Hacısalihoğlu’nun ‘nitelikli lise’ tepkisi!

Milli Eğitim Bakanlığının 2018-19 eğitim öğretim yılı içerisinde Trabzon'da sınavla öğrenci alacağını duyurduğu ‘nitelikli’' liseler arasına Kanuni Anadolu Lisesi ve Tevfik Serdar Anadolu Lisesi’nin alınmayışına tepkiler çığ gibi büyüyor.
Trabzon'un iki güzide okulu her dönem gerek öğrencilerin gerekse velilerin gözdesi olmuştu. Yıllardır sınavla öğrenci kabul eden Kanuni Anadolu Lisesi ve Tevfik Serdar Anadolu Lisesinin listede yer almadığını görmek kamuoyunda şaşkınlık yarattığı gibi tepkilerin ardı arkası kesilmiyor.

***

Tepkilere CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da katıldı. Tevfik Serdar Anadolu lisesinin Trabzon’un ikinci Anadolu Lisesi olarak kurulduğunu ve 16 yıldır nitelikli öğrenci yetiştirdiğini, köklü bir geçmişe sahip Kanuni Anadolu Lisesi’nin de 2016 yılında Anadolu liseleri arasında Türkiye genelinde 56. olmuş 2017 yılında ilk 50 içine girdiğini kaydeden Hacısalihoğlu, Trabzon’u başarıyla temsil eden bu okulların ‘niteliksiz’ okul kapsamına alınması ve sıradanlaştırılmasını anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.
Hacısalihoğlu, ‘Bu iki kurumun liste dışı bırakılması; güneş gibi parlayan eğitim ışığımızın zamanla sönmesine sebep olacak iki değerimizi daha yok edecek büyük bir vizyonsuzluk örneğidir. Ülkemizde eğitim politikasını oluşturan yetkililer yıllardır özgün okullar kapsamına yenilerini katmak gibi bir çabaları olmadığı gibi yılların emeğiyle eğitim camiasında yer edinmiş özgün okullarımızı bile sistemli bir şekilde yok edip aynı kalıptan çıkmış Özel adı altında bir zincirin halkaları gibi ülkemizin dört bir yanına dizilmiş birbirine benzeyen, özelliklerini kaybetmiş okullar ile çocuklarımızın dolayısıyla ülkemizin geleceği ile oynamaktadırlar’ dedi.
Hacısalihoğlu, ‘Şehirlerin dinamikleri bir anlamda Hükümetlerin radarları ve onlara yol gösteren navigasyon cihazlarıdır. Şehrimizde hiç bir kesimden onay almayan aksine rahatsızlık yaratan bu uygulamanın bir an önce sonlandırılıp hatadan dönüleceğinden şüphemiz yoktur’ temennisini de paylaştı.

hacisalihoğlunun.png

***

Ömer Hacısalihoğlu’nun açıklamasının son bölümünde yer verdiği ‘hiçbir kesimden onay almama’ tespitine biz de katılıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı sınavla öğrenci alacak liseleri belirlerken Trabzon’dan birilerine sordu mu merak konusu. Kriterse kriter, başarı ise başarı, marka ise marka… Bunların hepsi hem Kanuni hem de Tevfik Serdar’da fazlasıyla var. Yanlıştan dönülmesi de tüm kamuoyunun temennisi. Dileriz bu olayın altında siyaset yatmıyordur!

Ahmet Metin Genç
ve 4 yılın muhasebesi!

ahmet-metin.jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bugün görevdeki 4 yılını değerlendireceği bir basın toplantısı düzenleyecek. Panagia Otel’de saat 09.00’da basın mensuplarıyla buluşacak olan Başkan Genç, yanına ekibini de alarak bugüne kadar yapılan bütün proje ve hizmetleri tek tek anlatacak. Belediyenin bütün müdürlükleri basın toplantısının sorunsuz geçmesi için hazırlıklarını tamamlamış. Genç yaptıkları kadar yapamadıklarını da masaya yatıracak. Genç’in toplantıda anlatacakları merakla bekleniyor. Başkan Genç’in bundan önceki toplantıları takip edenlerdeniz… Bu tür toplantılarda Genç, kendinden emin ve güven veren edasıyla iyi performans sergiliyor. Yaptıklarından çok yapamadıkları üzerinde duracağı kesin.
Şu bir gerçek ki Ahmet Metin Genç, kurucu belediye başkanı vasfıyla epey zorluklar yaşadı. Buna rağmen Beşirli Ekoparkı halkın hizmetine açması, Tünel Akvaryum Projesini ihale ettirmesi, Pazarkapı’da belediye hizmet binası inşaatına başlanılmış olması ve hızla ilerlemesi artı hanesine yazılanlar oldu. Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesinde ise istenilen sonucun alınamadığını söyleyebiliriz.
Bakalım bugün Başkan Genç, en çok hangi konu/konular üzerinde yoğunlaşacak ve geleceğe dönük ne gibi projelerden bahsedecek?!

Para etmeyen
hayvanlar
dağıtılıyormuş!

para-etmeyen.jpg

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca başlatılan 'Genç Çiftçi' projesi kapsamında Trabzon ve bölge illerinde büyükbaş hayvanların çiftçilere dağıtımı peyderpey yapılıyor. Bu projedeki amaç; tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçi girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsaldaki genç nüfusun istihdamına katkı sağlanmasıydı.
Ancak büyükbaş hayvan dağıtımı yapılan çiftçiler memnun değilmiş. Çiftçiler, dağıtılan hayvanları, cinslerinin farklı ve piyasa değerinin de düşük olduğunu ileri sürerek, almak istememişler. Bunun üzerine yetkililer, 'Teslim alınmayan hayvanlar yedeklere verilecek' diye uyarı yapınca hayvanlar da çiftçiler tarafından teslim alınmış…
Hayvanları görünce şaşırdıklarını belirten çiftçi Zeki Kalkan, ‘Devletimiz bu hakkı bizlere tanımış. Simental cinsi geleceği söylenmişti. Bu cinsin tanesi 5 bin lira. Buraya gelen hayvanların tanesi ise en fazla 2 bin liradır. Yazık, günahtır. Çoğu çiftçi bu hayvanları almak istemiyor. Söylenen ile gelen büyükbaş hayvan arasında fark var. Bu insanlar besicilik yaparken verdiği emeğin karşılığını alamayacak mı? Gelir elde edemeyeceksek bu hayvanları niye besleyeceğiz’ diye serzenişte bulundu.
Ne diyelim?... Buraya Türkiye… Amaç üzüm yemek mi bağcı dövmek mi biz anlam veremedik. Ortada bir yanlış olmalı. Taahhüt edilen büyükbaş hayvan yerine başka cins hayvan veriliyorsa bu konunun üzerine gitmek lazım gelir diye düşünüyoruz.

Turizm Haftası ve
Sümela merakı!

turizm-haftasi.jpg

Turizm Haftası dün Trabzon’da bir dizi etkinlik ile kutlanmaya başlandı… Programa bakıyoruz da hep klasik tarzda bir kutlama programı… Çelenk koyma, sergi açma, öğrencilere yarışma ödülleri, öğrencileri gezdirme gibi… Trabzon gibi turizmde büyük hedefleri olan şehrin kutlamaları da bize göre cazip olmalı… Turizm Haftasında turistsiz kutlama programları…
Ne mi yapılabilir… Hedef ülke büyükelçileri, turizm ataşeleri Trabzon’a davet edilebilir… Şehrin turistik, tarihi yerlerinde yörenin kültürel zenginliklerini de ön plana çıkartacak etkinlikler düzenlenebilir. Turist kafileleri kutlamalara dahil edilebilir. Turizm haftası kutlaması yerli-yabancı turistlerle kutlansa daha iyi olur diye düşünüyoruz.
Bir de Sümela… Ziyarete taş düşme tehlikesini ortadan kaldırmaya dönük çalışma ve restorasyon için kapıları ziyarete kapanalı. 3-4 yıl oldu. Hala ses-seda yok… Bu sezon açılması planlanıyordu ama sanki daha uzun zaman alacak. Ne oluyor Sümela’da?... Yetkililer bir açıklasa da öğrensek.

 


 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar