DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Trabzon yatırımlarına dikkat çekti

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta Trabzon'a yapılan yatırım ve hizmetlerden bahsetti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Trabzon’da 28 milyar lirayı aşkın yatırımla 176 adet tesis inşa ederek işletmeye aldıklarını söyledi.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletin hizmetine sunulan; İçmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor. Su Vatandır hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren DSİ, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Trabzon yatırımlarına dikkat çekti

TRABZON’A HİZMET

Trabzon’a yapılan yatırımlar hakkında detaylara değinen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “2003-2024 yılları arasında Trabzon iline toplam 28 milyar 55 milyon 563 bin TL yatırım yaparak, 176 adet tesis hizmete aldık. Bu tesislerin 3 adedi içme suyu, 1 adedi baraj, 1 adedi HİS, 121 adedi taşkın kontrol, 49 adedi ise HES tesisidir” dedi.

RİSKLER AZALIYOR

Karadeniz’in zorlu coğrafyasında dereleri ıslah etmek için büyük bir gayretle çalışmaların devam ettiğini belirten genel müdür Balta, “2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 121 dere ıslahı ile Trabzon şehir merkezinin yanı sıra, 241 adet yerleşim yeri ve 10 bin 150 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. Hali hazırda Trabzon ilimizde 36 adet taşkın kontrol işimiz devam etmekte olup, 25 adet taşkın kontrol projemizde yatırım programındadır. Bunun yanı sıra Trabzon ilimizde makinalı çalışmalarımızla da derelerimizi daha güvenli hale getirmeye devam ediyoruz. Olası taşkınlar öncesi bentlerimizi temizleyerek, tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz”

MEMBA KALİTESİNDE!

Trabzon’un en önemli yatırımlarından biri olan Trabzon İçmesuyu Projesinde Akoluk Arıtma Tesisi ile İsale Hattını tamamladıklarını kaydeden Mehmet Akif Balta, “Bilindiği üzere Trabzon ilimizin içme suyu problemini ortadan kaldırmak için Trabzon İçmesuyu Projesini hayata geçirdik. Trabzon’un 2055 yılına kadar ki içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan söz konusu projemiz 3 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamamız olan Atasu Barajı’nı 2012 yılında hizmete açmıştık. Atasu Barajımız sayesinde yıllık 75 milyon metreküp suyu regüle ederek, önce Akoluk Arıtma Tesisimize oradan da isale hattı vasıtasıyla temiz su depolarına aktardık. Akoluk Arıtma Tesisimiz son derece modern bir tesis oldu. Bu tesisimizi de tamamlayarak 12 Mayıs 2023 tarihinde TİSKİ’ye devrettik. İçmesuyu İsale hattı için de Kutlugün’de 1012 metre uzunluğunda tünel açtık. Ferhat gibi dağları delerek sonuca ulaştık ve söz konusu projemizi tamamlayarak, kaliteli ve güvenli bir içme suyu vatandaşlarımızın çeşmelerine ulaştırdık” dedi.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Trabzon yatırımlarına dikkat çekti

UYARI SİSTEMLERİ

Trabzon’da taşkınlarla mücadelede önemli bir rol oynayan taşkın erken uyarı sistemlerine de değinen Balta, “Taşkınlarla mücadelede, yukarı havzadaki su seviyesinin yükselmesinin tespiti, vatandaşların can ve mal kaybını önleyebilmek adına hayati bir önem taşıyor. DSİ olarak bu konuda da adım attık ve pilot bölge seçtiğimiz Doğu Karadeniz’de Trabzon’da 34, Rize’de 35, Giresun’da 49, Gümüşhane’de 5 ve Bayburt’ta 2 olmak üzere, toplam 125 adet taşkın erken uyarı sistemi kurarak işletmeye aldık. Şuanda bu sistemlerimizi aşırı yağışlarda aktif olarak kullanıyoruz. Rize ve Giresun’da son yağan aşırı yağışlarda bu sistemlerimiz hayati bir rol oynadı. Bu sistemleri yurt genelinde de yaygınlaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

SERA GÖLÜNE ÖNEM

Trabzon’un önemli turizm destinasyonlarından biri olan Sera Gölü’nde başlatılan çökeltim havuzu inşaatının son durumunu da paylaşan Genel Müdür Balta, “Sera Gölünde zaman zaman rusubi malzemelerin birikmesiyle kirlenmeler oluyor ve ortaya istenmeyen görüntüler çıkıyordu. DSİ olarak hem olası taşkınlara karşı tedbir almak hem de rusubi malzemenin göle ulaşmaması için yukarı havzada 7 adet bent imalatı yaptık. Bu bentler ile aslında Sera Gölünü doldurup, kirleten unsurların birçoğu ortadan kaldırıldı. Buna rağmen ince yapılı malzemeler; yağışlar ve havzadaki kötü kullanımlar sebebiyle göle kadar ulaşıyor ve kirliliğe neden oluyor. Bunun önüne geçmek için de bir çökeltim havuzu inşa etmeye karar verdik. Çökeltim havuzu inşaatımız da şuanda fiziki olarak % 90 seviyesindeyiz. Çökeltim havuzumuz üç gözden oluşmaktadır. Suyun hızı yavaşlayınca askıdaki malzemeler düşüp, su göle girmeden önce çökelecek. Aynı zamanda yapacağımız bariyerle de havzadaki yerleşim yerlerinden atılan yüzer çöpler burada tutulup, gölde kirliliğe neden olmayacak. Bu çalışmamızla birlikte Sera Gölümüzün eşsiz güzelliğini korumayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Trabzon’daki yenilenebilir enerji kaynaklarına da değinen Mehmet Akif Balta, “Trabzon’da 21 yılda 49 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisini işletmeye aldık. Bu 49 HES tesisimizin kurulu gücü 595,05 MW, yıllık enerji üretimi ise 2,04 milyar kilovat saat'tir. Trabzon’da inşa halinde 2, planlama ve proje aşamasında ise 8 adet HES tesisimiz bulunmaktadır. Bu tesislerimizle ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan son derece mutluyuz” dedi.
Trabzon’daki çalışmaların devam edeceğini vurgulayan genel müdür Balta; “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

12 Mar 2024 - 09:10 - Son Dakika Trabzon Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.