Hacısalihoğlu ve geleceğin başkanı!

Kuzey Ekspres’in spor sayfası Trabzonspor haberlerinde genelde objektif yayıncılık yapıyor. Gazetenin spor sayfası ile bu köşe arasında çoğu zaman farklılıklar oluyor. Bunun nedeni, haber kutsal yorum hürdür, ilkesidir. 

Trabzonspor yönetimine özellikle de asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ve genel koordinatör Özkan Sümer’i epey hırpaladık. Biz, Sümer’i ve Hacısalihoğlu’nu bir yandan eleştirirken diğer yandan spor müdürümüz Hamza Mısır, ikili ile hemen her gün birkaç kez görüşüyor, haber alıyor, sorulması gerekenleri soruyor, karşı taraf ise samimiyetle cevap veriyor.
Hayrettin Hacısalihoğlu, deneyimli bir yöneticidir. Bugüne kadar çok sayıda başkan ve yönetici ile çalışmış bir isimdir. Hacısalihoğlu, Trabzonspor’da farklı dönemlerde belki de en uzun süre yöneticilik yapan kişidir. Bizim Hayrettin Hacısalihoğlu’na yönelik eleştirilerimiz şahsına değil icraatınadır. Bunu kendisi de bilir. 

hacisalihoglu1.jpeghacisalihoglu.jpg
Trabzonspor’un ekonomik durumunu cümle alem biliyor. Bu şartlarda kulübü yönetmek öyle her babayiğidin harcı da değildir. Hayrettin bey, zaman zaman bireysel hareket etse ve bu nedenle bazı yönetici arkadaşlarını küstürse de, bugün gelinen noktada süreci iyi yönettiğini söyleyebiliriz.
Trabzonspor’da görünmeyen ve bize göre ileride Trabzon’dan Trabzonspor Başkanlığına gelebilecek bir isim var. O da Ertuğrul Doğan’dır. Uyumuyla, yönetim anlayışla başarılı bir grafik çizen Ertuğrul Doğan, kulübe ekonomik olarak da önemli katkıda bulunuyor. Doğan, bu gidişle en geç iki dönem sonra Trabzonspor başkan adayı olabilir. Kendisi aday olmasa da, camia Doğan’ı aday gösterebilir. Haluk Şahin ve Ömer Sağıroğlu da işi gücü bırakmış, mesailerini kulübe harcıyorlar. Diğer yöneticiler de üzerlerine düşeni yerine getirmeye çalışıyorlar. Yönetim, bugünlerde bir yandan transferle diğer yandan da onlarca dosya ile uğraşıyor. Geçmişten gelen o kadar fazla dosya var ki, inanılır gibi değil. Yönetim bugünlerde bir yandan da bu sorunla boğuşmaktadır.
Trabzonspor yönetimini eleştirdiğimiz gibi, yaptığı güzel işlerden dolayı da överiz. Yani, bizde art niyet yok. Bizim de isteğimiz ve hedefimiz Trabzonspor’un daha iyi ve daha başarılı olmasıdır.

Kuzey Ekspres

****************

CHP Lider Partisi değil Kitle Partisidir!

chp-002.jpg

Gazetemiz yazarı, emekli albay Gürsel Özgür; CHP için bir reçete yazdı. ‘CHP, lider değil kitle partisidir’ diyen Özgür’ün 15 maddelik reçetesi, önerisi şöyle;
1. Yalnızca genel başkan değişikliği ile değişim sağlanamaz. 
2. Tüzük güncellenerek ve açıkta bırakılacak bir konu bırakmadan yeniden yazılmalı, mutlak uyulması ile ahlâkî değerlerin tüm üyelerce içselleştirilmesi sağlanmalıdır.
3. Kadrolar yani MYK, PM, İl/ilçe yönetimlerinin görev süresi bitmeden hiç bir göreve aday olmamaları yazılı hale getirilerek görev yapmalarının sağlanması üyelerine de güven telkin edecektir.
4. Tüzük ve Yönetmeliğe aykırı hareket eden görevli hakkında seviyesi ne olursa olsun gereği yapılmalıdır. Şunu yaparsam oy kaybederim endişesi yerine, doğru neyse yapılır anlayışı hakim kılınmalıdır.
5. Seçim metodu olarak; ön seçim ve merkez yoklaması uygulanmalı, aday yoklaması metot olarak tüzükten çıkarılmalıdır.
6. Parti içi mücadelenin doğal olduğu kabul görmeli ve hakarete varan ilkel davranışlar cezalandırılmalıdır.
7. Üye yazımında dikkatli edilmeli ve üye aidatları artırılarak yönetimlerin güçlenmesi sağlanmalıdır.
8. Sorunlar mutlaka zamanında çözülmeli ve genel merkez il veya ilçelerdeki sorunları çözmeli ve her ay il/ilçelerde genel merkez yöneticilerinin düzenlediği dertleşme ve bilgilendirme toplantıları yapılarak birliktelik sağlanmalıdır.
9. Milletvekillerinin görev yaparmış gibi ilçeleri ziyaret edip, konuşup kimseyi dinlemeden veya dinlermiş gibi yaparak zamanım yok diyerek ayrılmalarının zarar verdiği unutulmamalıdır.
10. Mutlaka güven sağlanmalı ve her faaliyetin tüzüğe uygun yapıldığından üyelerin kuşkusu olmamalıdır.
11. Belediye Başkanlarının Partiye yapacağı en büyük katkının iyi belediyecilik hizmetleri olduğu noktasından hareketle belediye personelinin siyasi görev almaları engellenmelidir.
12. Sevgi, saygı egemen kılınmalıdır. 
13. Yöneticilerin mutlaka program, tüzük ve yönetmelikleri bilmesi sağlanmalıdır. Parti okulu bu anlamda da görev yapmalıdır.
14. Atatürkçülüğü kabullenmeyen veya bilmeyen yönetici olmamalıdır.
15. Yöneticilerin halkın için de bulunmaları ve sorun çözme konusunda yardımcı olmaları teşvik edilmeli, liyakat sağlanmalı ve zamanı müsait olmayan yönetici yapılmamalıdır.

Sistem özel okul ve Meslek liselerine çalışıyor!

sistem.jpg

Türkiye Kamu-Sen Trabzon il temsilcisi Coşkun Dilber, Liselere öğrenci yerleştirme sisteminin özel okul ve meslek liselerine çalıştığını söyledi.  Dilber şöyle dedi; 
‘Liselere öğrenci yerleştirme sonuçları açıklandı. Sistem ilan edildiğinde; bu sistemin pek çok aileyi mağdur edeceğini, özel okullara öğrenci transferini hızlandıracağını söylemiştik... Sistem doğası gereği özel okul ve meslek liselerine çalışmaktadır. Biz bunları söylerken birileri bizlere karşı çıkıyordu. Çünkü sayın Bakan kimse istemediği okula gitmeyecek demişti. Sonuçlar ortada. Bakanın ve sistemin mimarı müsteşarın yerinde yeller esiyor. Yeni bakan çaresiz sistemi uyguladı. Olan Anadolu’nun gariban aile çocuklarına oldu. Pek çok öğrenci açıkta kaldı, kahir ekseriyetteki öğrenci de, istemediği okullara mecbur oldu. Uygulanan yaş kriterinden dolayı başarılı öğrenciler ilk tercihlerine gidemezken daha düşük puanlı öğrenciler bu okulları doldurdu. Trabzon'da da 1000'e yakın öğrencinin açıkta kaldığı kanaatindeyim. Şimdi velileri oyalıyorlar. Bir sonraki tercihlerde yerleşeceksiniz deniliyor. Gerçek ortada, tercih edilecek okullarda kontenjan kalmadı. Kalan kontenjanlar meslek lisesi kontenjanı. İstedikleri okula yerleşemeyen öğrencilerin aileleri ya imkanlarını zorlayacak çocuklarını özel okullara gönderecekler ya da dua edecekler iyi okullara yerleşen veliler çocuklarını özel okullara alacak ve buralarda kontenjan açılacak. Ortak akıl üretilmeden yapılan her işin sonu böyledir. Ben yaptım oldu, eğitimde olmaz, olmaz, olmaz’.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar