HALVDAN BURADAYDI!

800’lü yıllarda Danimarka’dan yola çıkan “Vikingler” İngiltere’yi hallaç pamuğuna çevirdiler.

Yıllar sonra Vikingler geri çekildiğinde ülkede yağmalanacak hiçbir şey kalmamıştı. Ülke adeta yeniden küllerinden doğacaktı.

Siz kedilerin ilk çiftçiler Vikingler sayesinde dünyayı dolaştığını biliyor musunuz?

Denizci Vikinglerin gemilerinden fareleri uzak tutabilmek için kedi beslediklerini yazar kaynaklar.

Vikinglerin Kolomb’tan önce Amerika’ya ayak bastığını da yazar bazı kaynaklar.

Makyajın tam 6000 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Peki siz Vikinglerin saç bakımına önem verdiğini ve saçlarını yıkayıp her gün ördüğünü biliyor muydunuz?

Savaşçı bir toplum olan ve savaşçılarının yarısı kadın olan Vikingler’de makyaj çok önemliydi. Savaşa giderken “savaş makyajı” yaparlardı. Makyajları güçlü ve ihtişamlı olurdu. Barbar ve vahşi bilinen Vikinglerin en önemli özelliği savaşta dahi olsalar her sabah yüzlerini yıkamaları ve saçlarını ıslatmalarıymış.

Barbar her ne kadar uygar olmayan, yabani, kaba insan olsa da günlük bakımlarını yapan Vikingler var karşımızda.

Savaşta herkes barbar değil midir?

İnsanlar sahip olduğu güce zarar geleceğinden endişe duyarsa kaba, vahşi, ilkel ve uygarlıktan uzak olan olmuyor mu? Demek ki bu konuda her şey mubahmış.

Biz geçen ay Vikingleri izledik. Geç kaldık. Israrla izleyin dediler ama biz herkesten sonra izledik. Üç sezonu iki hafta gibi kısa bir sürede bitirdik. Çok sürükleyici ve etkileyici biz dizi izledik. Yazdıklarımın hepsi dizide bize ışık tuttu. İngiltere ve Fransa’nın azılı düşmanı olarak tanınan Kral Ragnar hakkındaki öykülerden oluşan dizi bizim ailemizden olumlu not aldı. 

Bu sayede de ölmeden önce gidip görmek istediğim yerler arasında Norveç’te her sene Ocak ayında yapılan Viking festivali var.

Neden mi bu festival?

Çünkü bize çok benziyorlar.

En önemli özellikleri hiyerarşik yapıları; Viking kültürü hiyerarşik bir yapıdır. Tıpkı bizim gibi.

Biz sadece denizci olmadık ama onun dışında ekip biçmelerinden tutun da savaş naralarına kadar her şeyi ile birebir bize benziyorlar.

Dini inanışlarındaki katı otorite bile…

Uygarlığın armağanını Tefekkür sayarlarmış.

Tefekkür bizde de Allah’ın yarattıklarından ibret almayı gerektirir.

Biz tek Tanrılı onlar çok Tanrılı olmuştur. Fakat sonrasında nasıl niye ne zaman Odin’i yok sayıp Hıristiyan olmuşlar inanın o kısmı anlamış değilim.

Kocaman yelkenli küçük gemileri olan, gemilerinden koşarak inen baltayla savaşan Vikinglerin en önemli özelliği ailelerine duydukları sevgidir. Gücünü ailesinden alan ve cesaretlenen Viking, yıkıp, yakarken açtığı yaralar için hep ailesine özlem duymuştur.

Savaştıkları her yerde toz attırdılar. E daha ne kadar benzerlik olabilir ki.

Peki Ayasofya camiinde ikinci katta bulunan önce çatlak fakat sonraları Viking komutanına ait bir yazı vardır. Bu hikâyeyi bilir misiniz?

Yazıda “Halvdan buradaydı” denir.

Halvdan Vikinglerin bir kabilesinin başkomutanıdır. Vikingler en büyük şehir olarak adlandırdıkları “miklagard” yani İstanbul’a yolculuk yapar. Başkomutan şehrin dillere destan mabedi Ayasofya’yı gezmek ister. Ayasofya’yı başka şekilde gezmesi mümkün olmadığı için de bir ayine katılır. Denir ki Hıristiyan olmadığı için canı sıkılır ve bir şeyler kazır ahşaba...

İşte o yazıda Ayasofya’nın ikinci katında mermer korkuluğun tam üzerinde yer alır… “Halvdan buradaydı.”

Osmanlı o çiziklere hiç dokunmamış. Ta bugünlere kadar gelmiş bu yazı. Hem de çok göz önünde bir yerde olmasına rağmen.

Sanırım Osmanlıyla bugünkü durumu ayıran en önemli özellik sahip çıkma duygusunun onlarda çok yoğun olması bugün ise hiç olmamasıdır. Bugün benden değilsin mantalitesinin Osmanlıya ters gelmesi aynı zamanda da sil baştan yeniden yapılandır duygusunun Osmanlı’da hâkim olmaması bugünlere ışık tutmuştur. Yoksa bugün nereden görecektik Viking başkomutanının yazdıklarını; Sahip çıkmak lazım her şeye. En önemlisi de tarihi dokuya. Bizden sonrakilere bugünü yoksa nasıl anlatırız…

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.