Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Haddim Olmayarak Aşk

Her insan yaşamının bir zaman aralığında gerçek aşkın hayalini kurar. Yaşam sürecimizde, gece gündüz her yerde onu kovalar dururuz. Bazen onu bulur bazen de maalesef onu kaybederiz.

Peki ya ruh eşimizi bulduğumuzu nasıl anlarız? Bazı insanlar ilk görüşte fark ederler, bazıları ise yıllarca bunun farkına varamazlar. Ta ki ellerinden kayıp gidinceye kadar... Artık yapılacak bir şey kalmamıştır. Yapılacak tek şey sakince beklemek olmalıdır. Çünkü aşk mıknatıs gibi bir şeydir.  Eğer siz gerçek aşkı arıyorsanız yapılması gereken tek şey ruh eşinizi beklemek olmalıdır. Çünkü o geldiğinde hayatın seni ona doğru ittiğini veya onun seni çektiğini göreceksin.

Aşkta matematiksel kurallar uyumlu çalışmaz, yani iki kere iki her zaman aşkta dört etmez. Hayat seçimler manzumesidir, onun için hayattaki her seçimin bir bedeli olduğunu bilmek gerekir.

Sevdiğimiz biri bizi terk ettiğinde onu tutmaya çalışırız sanki kalbini de tutacak gibi! Ancak kalbin ayakları vardır siz bilmeseniz de! İstedi mi hızlıca uzaklaşır, yetişemezsin bedensel olarak. Uzaklaştığının farkına varmayabilirsin, ancak ruhsal olarak o çoktan uzaklaşmıştır. Ne yazık ki istediğinde koşar gider, onu tutamazsın.

Artık aşkı elinden kaçırmış ve pişmanlık içindesin veya 'Ben haklıyım!' deyip çözüm üretmede gölgede kalmış bir meyve gibi oluşumunu tam olarak tamamlamamışsın. Artık 40 yaşına  yaklaşmış aşktan korkar duruma gelmişsin. Eskisi gibi bir tutku yakalayamayacağınızı düşünürsünüz. Beyninin içinde seni olumsuz uyaranlara karşı yeni ilişkilerin hep mağlup olarak başlamıştır. Bu yüzden ayrılıklar eskisi kadar acı vermez ve sana hayatı zehir etmez.

Geçmişin izleri yaşamımızı ve yastığımızı sertleştirir. Gecelerimizi uzatır ve sonucunu bildiğimizi düşündüğümüz filmi devamlı oynatır. Artık yaşamımızda her gün aynıdır. Halbuki biz yeniden, ilk yaşadığımız, mutlu olduğumuz ve hatırladığımızda bile gülümsediğimiz bedensel ve ruhsal yaşamımızın doruk yaptığı o günkü aynı duyguları hissetmek için yaşarız.

Gülmeyi, koşmayı, her dakikanın tadını çıkarmayı umut ederek ve sonunda da yeniden aşık olarak havalarda uçmayı düşünürüz. Aşk nedir, belli kuralları var mıdır? Bir formülü, bir tarifi var mıdır? İnanın bilmiyorum! Belli bir haritayı takip ederek onu bulabilir miyiz? Bir pazıl gibi eksikleri tamamlayıp ona sahip olabilir miyiz? Yoksa tamamen şansa mı bağlıdır? Yoksa yapılabilecek en iyi şey karşına çıkmasını beklemek midir?

Gerçek aşk hayatta insanın karşısına bir kere çıkar. Evet, biliyorum! Şimdi soruyorsun, ama onun gerçek aşk olduğunu nasıl anlarız? Bunun bildiğim tek cevabı kalbinizdedir; gözlerinizi kapatıp dinlemeniz ve hissetmeniz gerekir. Gözlerin kapalıyken onun adımlarını takip edersin. Korkusuzca ve ne olacağını düşünmeden...

Ne tuhaftır ki sonradan gerçek aşkın hayatın deli bir çelişkisi olduğunu anlarsın!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.