Hacıosmanoğlu atı gavi bağlamış!

Trabzonspor’un Mayıs ayında yapılan olağanüstü kongresi mahkemeye taşınmıştı. Trabzonsporlu vatandaş Ali ve bir arkadaşı kongrenin yasalara uygun olmadığını öne sürerek dava açmışlardı. Trabzon yerel mahkemesi vatandaş Ali’yi haklı bulmuş ve kongrenin iptali yönünde karar vermişti.

Trabzonspor yönetimi de yerel mahkemenin kararına Yargıtay’da itiraz etmişti.  Ankara’dan dün ve önceki gün gelen haberlere bakılırsa dosya; evrak eksikliği ve tamamlanması gerekçesiyle Trabzon’daki yerel mahkemeye gönderilmiş.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da, Cumartesi günü yapılan Divan Kurulu toplantısında bu konuya az da olsa temas etmiş ve davanın Yargıtay’dan döneceğini ima etmişti.

Kongrenin iptal edilmesi isteğiyle açılan dava, bu durumda birkaç ay daha devam edecek gibi. Bunun anlamı İbrahim Hacıosmanoğlu, istifa etmemesi halinde Aralık 2014 tarihinde yapılacak olan mali genel kurula kadar başkan kalacak. Aralık’taki mali genel kurul seçimli genel kurula dönüşür mü dönüşmez mi, o da belli değil.

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yeni hoca ve futbolcu transfer etmesi, bankalara yeniden borçlanarak kredi alma girişiminin nedeni şimdi daha net olarak ortaya çıkıyor

***

Şimdi olayı biraz irdelersek; Yerel mahkemenin verdiği kararı içeren dosyayı Yargıtay’a kim gönderdi; Trabzonspor’un avukatları.

Trabzonspor’un avukatları, dosyayı eksik belge ile mi Yargıtay’a gönderdi?

Bu konuda elimizde net bilgi yok.  Zaman kazanmak için gönderilmiş de olabilir. Veya kimilerinin iddiasına göre dosyadan evrak yürütülmüş! Bu konuda da kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyoruz.  Bunlar söylenti!

Sonuçta dosyayı inceleyen Yargıtay, eksik evrakı görmüş ve dosyadaki eksikliğin giderilmesini istemiş.  Dosyadaki eksiklik bir ay içerisinde giderilir. Dosya tekrar Yargıtay’a gönderilir.  Yargıtay, dosyayı tekrar ele almadan adli yargı başlar. Dosya muhtemelen Eylül veya Ekim ayında karara bağlanır. Trabzon’a gönderilir ve geldi Kasım ayı. Yeni yerel mahkemenin kararı onaylansa bile kongrenin Aralık’tan erken yapılma ihtimali yok gibi.

***

Bu olayda bir başka irdelenmesi gereken konu daha var:

Trabzonspor olağanüstü kongresi yapıldıktan sonra kongrede alınan kararlar, belgeler, bilgiler, genel kurul tutanakları nereye gönderiliyor? Dernekler masasına? 
Zaten gönderilmezse bile dernekler masası genel kurul tutanaklarını ister.

Dernekler Masasının görevi ne?  Kongrenin yasalara uygun, doğru yapılıp yapılmadığının tespit etmek, denetlemek!

Dernekler masası muhtemelen kongrenin yasalara, tüzüğe vs. uygun yapıldığına karar verdi!

Diğer yanda ise mahkeme, kongreyi iptal ediyor.

Burada insanın aklına farklı sorular da gelmiyor değil. Acaba diyorum bu işe siyasi veya bürokratik bir müdahale mi oldu?  Neyse bu konu da ileride belli olur!

***

Burada bir söz de, ‘Trabzonsporluyum’ diyen avukatlara… Davacı vatandaş Ali’nin dava dilekçesini yazdırabilmek için avukat bulamadığını bilenlerdeniz. Bu avukatlar bu davada vatandaş Ali’yi acaba neden yalnız bıraktılar?  Davanın reytingi mi düşüktü, yoksa birilerini karşılarına almaktan mı çekindiler?

Sonuç olarak, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, yönetimi ve kendisini destekleyen siyası ve sosyal gruplar, kongrenin iptal edilmemesi veya iptalin geciktirilmesi için her türlü tedbiri almışlar ve bunu da başarmışlar. Bir de şu imza toplama işi var. Genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin yüzde 20’sinin noter kanalıyla imza toplayıp, kulübü kongreye getirme işi.  Bu iş de kolay kolay gerçekleşmez ve Hacıosmanoğlu, istifa veya düşürülmedikten sonra Aralık ayına kadar başkandır.

‘Atı gavi bağlama’ diye bir deyim vardır ya, Hacıosmanoğlu Aralık ayına kadar görevde kalma işini aylar öncesinde halletmiş!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.