Haçka’da yayla keyfi!

hacka.jpg  Trabzon’un bir dönemler en görkemli restoranı Süleyman Hacısalihoğlu’nun ‘Süleyman’ adlı restoranıydı. Süleyman Hacısalihoğlu, restoranın faaliyetine son verdikten sonra Haçka Yaylasında yaptırdığı yayla evinde dostlarını ağırlamaya başladı. Süleyman Hacasalihoğlu’nun Haçka’daki yayla evinde önceki akşam misafirleri vardı. İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, Hayrettin Hacısalihoğlu, Süleyman Atal, Fikret Ataoğlu, Cevat Kol ve İstanbul’dan Trabzonspor- Beşiktaş maçı için Trabzona gelen Dr.Erdal Atalay, Süheyl Önen gibi isimler sabaha kadar sohbet etti ve soğuk yayla suyu içti. 

Orta Asya’yı arşınladılar!

  ortaasyayi-002.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, turizmci Vuslat Otel patronu Musa Malik Yıldırım ve Adnan Gül Orta Asya turuna çıkmışlardı. Ekibin Orta Asya’da neredeyse gitmedikleri ülke kalmadı. Davut Çakıroğlu sosyal medya hesabından gezdikleri mekanlarla ilgili fotoğraf paylaşıyor. Çakıroğlu, dün öğle saatlerinde Orta Asya’nın sembolü olan Kartal ile görüntüsünü yayınladı ve ‘Kartal’ı Tanrı dağlarının 3200 metresinde ürküttüm. Sıra Akyazı da’ dedi. Bu satırları BJK- Trabzon maçından bir saat kadar önce yazdık. O nedenle Akyazı’daki kartalın akıbetini bilmiyoruz.

İpekyolu Üniversitesi kuruluyor!

   Trabzon’da kurulması planlanan İpekyolu Üniversitesi için düğmeye basıldı. İpekyolu Üniversitesi’nin kağıt üzerinde de olsa yıllar önce kurulduğu ancak faaliyete geçmediği bildirildi. ipekyolu.jpgAKP milletvekili Salih Cora, İpekyolu Üniversitesi için Akyazı’da arazi tahsisi yapıldığını belirterek, ‘Trabzon’a ikinci bir vakıf üniversitesi kazandırmak için sona geldik. Çok yakında ikinci vakıf üniversitesinin bürokratik işlemleri biter ve üniversiteyi en kısa süre içerisinde açarız’ dedi.

 

 

Beşparmak’taki Tank!

  Trabzonlu ünlü işadamı Hasan Kadayıf, boş zamanlarında araştırır, kitap okur ve yazar. Kadayıf, bir süre önce Trabzon Ganita Mahallesi’nde yetişen ünlüleri yazmıştı. Ganitalı 100 civarında ünlünün hayat hikayelerini kaleme alan Kadayıf, bu ünlüleri bir kitapta toplayacak. 
   besparmak.jpgHasan Kadayıf, dün Kıbrıs Barış harekatının sembollerinden biri olarak kabul edilen Beşparmak dağındaki tankı yazdı. 
İşte Kadayıf’ın kaleminden o tankın hikayesi;
‘1974 Kıbrıs Barış Harekatında bir Türk tankının Beşparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığından bahsedilir. Resmini görmeyenler hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanılır, ama bu gerçektir ve bir de hikayesi vardır; Girne Beşparmak dağlarının üzerinde bu savaştan kalma, Türk Ordusu’nun tankı hâlâ hayretle seyredilmektedir. Dünya savaş tarihinin ibret dolu bir tablosudur bu.
Bu tankı buraya çıkaran, onbaşı Gürler Erdağ, Er Abdulkadir Kurt, Er Recep Doğan Yiğit’tir.

Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;
- Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca.
Asker;
- Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.
Komutan Mehmetçiğe emreder.
- Tankı indir.
Er cevap verir.
- O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım.
Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır. Dünya durdukça da duracaktır. Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak bir destandır. Selam olsun bu destanı yazanlara. Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere.
20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda biz bu vatanı; canlar vere vere, kara günler göre göre kurtardık. Selam olsun. K.K.T.C. semalarında dalgalanan anavatan ve yavru vatan bayraklarına.’

                                         

Önceki ve Sonraki Yazılar