01.08.2021, 10:17

HAKUNA MATATA (TAKMA KAFANA) (Trabzon'dan çıktım yola: Zanzibar)

Zanzibar’da resmi dil Swahili. Bu dil Kenya, Tanzanya, Ruanda, Burundi, Malavi, Uganda gibi ülkelerin belirli bölgelerinde konuşuluyor. Zanzibar’da konuşulan Swahili dili özellikle Arapçadan etkilenmiş ve Zanzibar'da konuşulan Swahili lehçesine kiunguja deniyor.

hakuna-matata.jpg

İnsanlarla sohbet ederken Jambo, Hakuna Matata ve Karibu gibi Swahili kökenli kelimeleri sıkça duyabiliyorsunuz. Jambo, merhaba demek. Karibu ise hoşgeldiniz. Herkesin en çok kullandığı deyim ise Hakuna Matata. Yani no problem, her şey yolunda, takma kafana. Hakuna matata kelimesi ise Doğu Afrika'da, özellikle Zanzibar, Kenya ve Tanzanya’da sıklıkla kullanılan bir deyim. Bu deyim özellikle Aslan Kral filmi ile tüm Dünyada bu kadar yaygın hale gelmiş.

zanzibar.jpg

Zanzibar’da halkın önemli bir kısmı Müslüman. Ülkede 20.000 civarında da Hristiyan mevcut bulunmakta. Ayrıca Hint kökenlilerden dolayı Hinduizm, Sihizm ve Jainizm dinlerine inanan topluluklar da var.

Tropikal bir iklime sahip olan Zanzibar’da ülke nüfusunun yarıdan fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

zanzibar-2.jpg

BEYAZ ADAM PARA DEMEK!

Zanzibar’a Türk Hava Yolları’nın başlattığı direkt uçuşlarla birlikte Türk firmaları daha fazla yatırım yapmak için fırsatları araştırıyor. Adada tarım, gıda işleme, balıkçılık ve baharat ürünleri sektörlerinde işbirliği imkanları var. Gelen Türkler, genelde seviliyor.

zanzibar-3.jpg

Beyaz Adam demek Afrikalılar için para demek. Özellikle beyaz bir adam ile evlenmek, Afrikalı kadınlar için ekonomik olarak kurtuluş anlamı taşıyor. O yüzden yaşına bakmaksızın gelen beyaz adamlara ilgi gösteriyorlar. Bu ilgiden dolayı kendini bir anda Antonio Banderas zannetmeye başlayan vatandaşlarımızın sayısı da oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

zanzibar-5.jpg

PEMBA HALK CUMHURİYETİ’NİN BAYARAĞI

Zanzibar Bayrağı, mavi, siyah ve yeşil renklerini içeriyor. Ayrıca halen daha Tanzanya’ya bağlı olduğu için bayrağın sol üst bölümünde minyatür bir Tanzanya bayrağı da mevcut. Zanzibar, 1698'den itibaren Umman Sultanlığının bir parçası olarak düz bir kırmızı bayrak kullanıyordu.

zanzibar-6.jpg

Majid bin Said, 2 Kasım 1856'da bağımsız bir Zanzibar Sultanlığı ilan etti, ancak yeni bir bayrak kabul etmedi. Aynı şekilde İngiliz himayesi döneminde de kırmızı bayrak kullanımda kaldı. Zanzibar,10 Aralık 1963'te İngiltere’den bağımsızlığını kazandığında, bayrağa iki sarı karanfilli yeşil bir daire eklendi. 

zanzibar-7.jpg

12 Ocak 1964'te John Okello, Zanzibar Sultanı'nı devirdi ve Zanzibar ve Pemba Halk Cumhuriyeti'nin bayrağı olarak siyah-sarı-mavi üç rengi benimsedi. Sonrasında ülkenin bayrağı mavi-siyah-yeşil üç renkli olarak değiştirildi.  Afro-Shirazi Partisi'nin bayrağına dayanan bu tasarım, bağımsızlık sonrası bayrakların en uzun ömürlüsüydü ve sonunda mevcut bayrağın temelini oluşturdu. 26 Nisan 1964'te Zanzibar, Tanganyika ile birleşerek yeni Tanzanya ülkesini oluşturdu ve Zanzibar'ın eski bayrağı kullanım dışı kaldı. Günümüzde kullanılan bayrak ise 9 Ocak 2005 senesinde kabul edilmiş.

zanzibar-8.jpg

TOPLU TAŞIMADA, DALADALA

Zanzibar'da devlete ait toplu taşıma mevcut değil. Zanzibar'da özel sektöre ait Daladala, tek toplu taşıma türü olma durumunda. Daladala’lar genelde tıka basa dolu oluyor.

Ülkede en sevilen müzik türü Taarab. Bir anlamda Arap müziği ile Swahili ezgilerinin karışımı diyebileceğimiz Taarab müziği, özellikle düğünlerde çok popüler olmaya başlamış. Bu müziğin yaygınlaşmasına da öncülük eden erkek egemen toplumda bir kadın olarak Siti binti Saad olmuştu. Siti binti Saad, Doğu Afrika Müziğini bir albümde kaydeden ilk şarkıcıydı.

zanzibar-9.jpg

AFRİKA HONG KONG’U

Zanzibar’da en sevilen spor futbol. Ancak Zanzibar FIFA üyesi değil. Yani FIFA orjinli Dünya Kupası elemeleri gibi organizasyonlara katılamıyor. Ancak Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) üyesi. Zanzibar'ın Futbol Kulüpleri bu sebeple CAF Konfederasyon Kupası ve CAF Şampiyonlar Ligi'nde ülkelerini temsil edebiliyorlar. Ülkede futbol ligi 1981 senesinde kurulmuş.

Zanzibar'ın özerk statüsü,  bazı otoriteler tarafından bir "Afrika Hong Kong'u" olarak kabul ediliyor. Ancak Zanzibar’da bağımsızlık isteyenlerin sayısı oldukça fazla. ‘Biz zaten bağımsızdık’,’ Tanzanya’ya bağımlı olmamız bir anlam ifade etmiyor’ diyenler çok. İlerleyen günler ne gösterecek bilemeyiz ama ülkede her geçen gün bağımsız olmak isteyenlerin sayısı artıyor.(HAFTAYA NEPAL)

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52