HAKSEVER

Yer Trabzon. 
Yıl 1995. Bir dönem haber spikerliği yaptım. 
Yazın haber okumak işkence olurdu benim için. Yine o işkence çektiğim günlerden bir gün, haberi okuduktan sonra, görüntü girdiği anda mikrofonumun açık olduğunu bilmeden “Bu ne sıcak. Bu adamların parası mı yok? Sanki hamamda haber okuyoruz” gafında bulundum. Bu yersiz lafım benim başımı ağrıtmadı. Bilakis espri konusu oldu.

Canlı yayınlar sunucuya spikere zor anlar yaşatır. Bazen şansızlıklarının kurbanı oluverirsin.
Dekorun kafasına düştüğü sunucular, futbol maçında başına top gelen muhabir, sesi kısılan spiker, canlı yayına bağlanıp hakaret eden izleyiciler, konuk tarafından tartaklanan sunucular vs.
Böyle bir hadiseyi NTV ekranlarında yine mikrofonu açık kalan Oğuz Haksever yaşayınca hadise başka bir boyuta taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yassıada demiyorum yaslı ada diyorum” sözlerine karşılık “Neresi yaslı be, canına okumuşsun“ diyerek eleştirisini yapan Haksever pişmanlık yaşadı. Söylemek isteyip de bugüne kadar söyleyemediklerini söyledi söylemesine de ama tüm Türkiye de duydu.
Kendini ele verip, büyük bir hata yaptı. Gitti gül gibi editörlük, sunuculuk.
Eninde sonunda içindekiler ortalığa döküldü. Dökülür de zaten. Gizlemek de nereye kadar?
Her anın içinde bir şey saklı,  sen onu buldun ve söyledin. Ama bu içinden geçenleri söylemek sana ne kaybettirir işte orası meçhul.
Özür dile isyanın nasıl seni yaktıysa, o sesi duyan birilerini de yaktı. Belki özrün işe yarar kim bilir!
Nerede bir güç varsa oradan kaçın. Konuşmalarınıza, davranışlarınıza hep dikkat etmek zorunda kalırsınız.
İşin ilginç yanı Haksever hep hükümeti sevdi. Ya da öyle gözüktü. Yanlış bulduklarını bu insanların yüzüne söylemektense,  arkadan konuşmayı daha doğru buldu. 
İşte bu yüzden gücü elinde tutan insanların seveni çok yoktur. Çünkü o insanların etrafındakiler onlara doğruları söylemeyince onların doğru karar almaları da pek olası değildir.
Gücü elinde tutan insanlara hataları “padişahım sen çok yaşa” diyen şakşakçılar yaptırır.
Bu insanların samimi dostları olmaz. Çünkü onlar hep güzel sözler ve biat isterler.
Oysa samimiyet içtenliktir. Düşündüklerinle yaptıklarının yapacaklarının birbirini tutmasıdır samimiyet.
Söküğü diktiğinde, son dikişe atılan düğüm,  söküğün bir daha açılmaması içindir. İşte samimiyette gönlü işaret eder. Gönülden çıkan her hece doğrudur, güvenilir olandır. Korkmadan ifade edebilmektir gönlün sesi. Tıpkı son düğümü atabilmek gibi.
İnsanların söylediklerinde, davranışlarında net olması gerekir. Söylediğinin arkasında durabilmek önemli olgudur.  Herkes hata yapabilir ama yapılan hatayı karnından konuşmadan açık yüreklilikle söyleyebilmektir güzel olan. 
Konuşurken göz temasından kaçanlardan uzak dururum. Karnından konuşanlarında ne düşündüğünü bilmediğim için onlardan da korkarım.
Ama siyasetçinin en çok karşılaştığı insan figürü karnından konuşan samimiyetsizlerdir. Söyleyemezler, net olamazlar laflarını yutarlar kelimelerini saklı tutup karnından konuşurlar başkanlarına, vekillerine ya da başka bir koltuk sahibine, genelde ikiyüzlü, ikircikli ve korkak davranırlar. Ya o çıktığı basamaktan aşağı itilirse diye hep lafı eveleyip geveleyen olurlar.
“Haklarımdan vaz geçiyorum. Ve tüm haklarımı bir insana veriyorum” diyen insanların yarattıkları devletin adı  Leviathan’dır.
Thoms Hobbes Leviathan kitabını yazalı  neredeyse dört yüz yıl oldu. Bu kitabı okuyup okumadığınızı bilmiyorum ama bugünde varlık nedenini unutan insanlığın, güce tapınmışlıkları hala devam ediyor.
Sosyal fayda, sosyal maliyet değil de kişisel fayda, kişisel maliyet isteyenlerin samimiyetsizliğinin iç sesleri ortalığa yayılmaya başlayınca, kulaklarımıza inanamaz oluyoruz.
Büyük olmak konum sahibi olmayı işaret eder. Anlayışı ve müsaade etmeyi çok öngörmez. O yüzden de dikkatli olun derim!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.