HALİS MUHLİS BİR HAKEM!

Trabzonspor için çok kritik bir deplasmandı, Antep deplasmanı. Ama müsabakayı yöneten Halis Özkahya tuhaf bir VAR kararıyla Trabzonspor'un iki puanını gasp etti.

Müsabaka karşılıklı peşrevle başladı. İlk olarak ev sahibi Antep Trabzonspor kalesini yokladı. Ardından Trabzonspor Antep kalesine etkili geldi. İlk yarının ortasında Kâmil Ahmet'in sağ kanattan cesurca taşıyıp altı pasa indirdiği topa Ekuban iyi bir kafa vurdu ve Trabzonspor'u deplasmanda 1-0 öne geçirdi. Bu gol Trabzonspor'un sahadaki duruşunu otomatikman güçlendirdi. Pas trafiğini akışkan hale getirdi, rakibinin özgüvenini yıktı. Buna karşılık ev sahibi Antep, Trabzonspor orta sahası ile forvetteki Aleksandr Sörloth'un pas bağlantısını kesti. Bu durumda Sörloth kanatlara kaçıp topla buluşmayı ve hücuma katkı yapmayı denedi.

Trabzonspor Avrupa Ligi ön eleme müsabakaları, Avrupa Ligi grup müsabakaları, lig ve kupa müsabakaları gibi ağır bir fikstürden geldiğinden oyun kurgusu rakibine göre daha olgundu. Ama fizik gücü açısından Antep müsabakada zaman zaman yıpratıcı olabiliyordu.

İkinci yarıda Antep müsabakaya tırmalayarak başladı. Trabzonspor Fordist oyun düzeniyle rakibinin oyununu bloke etmeyi başardı. Ta ki Trabzonspor'un ilk yarıda attığı golün bir benzerini Antep adına Kayode ile atana kadar. Bu golden sonra Trabzonspor'da fiziksel düşüş başladı. Hüseyin Çimşir'in Guilherme, Abdülkadir ve Bilal takviyelerinin zamanlamasında ise sorun oyuna giren oyuncuların ritim bulmasıydı.

Trabzonspor'un arzuladığı ritmi bulmaması için Antepli futbolcular sahada bütün çirkeflikleri yaptılar. Zannedildiğinin aksine hakem her müsabakada taraftır. Futbol oynama arzusunda olan takımdan yanadır. Oynayan takımın analitik çözümlemesinin önündeki takozları kaldırır. Ama Antepli futbolcuların Guilherme'nin kullanacağı faul atışına bile mani olmalarını Halis Özkahya sadece seyretti. Trabzonsporlu oyunculara tam beş sarı kart gösterdi. Her faule bir sarı kart! Oyunu hızlandırmaya çalışıyor bordo mavili futbolcular, bir sürü yalancı prosedür!

Müsabakanın en kritik pozisyonu Abdulkadir ile Antepli siyahî futbolcu Djilobodji arasındaki topa müdahalede yaşandı. Abdülkadir ayağını uzattığında ilk teması topa sonraki teması rakibinin ayağınaydı. Topa dokunduğu anda oyunun meşru alanı değişir. Pozisyon oldukça temizdi. Ve devamında Trabzonspor Antep karşısında Nwakaeme'nin dokunuşuyla 2-1 öne geçmişti. Bu denli bariz bir pozisyonda VAR'daki kasap ekibi devreye girdi ve eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürdü bu mevsimde. Halis Özkâhya gitti, pozisyonu izledi, güya bir şey anlamış gibi pozisyonu iptal etti. Ve Trabzonspor'un iki puanını gasp etti! Türkiye'de futbol bu maalesef.

Bir sürü emek veriyorsun. Haftalarca çalışıyorsun, emek verip didiniyorsun, akıl almaz paralar harcıyorsun. Sahada mücadele ediyorsun, ter akıtıyorsun, her şeyi üst üste koyup bir kule yapıyorsun. TFF'nin bir spor memuru geliyor ve yanlış bir düdükle bütün o kuleyi yıkıyor. Başka neyini yazalım bu müsabakanın! Bu futbol cahilleriyle Türkiye güya Avrupa kupalarına gidip mücadele edecekmiş. Daha önce de yazdığım gibi bu ülkede hayatın bütün sahaları insan aklına, yeteneğine kapalı bir yerdir. Ciddi bir medeniyet görgüsüzlüğümüz var. Bu futbol gibi keskin bir zekânın ve yüksek konsantrasyonun gerektiği bir oyunda çok daha net görünüyor.

İki de bir bana ''O sene bu sene mi!'' diye soran fanatik Trabzonsporlular. O sene bu sene mi bilemiyorum. Ama o hakem bu halis muhlis hakem

Önceki ve Sonraki Yazılar