Haçkalı Hoca hangi partidendi?

‘Kerameti kendinden menkul’ diye bir deyim vardır. Dün, sosyal medyada Şemsettin Bayraktar adlı bir arkadaş Haçkalı Hoca’nın Haçka yaylasında türbesini ziyaret ettiğini, türbeyi ziyaret edenlere Haçkalıyı sorduğunu ve aldığı cevapları yazmış…

Türbeyi ziyaret edenlerden biri; Haçkalı hakkında duyduklarını anlatmış ve ‘İsmet İnönü, II. Dünya Savaşı öncesi Trabzon'a gelir. Eski Tekel'den yukarı çıkarken, Hocaefendi'yi görür, arabayı durdurup onu yanına alır.

İnönü; Haçkalı Hoca Baba'ya Sorar: "Savaş ne olacak?"

Haçkalı Hoca Baba: "Çok insan hayatını kaybedecek ama biz savaşa girmeyeceğimizden bizden kimse zarar görmeyecek" diye cevap verir.

haçkali-hoca.jpg

İsmet İnönü Cumhurbaşkanlığı döneminde Trabzon’a birkaç kez gelmiş. Anlatılan hikaye, İnönü’nün,  2. Dünya savaşının en kritik dönemi olan 1943 yılının 28 Eylül’ün de yaptığı Trabzon gezisinde geçmiş olabilir. 1939 tarihinde başlayan 2. Dünya savaşı 1945’de Amerikalıların Japonya’ya atom bombası atması ile sona ermişti.

Türkiye; zaten savaşa girmemişti. Türkiye savaşa girmediğine göre insan zayiatı da olmayacak. Haçkalı da bunu söyledi!

Bir de o tarihte Tekel binası yapılmamıştı. Tekel binasının yeri tütün tarlası idi. Arazi Çemberci Yakup Efendi (Yakup Reisoğlu) ile bir yüzbaşınındı. Arazinin orta yerinde sarı iki katlı bir eski bina varmış. Arazinin deniz tarafında birkaç ev ve kale surlarına bitişikte iki-üç ev varmış… Ki, kale surları tarafındaki arsa ve evler tahminimiz odur ki, ya hazineden ya da vakıfların arazisi idi. Kale surları ile tütün tarlası arasında Zağnos’a çıkan herhalde dar bir yol vardı. Haçkalı’nın Trabzon’daki evi de Kalekapısı’nın kuzeyinde. Eski belediye başkanlarından Asım Aykan orada 25-30 metrelik bir park yapmış ve adına da Haçkalı Hoca parkı adını vermişti.

İsmet İnönü ile Haçkalı Hoca, demek ki o bölgede karşılaşmış. Aralarında böyle bir konuşma geçti mi? Trabzon’dan Çorum’a uçurulan bir hoca, partisinin lideri İsmet Paşa’ya bunları söylemiş olabilir.

Haçkalı Kuş Mustafa Hoca ölene kadar CHP’li idi! Haçkalının, 1946’da kurulan Demokrat Partiye pek ışık yakmadığı ve desteklemediği söylenir. 1949’da ölmeseydi belki 1950’de iktidara gelen Demokrat Partili olurdu. Bu konu muallakta olduğu için yorum yapmıyoruz. Ancak şunu kesin ve net olarak söyleyelim ki, Haçkalı Hoca CHP’li idi…

Haçkalı Hoca’nın Trabzon Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya’nın dedesi Musa hafızın kolları arasında vefat ettiği söylenir. Musa hafız, Haçkalı’dan feyz alan, Haçkalı’nın yanında bulunmuş bir hafızdı. Torunu Mustafa doğduğunda, ona Haçkalı’nın adını vermişti.

Birkaç gün önce Haçkalı Hocanın Haçka yaylasındaki türbesinde ve çevresindeki alanda ölüm yıldönümü törenleri vardı. Törenlere katılım hayli yüksekti. AKP’li siyasiler ve Haçkalı severler yaylada idi. Haçkalı hocanın bu denli meşhur olmasının nedeni, ‘kerameti kendinden menkul’ ve bir de Of menşeili olmasındandı.

Haçkalı Hocamıza ölümünün 68. yıldönümünde bir kez daha rahmet diliyoruz.

Solaklı’nın suyunun cansuyu!

solakli.jpg

Önce Solaklı Deresi üzerine yirmi küsur HES kurdular. Bentlerle derenin suyunu kestiler. Bazı yerlerde tünelin içine tıkıştırdılar. Vadideki bütün sazanlar ve kurbağalar sustu. Güzelim vadi Arap çöllerine dönmesin diye Solaklı’nın suyunun suyunun suyunu ‘cansuyu!’ diye halka bahşettiler. Bunu yaparken de ince bir halı gibi yapay kanallara yaydılar. Doğal olarak su çakıllık vadinin tabanından akmaya başladı. Her ikindi vakti HES’ler su tuttuğundan vadi kuruyor. Martılar insanlardan daha asil çünkü çırpınan balıklara tenezzül etmiyorlar. Suyun kullanım hakkını sattık, kendisini değil, dediler. Yalancıydılar çünkü takriben bir yıl sonra Uzungölsu, Aydersu diye markalar türedi. Şimdi Ak Saray görmüş bir muhtarın diline doladığı laf şu;

‘’En geç 2018’de yayladaki sular bile şebekeye bağlanacak. Hiç kimse çeşmeden bedava su içemeyecek.’’

Tabii bu size şaka gibi geliyor. Ama bu durumun Latin Amerika’da yaşanmış bir örneği var. Baraj havzasındaki bir köylü evinin damından akan suyu leğene doldurduğu için bir elektrik firmasınca dava edildi. Ve mahkûm oldu. Sizler o Latin Amerika köylüsünden daha akıllı ve daha cesur değilsiniz.

Ha az daha unutuyordum. Solaklı Deresinin sazanları ve kurbağaları rahatça yüzebilsinler diye her vadiye birer yüzme havuzu yapmayı ihmal etmediler. Demiştim ya sadece tanrı değil Roma da asla zar atmaz. (Metin KONDEL)

***

Üniversiteye yerleşme oranı:  Fen liseleri yüzde; 54,  özel liseler; 45, İmam Hatipler yüzde 17…

İşe yerleştirme oranı: İmam Hatipler; yüzde 95, Diğerleri yüzde; 5.. (İbrahim İskender)

Not: Fen ve Anadolu Liseleri mezunlarının aslında yüzde 99’ları Üniversiteye giriyor. Yüzde 54’ü ise istediği fakülteyi tercih etti. İmam Hatipler de ise barajı aşanların oranı yüzde 17)

***

‘Arkamda Trabzonlu gibi bir halk olsun!’

Rizespor onursal başkanı, Trabzonspor eski yöneticilerinden Rizespor onursal başkanı Ekrem Cengiz, “Rizespor’un arkasında, benim arkamda Trabzon halkı gibi halk olsun ben Rizespor’u Süper Lig’de dahi şampiyon yaparım’ demiş.

Türkiye’nin bir numaralı müteahhidi Mehmet Cengiz ve kardeşi Ekrem Cengiz yıllar önce Trabzonspor’da yöneticilik yapmışlardı.

mehmet-cengiz.jpg

Cengiz, Rizespor taraftarının takımlarına sahip çıkmadığını, maçlara gitmediklerini, maçları TV’den izlediklerini, bu nedenle Türkiye’de en az taraftarı olan kulübün Rizespor olduğunu söylemiş.

Cengiz, yerden göğe haklı!

Kulübüne, takımına sahip çıkacaksın. Yeri geldiğinde de kulübü yönetenlerden hesap soracaksın. Trabzonspor taraftarı kulüplerine, takımlarına sahip çıkıyorlar ancak kulübü milyarlarca lira zarara uğratan, borçlandıran ve keyfi yönetim gösterenlere, kulübe siyaset sokanlara, ne yazık ki hesap sormuyor, soramıyor. Trabzonspor taraftarı bir de bunu yapabilse, kulübün ve taraftarın sırtı yere gelmez! Trabzonspor işte o zaman dünya kulübü olur!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar