Halk her zaman doğruyu mu seçer?

Son günlerde limon gibi suyunuzun sıkıldığını mı hissediyorsunuz?

Dünyada en fazla acelesi olan ve hata yapan “insan” dediğimiz varlıktır.

Bu günlerde ibretlik olaylar ücretsiz olarak insanlara sunulmaya başlandı.

Bu yazı baştan belki bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılacak ama doğru ve tarafsız okunursa anlaşılmaya müsait bir yazı olduğunu anlayacaksınız(dır).

Profesyonel okur en beceriksiz, acemi yazardan bile bir şeyler öğrenir. Sabahtan akşama kadar evde olan kadın, yalnızlığı yeğlerken tek başına hoşça vakit geçirmeyi ekran dediğimiz bir acayip karmaşada buluyor. Ama bir şeyler öğrenme noktasında ne öğreniyor inanın merak içerisindeyim. 

Soruyorum size emek mi? Seçim mi? Tercih mi? Hangisi sizin için önemli?

İnsanların nazarında ne idiğü belirsiz insanların takdirini görüyor ve şaşırıyoruz.

Halkın takdiri her zaman doğruyu mu işaret eder?

Yaklaşık bir iki aydır arada sırada takip ettiğim ve sonunda şaşırmayacağıma inandığım hatta kendimle iddiaya girdiğim bir yarışma programı izledim. İzledim çünkü bu kelimeler başka türlü çıkmazdı. Konu lazımdı ve bu da es geçilmeyecek bir konuydu.

Anladım ki halk çok da haklıdan yana değilmiş.

Etik olanla hiç işi yokmuş.

Nerede bağıran, dedikodu yapan, tribüne oynayan, halka parmak sallayan, belli bir ilçeyi reklam edip onlara “beni yalnız bırakmayın” diyen, külhanbeyi kıvamındaki yarışmacılar, sadece onlar takdir görüyor. Ya da sebepsiz ağlayan ve haksızlığa uğradığını söyleyen gösterişli bayanlar takdir alıyor.

İşi bilen, hatta işin piri olanlar, nazik ve nezaket sahibi olanlar halk oylamasında kaybetmeye mahkum oluyor.

Bu görüntüler gerçekten ibret manzaraları. Ey oy kullananlar içinize bakın göreceksiniz yansıyanları.

Bir insanın değeri yaptıklarıyla değil artık yaptığı şovla ölçülür oldu.

Siz halk olarak tuşlara bastıkça da birileri hiç durmaz oldu. Nam-ı okyanusları geçti. Hatta oralardan yarışmalar bile sunmaya başladı. Sırf bakın sizin seçtiklerinizi ne kadar önemsiyoruz demek adına cukka da cukka.

Dolayısıyla da halk vasatı seçiyor ama işinin ehlini seçmiyor. Çünkü başarılı insan bu ülkede sevilmiyor. Güçlü yani kavgacı seviliyor.

Bizler bugünlerde Türk Halk türkülerinin yenisini yazıyoruz. Ah yalan dünya, çökertme, ela gözlüm ben bu ilden gidersem, işte gidiyorum çeşmi siyahımlar yok oldu gitti.

Şimdilerde sazdan türküden anlamayan ama çok iyi bağıran ve kandıranlar sazı eline alır oldu.

Medya ve medyanın yöneticileri gün geçtikçe insanları hipnoz altına alır oldu. Birileri birilerini parlatıyor bu yalana da binler ve yüz binler maalesef inanıyor.

Biz kendimiz olmayı unuttuk. Hep başkalarının olur olduk. Onlar diyor biz yapıyoruz.

Günde iki yumurta, on beş zeytin ye diyorlar yiyoruz. Tarçınlı su zayıflatır diyorlar tarçın satışları yükseliyor. Proteinle beslenin ot yemeyin diyorlar, kolesteroller tavan yapıyor ama denileni yapıyoruz. Kısmetse olur diyorlar evet diyoruz. Elektrik yok ama zam geliyor olsun diyoruz. Sabah erken saatte gün aydınlanmadan işe okula gideceksin diyorlar sonra da halkın çoğunluğu istiyor diyorlar evet diyoruz. Kürk mantolu Madonna kitabındaki karakter, şarkıcı Madonna oluveriyor, koskoca Sabahattin Ali’yi unutuyoruz. Ve o gafı yapan hala gaf yapıyor ve izliyoruz. Evleneceksen gel diyorlar gidiyoruz, alkışlıyoruz. Gel sesini dinleyelim diyorlar gidiyor ve şarkı söylüyoruz…

Evlendirme, yedirme, giydirme, yarıştırma konularında dünyada eşi benzeri olmayan bir milletiz artık.

O yüzdendir hep pişmanlık şarkıları dinler ve yazar olduk.

Hiç kimse bu olanları izlemek istemediğini ve bir şeylerin değişmesi gerektiğini birazda bilgi paylaşımı olması gerektiği noktasında tercihlerde bulunmuyor. Bir şeyler oldu bize. Üstümüze mi bir şey örttüler, kafamıza mı bir şey düştü, hipnoz mu olduk bilmiyorum ama bir silkelensek mi acaba?

Ne kadar yazsak ta bu gördüklerimiz sadece parantez içerisinde kalıyor. Ne kadar derin anlamlar ifade etse de…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.