yıllardır hamamı yok.  Alt tarafı hamam olacak şekilde, otoparka çekip hamama gidebileceksiniz. Üst tarafında iki katı kapalı pazar olacak şekilde ve onun üstünde de Of’a yakışır bir konferans salonu. Çünkü biz kitap günleri, edebiyat günleri düzenlemek istiyoruz. Of ne kadar muhafazakâr olarak anılsa da, şunu çok iyi biliyoruz şiirsiz, sanatsız, edebiyatsız, resimsiz olmaz, bir yere taşıyamazsınız toplumu. Bizim toplumu dönüştürme projemiz bu aslında. Belediyecilik sadece kaldırım, çöp değil, bunun çok daha ilerisinde öncülük etmeniz gerekiyor insanlara. Sporda da insanları desteklemelisiniz. Sadece futbol değil atletizmde ve bireysel sporlarda. Resimde, müzikte, sanatta da desteklemeniz gerekiyor kardeşlerimizi hedefimiz o.  İnşallah bu bize nasip olur.

KADINLARIN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER SATILACAK

50 dükkanlı bir çarşı kurup orada bir tanesini kooperatiflere ayıracağız. Kadınlar ürününü satmak için peşinde gezmek zorunda kalmayacak. Fiyatını kendi belirleyecekler. Örneğin ürettiği kalemin fiyatını kendi belirleyecek sadece şunu bilecek; biz buna % 10 - % 20 oradaki pazar durumuna göre tek bir yüzde koyacağız.  50 lira derse de % 20 koyacağız, 500 lira derse de % 20 koyacağız ürettiğine. Çalışanımıza tutanakla, resimle teslim edecek ürününü, 3 ayda bir ödeme almaya gelecek.  Satışını biz yapacağız.  Bu çok zor bir şey değil, bu şekilde destek olacağız.

Geçen sene kadınlar gününde Of’taki kadınlarımızı gezip yaşadıkları zorlukları sormuştuk.  Projelerimizi hep biz istişareyle ürettiğimiz için şunu görmüştük; Birçok kadınımız gece işten çıkıp evine giderken birçoğu diyor ki ‘kimse birşey demiyor Of’ta yaşıyoruz ama bazı sokaklarımız karanlık ben yine de tedirgin oluyorum.’  Hemen Aksa ile iletişime geçtik aydınlatmasını yaptık.  Kimisi dedi ki ‘başkanım bu bölge biraz daha tenha bir bölge köpek sorunumuz var. Bu konuda bize yardımcı olun’  ona da yardımcı olmaya çalıştık.  Sokak güvenliği açısından olan durumlarda elimizden geleni yaptık. Kadınlarımızın şöyle bir sıkıntısı da var kaldırımlar işgal edilmiş ve kaldırımlara iniş çıkış yeri yapılmamış. Ufak bebeğim varken bazen puseti ben kullandığımda kaldırımlara iniş çıkışta ben de zorlanıyordum. Engelli vatandaşlarımıza da Allah kolaylık versin. Birkaç yerde şuna denk geldik; Kaldırıma giriş var inişinde engelli vatandaşımızın inişi yok. İnşallah 31 Mart'tan sonra bunları değiştireceğiz, onun gayretindeyiz.

İLK KADIN MECLİS ÜYESİ

Of’ta yapılmayanları yaptık, hiç değinilmeyenlere değindik, konuşulmayanları konuştuk. Şundan da gurur duyuyoruz, Of siyasi tarihinde 53 yıl oldu, Saadet Partisi ve daha önce partilerde Of’ta bugüne kadar kadın meclis üyesi hiç koyulmamıştı. Bunu yapmak bize nasip oldu. Değerli meclis üyesi arkadaşımız Gizem Hanım'a demiştim ki ‘Gizem İnşallah sen de temayülde de iyi çıkarsın ve ortalarda bir yerde yerin olur’ çalışan kadınlarımızın tercihiyle Gizem’in yeri ortalarda bir yerde oldu. Bugüne kadar Of’ta kadın meclis üyelerimiz hep 12 -13. Sıraydı. Gönül daha fazlasını koymak isterdi, onu da bir dahaki döneme koyarız.  Kadın eli değmeden gerçekten olmuyor. Kadını yok saymakla, görmezden gelmekle, sindirmekle bu toplumu bir yere taşıyamayız, mümkün değil. Bunu büyüklerimizde de gördük, çektiklerini gördük. Kadının yerini Of’ta çok daha yukarılara taşımak için mücadele edeceğiz.

GENÇLERE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM

Bize diyorlar ki “Başkan derdin ne. Zor bir yerden giriyorsun ve yel değirmenlerine savaş açmış vaziyettesin.”  Yıllar önce buradan beni çıkartan bir abim vardı. Dedi ki ‘Mustafa ben seni görüyorum buradan çıkman lazım, harcanacaksın burada. Çıkıp okuman, devamını getirmen lazım.” şu kadar tutmuştu benden. İçimizdeki iyiliği, çalışkanlığı görmüş biriydi, adını da oğluma verdim. 2017'de memlekete döndüğümüzde şunu fark ettim ki, gençlerde kalpleri kararmamış kötülüğe bulaşmamış nereye çekersen oraya gidecek bir nesil var. Sadece onların da bu kadar bir çekmeye ihtiyaçları var. Daha en yakınları tarafından kandırılmamışlar. Sahip çıkmamız lazım.

BU COĞRAFYA BİZE BAKAR

Hep dışarı nüfus veriyoruz yıllardır. Her bölüm mezunu çocuğumuz olmasına rağmen istihdamını sağlayamıyoruz burada. Onları gönderdiğimiz şehirler benim geri döndüğüm şehirlerden birkaçı. Antalya'da, İzmir'de, İstanbul'da, Kocaeli'de yaşadık. Deprem, trafik , güvenlik, yol sorunu var. Birçok sorun var, insanlara güvenemiyorsun, bir komşuluk bağı yok, bir arkadaşlık mahalle bağı yok. Bu şehirlere gönderiyoruz kardeşlerimizi, ne kadar kazanıyorlar peki birçoğu mühendis diplomasıyla asgari ücret alıyor.  Bu bölge her evde 10 nüfus, her ahırda 15 inek baktı. Ben diyorum ki bu bölge bu coğrafya bizi bakar.  Derdimiz bu gençleri, bu coğrafyada huzur, güven içinde,  yaşanabilir bir şehirde hayatlarını ikame edilmesini sağlamak. Hiçbir yer kendi bölgemiz gibi değil.

Şunu söylemeden edemeyeceğim, bundan utanıyorum. İlim alim şehri yazıyor şehrimizin girişine, kütüphanemiz nerede. İlim alim şehri olduğuyla övünen bir şehrin kütüphanesi nerede, maalesef kütüphanemiz yok.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.