Hacıosmanoğlu nereye koşuyor?

‘Rezil de vezir de eder’ diye bir söz vardır ya… Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, kendisini bilmem ama Trabzonspor’u maalesef ‘rezil’ etti!

Hacıosmanoğlu, Trabzonspor değil belki de Türk futbol tarihinde negatif ilklere imza atan isim oldu. Trabzonspor’un geçmiş dönemlerde elbette siyaset ve siyasetçilerle ilişkisi oldu. Ama hiçbir dönemde bugünkü gibi olmadı.

Bir devlet büyüğünün şike sürecinde kulüplerle kişilerin ayrılması şeklinde bir açıklaması olmuştu. Aziz Yıldırım’ın eylemleri Fenerbahçe’yi bağlamaz şeklinde. Şimdi kimileri de diyebilir ki, Hacıosmanoğlu ile Trabzonspor’u neden bütünleştiriyorsun. Hacıosmanoğlu’nun yaptıkları kendini bağlar. Peki, Başbakan’ı AKP’den koparabilir misiniz, ayrı düşünebilir misiniz?

Kulüp, parti, dernek vs. başkanları kulübü ve camiayı temsil eder. 

O nedenle, başkanları ayrı tutmak, ferdi olarak değerlendirmek eşyanın tabiatına aykırıdır.

Burada Başkanın göreve geldikten sonra yaptığı yanlışları, Trabzonspor’a ve camiasına verdiği zararları sıralayacak değilim.

Yapılanların hepsi ortada!

***

İbrahim Hacıosmanoğlu, UEFA’nın Türkiye Futbol Federasyonuna yaptırım uygulayacağını ve TFF’nin de yaptırımdan kurtulmak için TS’ye kupasını vereceğini ve FB’yi cezalandıracağını söylüyordu… Ki bu söylemini her zemin ve fırsatta tekrarlıyordu.

UEFA genel sekreteri İnfantino, dün Kazakistan’a gitmeden önce İstanbul’da,  "Türkiye'deki 'şike davası'yla ilgili, Yargıtay'ın şike cezasını onamasının ardından UEFA'nın yeni bir yaptırıma gidip gitmeyeceğine ilişkin soruya,  UEFA Disiplin Kurulu'nun Beşiktaş'a 1 yıl, Fenerbahçe'ye de 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasını verdiğini hatırlattı. Ardından, Fenerbahçe aleyhindeki "şike davası" sürecinin, UEFA için sona erdiğini belirtti ve Yargıtay'ın şike davasında kişiler hakkında verdiği kararın metnini incelemek durumunda olduklarını ifade etti.
İnfantino’ya, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, "UEFA'nın TFF'ye şike olaylarıyla ilgili yaptırımda bulunacağı" şeklinde açıklama yaptığı hatırlatıldı. Infantino, "Hacıosmanoğlu, UEFA Disiplin Kurulu'nun değil, Trabzonspor Kulübü'nün başkanıdır’ dedi.

***

UEFA Genel Sekreteri’nin açıklamaları ve cevabı üzerine farklı yorum yapılabilir. Ama yorum yapılmayacak söylemi, Hacıosmanoğlu’nun UEFA Disiplin Kurulunun değil Trabzonspor kulübünün başkanı olması şeklindeki sözleridir.

Bu cevap Hacıosmanoğlu’nu iyice köşeye sıkıştırmıştır!  İnfantino, Hacıosmanoğlu’na ‘sen işine bak’ dedi.

Bundan sonra ne olur?

Hiçbir şey de olmayabilir veya UEFA, ülke federasyonlarından yaptırım uygulamalarını isteyebilir. Bu durumda kararı verecek olan Türkiye Futbol Federasyonu değil, TFF başkan ve üyelerini, kurulu vs. atayan siyasi iktidardır.

Siyasi iktidar da, dünden bugüne olduğu gibi işi savsaklar ve geçiştirir. Trabzonspor’a da belki ekonomik olarak bir destek çıkar, stat yaptırdım der, stada isim hakkı için sponsor bulur. Olacağı bu.

Trabzonspor’un 2010-11 sezonu kupasını müzesine getirme ihtimali yok denecek kadar az. Belki bir ihtimal kupa gelebilir ve FB’de Avrupa’da yediği cezalarla kalır.

***

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, yönetimi istifa etmedikten sonra görünen o ki kulüp başkanlığından ayrılacağı yok. Çünkü Trabzonspor Başkanlığından ayrıldığında ne Başbakan’ın yanına çıkabilir ne de çevresinde görünebilir. O nedenle başkanlıkta gidebildiği kadar gidecektir. Ta ki, Yargıtay’dan gelecek karara kadar. Yerel Mahkeme’nin verdiği kongre iptal kararı Yargıtay’da! Yargıtay bugün yarın yerel mahkemenin kararını değerlendirecek. Başkan da bu karara göre pozisyon alacak diye düşünüyorum. Bu arada kimileri başkanın milletvekili adayı olacağını söylüyor. Ne Başbakan ne de AKP kurmayları Başkanı aday yapmaz. Bu da böyle biline! Başkanın hedefi Trabzonspor Başkanlığında kalabildiği sürece kalmaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.