22.06.2022, 10:07

HAKKI HOCA İLE ÜÇ SAAT BİR KÜLTÜR ZİYAFETİ

Hakkı hocayı beklediğimizi yazmıştım, geldi. 17 Haziran Cuma günü Zorlu Otelde görüştük, söyleştik. Beynimiz bayram etti. Sayın Özer’in dediği gibi beynimiz bol bol oksijen aldı.

Çok güzel çok yararlı bir etkinlik oldu. İki demokratik kuruşun organize ettiği ve yazarımız şairimiz Sayın Ahmet Özerin usta sunumu ile güzel bin ziyafet oldu. Eczacı Sayın Necdet Durgun’un özel bir yakını ve dostu olan Sayın Hakkı hocamızı programın başında Sayın Durgun tanıttı. Onu anlatmak onu tanıtmak çok zor! Ancak Sayın Durgun ustalığını gösterdi çok güzel özetledi yaşam öyküsünü...

Geçen haftaki yazımda da onu beklerken anlatmaya çalışmıştım. Kitabından öğrendiklerimden. Ancak anlatmak çok zor... Öyle ilginç bir yaşam ki anlatılması çok güç, o zaman dilimine o yaşamı sıkıştırmak çok güç. Kalan sürenin sağlıklı ve uzun olmasını dilerim.

BABASI DA ÇOK İLGİNÇ BİR ADAM

Necdet bey haklı olarak, “Böyle büyük bir adama böyle bir oğul mu yakışır yoksa böyle bir oğulun böyle büyük bir babası olur.” Yani kısaca diyelim ki tam birbirini bulmuş baba oğul. Babaya rahmet dilerken oğula da sağlıklı uzun bir ömür dileyelim.

Hakkı hoca babası ile röportaj yapmış kitabın ilk bölümünde. Bir baba oğul söyleşisi ancak hiç basit değil çok ustaca yapılmış bir söyleşi. Rahmetlinin çok ilginç bir yaşamı vardı. Tutsak olmuş, tutsak olduğu ülkenin askeri olmuş. Yılmamış bıkmamış büyük bir uğraş vermiş. İşte bu iş güç arasında yedi oğul da yetiştirmiş. Gezmediği yer kalmamış. Ekmek savaşımı vermiş.

SAYIN AHMET ÖZER DE ÇOK USTACA PROGRAMI SUNMUŞ

Ahmet Özer ilimizden yetişmiş çok yetenekli bir eğitimci. Eğitimci olmanın yanında çok genç yaşta şair, yazar araştırmacı gazeteci. Her alanda büyük başarıları var. Şiir, öykü, deneme, röportaj, söyleşi... Ünü yurt dışına taşmış, eserleri birçok dile çevrilmiş büyük bir usta. Çok severim sayın Özer’i. Öğretmen ağabeyim. Öğretmenlikte, “Ağabey” sözünü çok severim. Özer’e de çok yakışıyor.

Sayın Özer programı çok güzel sundu. Çok güzel sorular sordu. Sayın Hakkı hocamız da çok içten çok tatlı yanıtladı. Unutulmaz bir akşam yaşadık, sağ olsunlar.

Üç saat nasıl geçti hiç anlamadık. Kitabını anlattı Hakkı hoca, yaşamını anlattı. Böyle bir yaşamı anlatmak çok güç! Zaman zaman soruları yanıtlamakta güçlük çekti. Yani hocamız kendisini anlatmakta zorlandı haklı olarak. Ancak öyle güçlü bir belleği var ki bir film şeridi gibi sözleri renklendirerek anlattı.

Sayın Özer de, Türkçemizi çok güzel seslendirerek programa renk kattı. Şiir okudu şiir gibi konuştu. Yani iki büyük usta bize güzel bir ziyafet sundu.

PROGRAMIN DİĞER YANI

Otel çok güzel, salon çok güzel, görsel sunum da iyi oldu. Gazeteci Cuman da güzel kayıt yaptı. Salon tam doldu. Kitaplar imzalandı, kalıcı birer anı birer değerli armağan oldu. Sayın Özer’in de kitabı çok değerli. ‘NASIL ANLATSAM’ adlı kitabı özellikle eğitimle ilgili çok güzel söyleşiler içeriyor. Bir üniversitemizde öğretim görevlisi, çok yararlı olduğundan eminim.

Evet salon dolu, dinleyiciler seçkin bir topluluk. Ancak gönül arzu ederdi ki salonu gençler doldursun. Oysa dinleyicilerin yaş ortalaması elli ve üzeri. Elbette biz de olmalıyız. Ancak böylesine yoğun bir yaşam nasıl yaşanır gençler dinlemeli izlemeli. Bir de bu tür konferanslar kısa notlar tutularak, sonda açıklayıcı sorular sorarak zenginleşse çok daha iyi olur. Bu tür konferanslar nasıl dinlenir, nasıl izlenir pek bilinmiyor.

HER YÖNÜ İLE ÇOK YARARLI BİR PROGRAM OLDU

Sayın Hakkı hocamız zahmet ettiler geldiler, bildiklerini sundular. Sağ olsunlar. Sayın Hakkı hoca memleketine geldi özlem giderdi eminim çok mutlu oldu. Sayın Necdet bey refakat etti köyleri yaylaları gezdiler. Dilerim yine gelsinler yeni kitaplarını getirsinler okuyuculara sunsunlar. Bu örnek yaşam özellikle yeni kuşaklara örnek olsun örnek bilim adamları, demokratlar yetişsin. Sayın Hakkı hocamıza ve yine Sayın hocamız Özer’e teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Yorumlar (2)
Yavuz 3 gün önce
Anı çok güzel yorumladınız .Teşekkürler.
Rasim Efendioğlu 4 gün önce
Olumlu olumsuz yorumlarla düşünceleri olgunlastiralim