Trabzon'da "Ailemiz İstikbalimiz" yürüyüşü gerçekleştirildi

Trabzon'da Aile Haftası dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

Ali Osman Yürük
Ali Osman Yürük Tüm Haberleri
Trabzon'da "Ailemiz İstikbalimiz" yürüyüşü gerçekleştirildi
Trabzon'da "Ailemiz İstikbalimiz" yürüyüşü gerçekleştirildi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

15-21 Mayıs Aile haftası etkinlikleri kapsamında Trabzon'da yürüyüş düzenlendi. Aile değerlerine dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla Maraş Caddesi'nden Atatürk Anıtı'na kadar kortej halindeki yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarının personelleri ve ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüş boyunca katılımcılar, ellerinde pankartlar ve bayraklarla aile birlikteliğinin önemine vurgu yaptılar.

Trabzon'da

Atatürk Anıtı'nın önden açıklamalarda bulunan Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Hüseyin Mollaoğlu şu ifadeleri kullandı;

İnsanlık tarihine şöyle bir baktığımızda görürüz ki; birbirine sevgiyle bağlı güçlü ailelerin var olduğu toplumlar daha uzun ve sağlıklı yaşarken aile bağlarının zayıf olduğu toplumların ömürleri oldukça kısa sürmüştür. Tarih boyunca ve günümüzde; toplumumuzu diğer toplumlardan farklı ve güçlü kılan en önemli unsurların başında güçlü aile kavramı ve bu kavramın kutsiyetine verdiğimiz önem gelmektedir.

Trabzon'da

İnancımızın bizlere; "Sizin en hayırlınız ailesine karşı hayırlı olandır." hadisiyle vaaz ettiği bu önemli kavram anayasamızda da "Aile Türk toplumunun temelidir." ibaresiyle yerini almıştır. Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir yapı ayakta kalamazsa aile yapısı sağlam olmayan bir toplum da varlığını sürdüremez.

Uluslararası Aile Günü münasebetiyle düzenlediğimiz "Ailemiz İstikbalimiz" temalı yürüyüşümüze hoş geldiniz diyor sizleri saygıyla 15 Mayıs günü 1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Aile Günü olarak ilan edilmiştir. Bu yıl 30.sunu kutladığımız bu özel gün bizlere; aile kavramını idrak etmenin yanı sıra aile birliğinin ve değerlerinin önemini vurgulamak için de önemli bir fırsat sunmaktadır.

Trabzon'da

Aile; sevgi, anlayış, destek, dayanışma gibi değerleri yaşatan en özel yerdir. Aile; fertlerini dış dünyanın olumsuzluklarından, tehditlerinden koruyan bir kalkandır. Aile; insana hayat yolculuğunun zorlu dönemeçlerinde şefkatle yol gösteren bir rehberdir. Kişiye değerleri, inancı, hayatı öğreten içine doğduğu ilk okuldur. Sağlıklı, mutlu ve destekleyici bir aile ortamı; bireylerin gelişimine ve toplumun ilerlemesine katkı sağlar. Güçlü aile bağları, toplumu da daha güçlü, daha güvenli, daha dayanışmacı ve sağlıklı kılar.

Trabzon'da

Günümüzde aile birliğini tehdit eden pek çok sorun ve ailelerin karşılaştığı çeşitli zorluklar bulunmaktadır. İsmini dahi bu kutsal değerden alan bir Bakanlık olarak; sorunlara stratejik şekilde yaklaşarak çözümler üretmek, ailenin güçlenmesi amacıyla koruyucu ve önleyici hizmetleri etkin şekilde sunmak temel hizmetlerimizin başında gelmektedir. Bu kapsamda; topluma yönelik Aile Eğitim Programları (AEP) uygulanmakta, aile danışmanlığı hizmetleri sunulmakta, yoksulluk düzeyindeki ailelerin aile birliğinin devamlılığını sağlamak maksadıyla Sosyo-Ekonomik Destek (SED) hizmetleri yürütülmekte, evlat edinme modeli, koruyucu aile modeli, doğum yardımı, evde bakım desteği gibi birçok sosyal hizmet modeli ile ailelerimiz desteklenmekte ve güçlendirilmeleri hedeflenmektedir.

Bu hizmetlerimizin yanı sıra; aile kurumunun korunması güçlendirilmesi konusunda bütüncül ve sistemli önlemler almak hedefiyle kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkılarıyla Cumhurbaşkanlığımız himayesinde ve Bakanlığımız koordinasyonunda, aile ve evlilik kurumunun korunması ve güçlendirilmesine yönelik stratejilerin, hedeflerin ve faaliyetlerin yer aldığı 'Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı' oluşturulmuştur.

Trabzon'da

Beşerî ve sosyal hayatımızda yeri doldurulmaz olan aile kavramına sahip çıkmak; toplumun her bir ferdi için aslında kendi istikbaline, toplumuna, devletine ve milletinin istikbaline sahip çıkmak demektir. Çünkü bireyin gücü ancak içinde bulunduğu ailenin ve toplumun güçlü olmasıyla bir mana kazanır. Unutulmamalıdır ki; güçlü aile bağları, sağlıklı ve mutlu yarınların temelini oluşturur.

Şunu da ifade etmek gerekir ki; soykırımlarla ve savaşlarla bu dünyada aileler yok olmakta, toplumlar varlığını sürdürememektedir. Yakın zamanda şahit olduğumuz Gazze ve Filistin'de yaşananlar tam da böyle bir soykırım örneğidir. Aile ve toplumun önemini vurguladığımız bu günde Filistin'de var olma mücadelesi veren aileleri ve Filistin toplumunu anmayı da üzerimize bir borç biliyoruz.

Bu vesileyle tüm ailelerimizin, aile olmayı seçenlerin, bunun için emek sarf edenlerin, bir çocuğa aile olmaya gönüllü olanların, birbirlerine yalnızca kan bağıyla değil can bağıyla bağlı olan, biyolojik bağlarla sınırlı değil sınırsız sevgiyle bir arada bulunan tüm ailelerin Aile Gününü en samimi dileklerimle kutluyorum.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.