Halk nasıl isterse!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoglu, Avni Aker, Yavuz Selim ve 19 Mayıs spor salonu ve çevresi düzenleme projesinde, siyasi bir söylemde bulundu ve ‘Halk nasıl isterse öyle düzenlenecek’ dedi ve işin içinden sıyrıldı.

‘Halk nasıl isterse’, söylemi afaki, sanal ve içi boş bir söylem!

Başkan; kentin kanaat önderleri, STÖ’ler, mimar, mühendis ve şehir plancılarının görüşünü alacağız, dese itiraz etmeyeceğiz.

‘Halk nasıl isterse’ söyleminin arkasında ‘yaptım, oldu’ mantığı vardır. 

Trabzon Ortahisar ilçesinde Moloz’da 7 bin 500 kişilik protokol veya VİP veya Şehir camisi ve külliyesi yapılması, o bölge için hazırlanan ısmarlama proje halka sorulsa, ki biz sorduk Ortahisar’da yaşayanların yüzde 80’i bu işe karşı, Başkan da bu şekilde anket yaptırsa aynı sonuç çıkar.

Başkan, anketi bu şekilde değil de cami yapılmasına karşı mısınız değil misiniz, diye soracak, insanlar ister istemez yapılsın diyecek. Başkan da, ‘halk yapılsın, dedi’ diyerek kendisini haklı çıkaracak.

Avni Aker ve çevresi için de birilerine ısmarlama çizdirilen projeyi ‘halka sorduk, halk evet dedi’ diyerek uygulatacaktır.

Bu ve diğer konularda kitleler değil, kitlelerin yetiştirdiği tahsilli, dünyada olup bitenleri takip eden, konusuna vakıf uzmanlar karar vermelidir.

Başkanın Avni Aker ve çevresi için yapacağı iş; hazırlanan projeleri, farklı kesimlerden oluşacak bir jürinin elemesinden geçirmek ve ilk üç projeyi Meydan Parkında görücüye yani halkın huzuruna çıkartmaktır. Üç proje arasında kararı da jüri ile birlikte kendisi vermelidir.

‘Halk nasıl isterse’nin, gerçek cevabı da bu şekilde ortaya çıkar!

Ama ne yazık ki, Trabzon’da dünden bugüne yapılan işler, projeler, ne halka ne de işin uzmanlarına soruluyor. Trabzon da böylece her geçen gün kaosa sürükleniyor. 

(Hasan Kurt)

Ataman’ın önerisi!

ataman.jpeg

Trabzon merkezli Bakkalım A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Mehmet Tayfun Ataman, Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının başkan ve yöneticilerinin maaş ve harcırahlı olmaları nedeniyle, bu derneklere talebin fazla olduğunu söyledi. Ataman, Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının başkan ve yöneticilerinin kooperatiflerle de ilişkilerinin kesilmesi gerektiğini belirtti. Mahalle bakkallarının, büyük marketler karşısında yaşam mücadelesi verdiklerini belirten Mehmet Tayfun Ataman, ‘Bakkalım A.Ş.yi kurarak, bakkalların can simidi olduk’ dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının, Ticaret ve Sanayi Odalarına benzer bir statüde olmaları gerektiğini kaydeden Mehmet Tayfun Ataman, ‘Ticaret ve Sanayi Odalarından başkanları, yöneticileri nasıl maaş almıyorsa, esnaf ve sanatkar odalarında görev yapanların da maaş almaması gerekir. Ve ayrıca, esnaf ve sanatkar odaları birliklerinin başkan ve yöneticilerinin de ikinci ve üçüncü bir iş olarak kredi kooperatiflerinde başkan ve yönetici olmaması lazım. Hükümetimiz, bu konuda mutlaka bir düzenlemeye gitmelidir’ diye konuştu.

 

Kars’a ve Erzurum’a ne zaman gidilmeli?

kars-erzurum.jpg

Türkiye’nin dört bir yanını arşınlayan, ülke genelindeki tüm tarihi ve turistik mekanları en ince ayrıntılarına gezen ve bu mekanlar hakkında detaylı bilgi sahibi olan Trabzonlu turist rehberi Metin Yılmaz, önceki gün Kars ve Erzurum’a ne zaman gidilmeli diye bir paylaşımda bulundu.

Metin Yılmaz şöyle dedi;

‘Kars ve Erzurum’u görmediyseniz görmenizi öneririm.

Kars'a özellikle Mayıs'tan Temmuz'a kadar ve kış aylarında, Çıldır Gölü'nün donduğu sezonda gidin.

Kışın giderseniz, Kümbet Camii önündeki Kaz Evi'ni veya az ilerisindeki Pushkin Restaurant'ta kaz yemeden dönmeyin, yaz kış yenilen Piti adını verdikleri çok lezzetli etli yemeklerini ise muhakkak tadın. Çıldır Gölü'nün kıyısındaki Kars Valiliği'ne ait kütük ev her türlü ihtiyaca cevap verecek konumda. Üstelik kalmak isterseniz 8 kişiyi ağırlayacak kapasitesi de var.. Çıldır'da kesinlikle göle özgü ‘sarı balık'ı yemelisiniz. İnanılmaz lezzetli, balığı sevmeyenlerin bile yedikten sonra iyi ki yemişiz dediği bir balık. 

Donmuş gölde mutlaka yürüyün ve atlı kızağa binin, insanı adeta masal dünyasına götürüyor.

Kütük Ev'le birlikte bir başka alternatif ise Atalay'ın Yeri! Orası da çok iyi, fakat Kütük Ev gibi değil ve her ikisine de mutlaka önceden randevulu gidin! 

Erzurum'da ise hem yazın hem de Palandöken'den dolayı kışın da gidin, orada Cağ Kebabı'nı mutlaka tadın, önerim Koç Cağ Kebap, Erzurum Kongre Binasına çok yakın.

Yediğinin içtiğinin fotolarını paylaşmayan ve tadından tuzundan bahsetmeyen, bunları görgüsüzlük olarak gören biri olarak sizlere yardımcı olmak mahiyetinde bunları söylüyorum.’

 

***

 

((((BU KISMI YUKARDAN AŞAĞI BOYDAN BOYA VERELİMMM!!!!)

 

MEVCUT DURUMUMUZ MAALESEF BÖYLE, 

"MATEMATİK YALAN SÖYLEMEZ."..:)))) :

  

A = 1

B = 2

C = 3

Ç = 4

D = 5

E = 6

F = 7

G = 8

Ğ = 9

H = 10

I = 11

İ = 12

J = 13

K = 14

L = 15

M = 16

N = 17

O = 18

Ö = 19

P = 20

R = 21

S = 22

Ş = 23

T = 24

U = 25

Ü = 26

V = 27

Y = 28

Z = 29

 

İŞTE HAYATIN GERÇEKLERİ:

 

Z =29

E = 6

K =14

A = 1

 

ZEKA = 50 % BAŞARI

 

Ç = 4

A = 1

L =15

I =11

Ş =23

M =26

A = 1

K =14

 

ÇALIŞMAK = 85 % BAŞARI

 

D = 5

E = 6

N =17

E = 6

Y =28

İ =12

M =16

 

DENEYİM = 90 % BAŞARI

 

Y =28

A = 1

L =15

A = 1

K =14

A = 1

L =15

I =11

K =14

 

YALAKALIK = 100 % BAŞARI

 

T =24

O =18

R =21

P =20

İ =12

L =15

 

TORPİL = 110 % BAŞARI

 

Saygılarımla, Soysal Algan

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar